CERRAHİ MÜDAHALE İLE ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

blog yazısı ekle !

CERRAHİ MÜDAHALE İLE ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Toplum olarak gün geçtikçe sağlık konusunda daha ilgili ve bilinçli oluyoruz. Kilo vermek içinse birçok seçenekle karşılaşıyoruz. Ancak obezite sorunu olan insanlar için kilo vermek sadece estetik bir görüntüyle ilgili değildir. Obezite hipertansiyon, safra kesesi hastalığı, diyabet ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bugün kilo vermek için alışılmışın dışında yöntemler karşımıza çıkabiliyor.

Ankara'da Kilo Verme için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Kilo Verme


Mide Kelepçesi

İnsanlar 1954 senesinden beri kilo vermek için ameliyat geçiriyorlar. Kilo kaybetmek için yapılan ameliyatlar mide bypassından mide kelepçesine kadar birçok mide bağırsak müdahalesini gerektiriyor. Kilo kaybetmek için diğer seçenekler arasında mide sarma, jejunum bypassı, vagatomi sayılabilir. Bu cerrahi işlemlerin öncelikli amacı mideyi küçülterek açlık hissini önlemektir. Açlık hissi olmadığı zaman daha az tüketirsiniz ve böylece kilo verebilirsiniz. Ayrıca porsiyonlarda küçüleceği için yemekten sonra yaşanan hazımsızlığında önüne geçilir.

Kullanılan tekniklerden bir tanesi ise mide bandıdır. Gıda tüketimini ayarlamak ve kişiye tokluk hissi vermek için tasarlanmış bir çeşit bant mideye yerleştirilir. Bant basit bir cerrahi müdahale ile mideye yerleştirilir. Banta bir çeşit tuz enjekte edilerek kalori alımı engellenir. Çok yönlü olarak işe yarayan bant kişinin beslenme alışkanlıklarına göre düzenlenebilir.

Kilo vermek için yapılan ameliyatlar sürekli tartışılan bir konudur. Obezite gittikçe daha fazla ülkenin karşı karşıya kaldığı bir sağlık sorunudur. Ameliyatlar aracılığıyla kilo kaybını sağlayarak daha sağlıklı insanlar ortaya koyulduğu ve böylece ortalama yaşam süresinin uzatıldığı iddaa edilmektedir. Obez insanlar genellikle hipertansiyon, uyku apnesi ve diyabet gibi sorunlar yaşarlar. Cerrahi yöntemlerle kilo kaybını savunanlar bu sorunların ortadan kalkabileceğini savunurlar. Müdahale sonrasında ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak için ikinci veya üçüncü müdahale gerekli olabilir. Diğer yandan cerrahi müdahale ile zayıflamanın oldukça tehlikeli ve karmaşık olduğunu savunanlar var. Yanlış bir müdahale yapıldığında insanın hayatına mal olabileceğini söylüyorlar.

Cerrahi müdahale ile kilo kaybetmenin riskleri arasında sayılabilecek karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, mide kanseri, yemek borusu, pankreas ve bağırsak hastalıkları yalnızca birkaçıdır. Obezite sorunu yaşayan insanların son olarak tercih edeceği bir yöntem olmalıdır. Öncelikli olarak sağlıklı beslenme ve spor yapma tercih edilmelidir. Gerekirse destek gruplarına katılmak, psikoterapi denemek gerekir. Çünkü bunlar insan bedenini cerrahi müdahale yapmadan zayıflatabilecek yöntemlerdir.

Cerrahi müdahale ile zayıflamanın olumlu ve olumsuz yönlerine bakalım.

Olumlu olarak gördüğümüz yönler;

  • Hızlı kilo kaybı
  • Sağlığın düzelmesi
  • Ömrün uzaması
  • Zayıflamak için yapılan masrafları azaltma
  • Obezite ile yaşadığınız sağlık sorunlarını azaltma
Olumsuz olarak gördüğümüz yönler;

  • Hastaların %90'ınında en az bir yan etki
  • Tehlikeli ve karmaşık bir ameliyat
  • Cerrahi ameliyat diğer sağlık sorunlarını arttırabilir.
  • Hızlı kilo kaybı uzun vadede zayıf kalmak için etkili değildir.
Eğer kilo ile ilgili probleminiz varsa tehlikeli yöntemleri denemeden önce spor yaparak ve düzenli beslenerek kilo vermeyi deneyin. Daha uzun vadede ve sağlıklı olarak kilo vermek biraz çaba göstererek elde edebileceğiniz bir hayaldir. Ankara spor salonlarında egzersiz yapmaya başlayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilir kısa sürede bedeninizde ve sağlığınızda oluşacak değişimleri gözlemleyebilirsiniz.