Trekking, ankara, tur, gezi, malzemeler, yapılacak yerler Trekking - Doğa Yürüyüşü hakkında turlar, geziler, Ankara'da trekking, malzemeler ve yapılacak yerler hakkında bilgiler. trekking, trekking ankara, ankara trekking, trekking turu, trekking gezisi, trekking turu ankara, trekking gezisi ankara, doğa yürüyüşü, doğa yürüyüşü ankara, trekking malzemeleri, trekking nerde yapılır, trekking yapılacak yerler, doğa yürüyüşü nerde ya
ANASAYFA | ENGLISH | REKLAM | İLETİŞİMGhost
Ankaradaki Spor Merkezleri Etkinlikler Harita Sporlar Pano Yarışma Forum
MenuBelow
Ghost
 
Arama
Detaylı Arama
Arama
Ghost

kategoriler
Spor Merkezleri
Kategori
Fitness Salonları
Kategori
Bayanlara Özel Spor Merkezleri
Kategori
Çocuk Spor Merkezleri
Kategori
Dans Okulları
Kategori
Power Plate
Kategori
Kişiye Özel Pilates Stüdyoları
Kategori
Pilates - Yoga
Kategori
Personal Training
Kategori
Bowling Salonları
Kategori
Jumping
Kategori
Dalış Merkezleri
Kategori
Fizik Tedavi Merkezleri
Kategori
Kış Sporları
Kategori
Savunma Sanatları
Kategori
Spor Mağazaları
Kategori
Halı Saha
Kategori
Bayilik Veren Spor Merkezleri
Kategori
Havuzlar
Kategori
Spor Okulları
Kategori
bottom
Ghost

Ghost
HABERLER

Ghost
Trekking
Tarih: 17 Nisan 2009

Trekking

Doğada, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir.

Trekking, ingilizce trek kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş ingilizce bir kelimedir. Türkçe de kullanımı yaygın olmakla beraber, bu kelime yerine doğa yürüyüşü kavramı da kullanılır.

Trekking her mevsimde yapılabilir; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir.

Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, haftasonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır.

Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir. Yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma vb. risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması gibi nedenlerle kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği doğa sporudur.

Günlük yaşamın sıkıntılarını doğada eritmek isteyenler için özel bir alternatif trekking. Eşofman ve yürüyüş ayakkabılarınız, dağ-bayır gezmek için yeterli malzeme.Şehir hayatının karmaşasından kurtulmak, temiz havada doğal hayatı içinde hissetmek isteyenlerin son zamanlarda başvurdukları keyifli bir alternatifleri var:

Özü, dağ, bayır, orman demeden; doğal hayatın zorluklarına da göğüs gererek belirli noktalara yürümek (bazen de tırmanmak) olan Trekking, Türkiye'de özellikle son 5 yılda büyük gelişim gösterdi. Bütün haftanın sıkıntısını, stresini sağlıklı bir yürüyüşle doğanın içinde eritmek isteyen işadamı-sanatçı, yaşlı- genç herkes, hafta sonlarında eşofmanlarını giyip kendini dağlara, tepelere vurmaya başladı. İş temposunun artmasıyla birlikte, bu sporu yapanların sayısı da arttı. Sadece İstanbul'da 25 tane Trekking firması açıldı.

Türkiye, Trekking yapmak için oldukça iyi fırsatlara sahip. Şehirlerin çarpık yapılanmasından hâlâ etkilenmeyen, doğal dokusunu koruyabilen yerler var. Ancak bunun yanında, bilinçsiz olarak Trekkinge çıkıp çevreye büyük zararlar verenler de var. Bu nedenle Ballıkayalar başta olmak üzere pekçok alan kullanılamaz durumda.

Trekkingin bir de maddi getirisi var tabii. Bu spor sayesinde Türkiye geçen yıl her yıl yaklaşık 1 milyon dolar döviz girdisi sağladı. Türkiye'ye tatil amaçlı gelen turistlerin yanısıra sadece Trekking amaçlı gelen turistler bile var. Bu gelişmeler dikkate alındığında, Trekkingin Türkiye'deki geleceğinin en azından bir süre daha parlak olduğunu görülüyor. 

Türkiye trekking için uygun :

Trekking'i, bir de konuyu gerçekten bilen bir insanın ağzından dinlemek istedik. Trekking ile başlayıp daha sonra yüksek irtifa dağcılığına yönelen Dağku Dış Faaliyetler Sorumlusu Cenk Ertekin, trekkingin detaylarını anlattı...

Trekking için nasıl bölgeler seçilmeli ?

Genelde hafta sonları yapılan trekking faaliyetlerinin ağırlıkla yapıldığı yerler İstanbul'a yakın ve doğallığını çok fazla yitirmemiş yeşil bölgeler. İstanbullu trekkingçilerin en gözde bölgesi Yalova ve çevresi. Bolu Dağı, Gebze Ballıkayalar, Karadeniz treking için uygun.

Trekking en büyük sorunu ne ?

En büyük problem doğaya bilinçsiz çıkanların çevreyi kirletmesi. Bu yüzden Ballıkayalar başta olmak üzere birçok trekking bölgesi hızla kullanılamaz hale geliyor.

Bu sporun maliyeti ne kadar ?

Trekking firmaları hafta sonu faaliyetleri için 5 ile 10 milyon arasında bir ücret talep ediyor. Ulaşım, konaklama ve yiyecek bu fiyata dahil. Günübirlik faaliyetlerin dışında bir gün kalmalı organizasyonlar için çadır ihtiyacını firmalar karşılıyor.

Okul kulüplerinin bundaki payı ne ?

Ticari firmalar dışında üniversite dağcılık kulüpleri sene başındaki faaliyetlerinin bir kısmını Trekking'e ayırıyor. Mimar Sinan, Yıldız, Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ dağcılık kulüplerinin trekking faaliyetleri bulunmakta ve bu kulüplerin bazıları dışarıdan üye kabul ediyor.

Trekking'de zorluk dereceleri nasıl belirleniyor ?

Trekking parkurları değişik zorlukta. Eğimin, yüksekliğin ve iklimin farklılığı parkurların zorluk derecelerini belirliyor. Yazın her sağlıklı insanın yürüyebileceği rotalar kışın en deneyimli sporcuların geçmekte güçlük çekeceği yerler haline gelebiliyor.

Hangi mevsimler tercih edilmeli ?

Genellikle bahar ayları trekking'e başlamak isteyenler için ideal mevsimler. İlk faaliyette kuru ve daha az problemli parkurların seçilmesi önemli bir ayrıntı. Trekking'i, sportif amaç dışında fotoğraf ve kamera çekimleriyle sanatsal bir yapıya da büründürmek mümkün.

Trekking'in temel malzemeleri neler ?

Trekking öncesinde yanınızda bulunması gereken temel malzemeler; sırt çantası, spor ayakkabı, rahat bir pantalon (kot pantalon yanlış seçimdir) yedek çorap, ince bir mont, yağmurluk, matara ve basit yiyecekler. Giysilerde özellikle yünlü ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

bigpane_bottom
Ghost
Son 15 Haber
16 Ocak 2014 Ankara Spor Salonu
25 Şubat 2013 Çukurambar Spor Salonu
23 Ocak 2013 Ankara Pilates
16 Mayıs 2012 Eryaman Pilates
11 Mayıs 2012 ERYAMAN SPOR SALONLARI
11 Mayıs 2012 ERYAMAN SPOR MERKEZİ
11 Mayıs 2012 ERYAMAN SPOR MERKEZLERİ
11 Mayıs 2012 ERYAMAN SPOR SALONU
15 Haziran 2011 Ankara Fitness
01 Haziran 2011 Ankara Extreme
06 Aralık 2010 Hamile Pilates
10 Ağustos 2010 Hidayet Türkoğlu
03 Ağustos 2010 Ankara Tenis Kulüpleri
03 Ağustos 2010 Ankara Tenis Dersi
03 Ağustos 2010 Ankara Tenis Kursu
01 Temmuz 2010 Spor Merkezleri Rehberi
02 Mart 2010 Spor Merkezleri
15 Şubat 2010 Dolphin Spor Eryaman
24 Aralık 2009 Nebi Vural
03 Aralık 2009 Life Time
07 Ağustos 2009 Oranium Sports 7/24
17 Nisan 2009 Trekking
17 Nisan 2009 Buz Hokeyi
16 Nisan 2009 Binicilik Nedir?
16 Nisan 2009 Yeni Merakımız Yelken
15 Nisan 2009 Yoga'nın Faydaları
« Tüm Haberler
Ghost
Giriş - Kayıt
[+] Mekan Ekle
Ghost
Ghost
İş Eleman Portalı
Ghost
Günün Merkezi
Ghost
Gazi İhtisas Spor Kulubü - Emek
Gazi İhtisas Spor Kulubü
Emek
bottom
Ghost
Günün Yemeği
Ghost
Trekking
Trekking
bottom
Ghost
Ghost
İndirimdekiler
İndirim Verenler
bottom
Ghost

Anasayfa | Kullanım Koşulları | Reklam | Mekan Ekle | Forum | Yardım | İletişim