DAHA SAĞLIKLI BİR OFİS YAŞAMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

blog yazısı ekle !

DAHA SAĞLIKLI BİR OFİS YAŞAMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İş yaşamını ofis içerisinde geçirenler ve uzun süre oturmaya maruz kalanlar maalesef belli bir süre sonra belli başlı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Ancak, bazı küçük ipuçları ile bu sorunları en aza indirebilmek mümkün. İşte ofis yaşamınızı daha sağlıklı kılacak bir kaç öneri:

Ankara'da Spor Merkezleri için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Spor Merkezleri


- Her ne kadar masa başı bir işte çalışıyor olsanız da sürekli oturmak vücut sağlığınız için doğru değildir. Uzun süre pozisyon değiştirmeden oturmak kasların kasılmasına ve belli bir süre sonra zayıflamasına sebep olmaktadır. Eğer böyle bir işe sahipseniz, ara sıra yerinizden kalkarak kaslarınızı çalıştırmanız vücut sağlığınız için iyi olacaktır.

- Suyun faydasını bilmeyen yoktur. Vücudunuzun su kaybetmemesi için bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Bunun için masanızın üzerinde sürekli su bulundurmanız daha fazla tüketmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

- Uzun süre aynı ve yanlış bir pozisyonda oturmakta vücut için zararlı. Otururken dizlerinizin yerden 90 derece açıda olmasına ve dik bir pozisyonda oturmaya dikkat edin. Aynı zamansa bilgisayar ekranınızın da göz hizanıza göre ayarlamaya çalışın.

- Sigara alışkanlığınız varsa ve çalışma esnasında sürekli sigara içme ihtiyacı hissediyorsanız eğer, bundan da yavaş yavaş vazgeçmeye çalışın. Böylece sigaranın kötü etkilerine de veda ederek daha sağlıklı bir yaşam için önemli bir adım atmış olabilirsiniz.

- Aç bir mide ile çalışmak dikkatinizin dağılmasına ve çalışma potansiyelinizin düşmesine sebep olur. Bu yüzden evinizden getireceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar açlığınızı bastırmanızı ve işinize daha iyi adapte olmanızı sağlar.

- Belli saatlerde kişinin üretkenliği çok daha yüksek seviyelerde olur. Bu sebeple, mümkün olduğunca önemli işlerinizi zihninizin en açık olduğu zamanlarda yapmaya gayret gösterin. Bu sizin iş yaşamınızda çok daha başarılı ve dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

Tüm bu küçük ama önemli ayrıntılara dikkat edebilirseniz eğer, siz de kendinize çok daha sağlıklı bir ofis ortamı oluşturabilirsiniz. Üstelik bunlar için ekstra bir zaman harcamanıza da gerek yok, sağlığınız için tüm bu önerileri işinizi aksatmadan rahatlıkla uygulayabilirsiniz.