DİKMEN PERSONAL TRAİNİNG SALONU

blog yazısı ekle !

DİKMEN PERSONAL TRAİNİNG SALONU

DİKMEN PERSONAL TRAİNİNG SALONU

Personal training, spor salonları, spor merkezleri ve fitness salonlarında son dönemlerde bir ekol haline gelmiştir. Türkçe karşılığı "kişisel antrenman" olan personal training, kişiye özel antrenörler tarafından uygulanır. Personal training hocalarına ise "kişisel antrenör" anlamına gelen "personal trainer" adı verilir. Avrupa'da uzun yıllardır var olan uygulama, Türkiye'ye biraz geç gelmiştir. Günümüzde ise yaygınlaşmaya ve sayısı artmaya devam etmektedir. Personal training uygulanan spor merkezlerinde fiyatların artmasından dolayı her spor merkezinde personal training hizmeti yoktur. Personal training hizmeti vermek ve bir personal trainer çalıştırmak spor merkezlerine daha fazla sporcu çekmektedir.

tıklayın >> Dikmen Spor Salonu

Personal Training Nedir?


Spor salonuna giden bir sporcu, istediği aleti istediği gibi kullanarak istediği sporu yapabilir. Bu konuda özgürdür. Fakat bu şekildeki spor her zaman faydalı olmayabilir. Her vücudun direnci farklıdır ve herkesin vücuduna uygun spor yapması gerekmektedir. Ayrıca tek başına spor yapmak kaliteli bir yaşam sunmaz. Sporun sağlıklı bir psikoloji ve düzenli beslenme ile bir bütün olarak yapılması gerekmektedir. Tüm bu sorunların olduğu yerde devreye personal training giriyor.

Personal training, kişiye özel uygulanan bir spor programıdır. Kişinin vücudunun durumuna göre belirlenen kriterler doğrultusunda hazırlanır. Sporcunun hangi aleti ne zaman ve ne kadar kullanacağı yine bu program dahilinde belirlenir. Sporcuların fiziksel özellikleri de değişiklik gösterebildiği için herkesin aynı egzersizleri yapması da yanlış bir uygulamadır. Bu aşamada da sporcunun hangi bölgeyi daha fazla çalıştırması gerektiği yine personal training programları ile belirlenir.

Spor yapmanın faydalarını görebilmek için vücudu spora hazır bir şekilde tutmak gerekir. Bunun ilk şartı da düzenli beslenmedir. Spor yaparken tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir. Vücudun yağ oranını arttıran gıdalar tüketmek, yapılan sporu faydasız kılar. Düzenli bir beslenme programınız yoksa spor yaptığınızda yorulduğunuzla kalırsınız. Personal training, kişiye özel beslenme programını da kapsar. Personal training kapsamında sporcular beslenme danışmanlığı hizmeti de alır. Böylece yaptığı spordan alacağı faydayı arttırmış olur.

Personal Training ile Personal Trainer Arasındaki Farklar


Personal training hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte personal trainer tanımı da sıklıkla duyulmaktadır. Çoğu sporcu bu iki tabiri birbirine karıştırmaktadır. En kısa tanımıyla personal trainer, personal training hocasıdır. Personal training kişisel antrenman anlamına gelirken personal trainer kişisel antrenör anlamına gelmektedir. İki tanım her zaman bir arada bulunur.

Personal training hizmeti sporcuya özel antrenman, özel beslenme programı, özel danışmanlık gibi programları kapsar. Personal trainer ise bu programları hazırlayan kişidir. Sporcunun istediği vücuda ulaşması için mevcut vücut değerleri üzerinden bir spor programı hazırlar. Bu programda sporcunun hangi aletleri ne şekilde kullanması gerektiğini ve hangi egzersizleri yapması gerektiğini detaylı bir şekilde düzenler.

Sporcunun yapması gereken bölgesel çalışmaları da yine personal trainer takip eder. Personal training süreci boyunca sporcuyu takip eder ve gözlemler. Bu süreçte sporcuya beslenme danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık yapar. Sporcuya uygun bir beslenme programı sunar. Ayrıca sporcunun her zaman pozitif bir psikolojide olmasını sağlar.

Personal Training Ne İşe Yarar?


Personal training, kişiye özel olmasından dolayı sporcunun spordan alabileceği faydayı maksimum düzeye taşır. Sporcuya olan faydaları ise sanıldığından çok daha fazladır. Yanlış ve bilinçsiz yapılan sporun zararlarını da ortadan kaldırır. Yanlış uygulamalar sonucunda sporcularda duruş bozuklukları ortaya çıkabilir. Personal training kişideki duruş bozukluklarının giderilmesinde de yardımcı olmaktadır.

Güç kazanımı amacıyla yapılan sporların personal training programında yapılması, vücudun kuvvetini çok daha fazla arttırmaktadır. Bu program dahilinde yapılan sporlarda vücut daha dengeli bir hal alır. Bir yandan zayıf kaslar gelişirken öte yandan gergin kaslar gevşer ve vücut dengesi korunur. Güç dengesinin yanı sıra kilo dengesini de sağlar. Zayıf sporcuların kilo alması, kilolu sporcuların da fazla kilolarından kurtulması personal training dahilinde çok daha kolaydır.

Personal training koordinasyon artışında da faydalıdır. Omurga çevresindeki kasları daha fazla çalıştırarak vücuda daha iyi bir görünüm sağlar. Dikkat ve konsantrasyon eksikliğini de gideren personal training programları sporcunun yaşam kalitesini arttıracak pek çok fayda sağlar. Bu durum ise sporcuya özgüven kazandırır.

Personal Training Faydalı Mıdır?


Personal training yapmak özel bir personal trainer gerektirmektedir. Bu nedenle bu hizmeti sağlayan spor merkezlerinin fiyatları oldukça yüksektir. Spor merkezleri genellikle personal training hizmetini ayrıca ücretlendirmektedir. Klasik spor salonu hizmetleri için belirli bir aidat alan spor merkezleri, personal training hizmeti isteyen sporculardan ekstra ücret talep edebiliyor. Böyle bir durumun olması sporcuların aklında soru işareti oluşturabiliyor. Personal training hizmetinin para tuzağı olabileceği düşünülüyor.

Sporcular çoğu zaman kendi yaptıkları sporun daha faydalı olduğunu düşünürler. Bir programa bağlı kalmadan isteklerine göre spor yaparlar. Fakat bağımsız bir araştırma kurumunun yaptığı araştırma sonucu personal training yönteminin faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.

Araştırmalara göre personal trainer eşliğinde spor yapanlar, tek başına spor yapanlara göre daha fazla kas sahibi olabiliyor. 3 aylık spor süreci sonucunda personal training programında spor yapanların diğerlerine göre göğüs kasları %23, bacak kasları ise %13 daha fazla gelişmektedir. Ayrıca vücudun tükettiği oksijen miktarında da %7'lik bir artış gözlemlenmiştir. Bu nedenle spora başlayacaksanız kendinize en yakın personal training hizmeti veren spor merkezine gitmelisiniz. Dikmen'de yaşayan sporcu adayları için Dikmen bölgesinde personal training imkanı sağlayan spor merkezi, spor salonu ya da fitness salonu bulmak mümkündür.