BENCH PRESS ÇALIŞIRKEN EN ÇOK YAPILAN 5 YANLIŞ

blog yazısı ekle !

BENCH PRESS ÇALIŞIRKEN EN ÇOK YAPILAN 5 YANLIŞ

Ankara'daki vücut geliştirme ve fitness salonlarında karşılaşılan ve bench press egzersizleri gerçekleştirilirken yapılan yanlışları ve düzeltilebilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için hazırladık.

Ankara'da Body Building (Vücut Geliştirme) için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Body Building (Vücut Geliştirme)Eğer siz de göğüs bölgenizi ve omuzlarını genişletmek istiyorsanız, bunun için Dünya üzerinde ki en etkili yol şimdilik bench press egzersizidir. Tabii ki üst gövdenizi çalıştırabileceğiniz farklı birçok hareket daha vardır ancak hiç birisi, konu kas gelişimi ve güç artışı olduğunda, doğru şekilde uygulanan bir bench press çalışmasının yerini tutamaz.

1. HATA
KOLLARINIZI OMUZ HİZANIZDA AÇMAYIN

En sık ve en kolay yapılan yanlışlardan ilki, kollarınızı omuz hizanızda açmaktır. Şunu bilmelisiniz ki, böyle bir pozisyonda göğsünüz yerine sadece arka kol kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Tabii ki özellikle tricepslerinizi çalıştırmak istiyorsanız durum başka, ancak bu hali ile göğsünüze hiç bir fayda sağlamadığınızı bilmeniz gerekir.

Peki öyleyse en doğru şekilde tutuş nasıl olmalıdır? Çoğu profesyonel vücut geliştirme sporcusunun da belirttiği gibi, doğru olan, kollarınızı barın kavrama çizgilerinden biraz dışına doğru çıkararak, kollarınızı iki yana uzatmış olmanızdır. Bu mesafeyi ayarlamanın en kolay yolu da, önce barı omuz hizanızda kavramak daha sonra 3 veya 5 santimetre ellerinizi yana doğru kaydırmak olacaktır. Böylece yükün büyük bir kısmı göğüs bölgenize aktarılmış olacak ayrıca kollarınızın açılması ile bar ve göğüs arasında ki mesafe de kısalacağı için daha ağır yüklerle çalışabilmeniz kolaylaşacaktır.

2.HATA
AĞIRLIK MİKTARI YERİNE TEKRAR SAYISINI ÖNEMLİ BULMAK

Gittiğiniz vücut geliştirme ve fitness salonunda konu bench press egzersizlerine geldiğinde, ilk yapılan sohbetler ne kadar çok sayıda bu hareketi tekrar edebildiğinizdir. Hatta yeni başlayan bazı kişiler birbirleri ile yarışıp, çok hafif ağrılıklarla ne kadar fazla tekrar yaptıklarını size göstermeye çalışırlar. Ancak hafif ağrılıklarla çok tekrar yapmak göğüs kaslarının gelişmesi için ihtiyacı olan gerilimi sağlamaya yetmez. Bu yüzden bench press egzersizinde esas olan, sizin için mümkün olan en ağır halterle çalışmaktır.

3.HATA
HALİNDEN MEMNUN OLMAK

Bench press çalışmalarında yapılan hatalardan bir diğeri de çalıştığınız ağırlık miktarından memnun olmaktır. Özellikle vücut geliştirme gibi tek rakibinizin kendiniz olduğu böyle bir sporda, bu tip bir rehavet sizin ilerlemenizi durduracaktır. Bench press egzersizlerinde önemli olan her zaman kaldırabileceğiniz en yüksek ağırlığın altına girebilmektir. Elde etmek istediğiniz ilerleme ancak bu şekilde sağlanabilecektir.

4. HATA
YARDIM ALMAMAK

Karşılaşılan hataların bir tanesi de hareketi yapmaya başlamadan önce, yanınızda bulunup size yardım edecek veya yanlışlarınız olursa sizi yönlendirebilecek bir gözlemcinin olmamasıdır. Özellikle bench press gibi doğru pozisyonda uygulanmadığında, yanlış kas gruplarını kolayca çalıştırabilen bir hareket için bu işi bilen birisinin başınızda durması çok önemlidir.

5.HATA
SADECE BENCH PRESS EGZERSİZİNE ODAKLANMAK

Elbette bahsedildiği gibi bu hareket göğüs bölgenizi oldukça etkili şekilde çalıştırabilmektedir, ancak göğüs kaslarınızda ki bu gelişmenin istenildiği şekilde olabilmesi için, kol ve göğüs bölgenizde farklı kas gruplarını da çalıştıran hareketleri mutlaka tekrar etmek zorundasınız. Siz bench press ağırlığınızda ilerlemeye başlarken, göğüs veya kol bölgenizde ki bir kas grubu da aşırı yüklenme dolayısı ile sakatlanmanıza neden olabilir. Bu yüzden önemli olanın dengeli ve eşit bir vücut gelişimi sağlamak olduğunu asla unutmayın ve mutlaka size en yakın olan vücut geliştirme merkezlerinde ki uzman eğitmenlerinden destek alın.