DİKMEN SOKULLU SPOR SALONU

blog yazısı ekle !

DİKMEN SOKULLU SPOR SALONU

DİKMEN SOKULLU SPOR SALONU

Spor salonları, her yaştan insanın gidebileceği ve spor yaparken sosyalleşebileceği mekanlardır. Sağlık bir spor yapma açısından önemli olan spor salonlarına gitmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi spor salonunun konumudur. Evinize, işinize ya da okulunuza yakın bir yer seçmelisiniz. Örneğin Ankara'nın Dikmen/Sokullu bölgesinde yaşıyorsanız Sokullu spor salonlarına gitmeniz en uygunu olacaktır. Aynı zamanda spor salonunun ücreti, ek hizmetleri ve aletlerinin kalitesi de spor salonu seçiminde etkili olan önemli faktörlerdir.

tıklayın >> Dikmen Spor Salonu

Günde Kaç Saat Spor Yapmalıyım?


Spor, düzenli yapılması gereken bir aktivitedir. Az yapılmasının faydasız olması gibi fazla yapılmasının da zararları vardır. Bu nedenle günlük yapılacak spor 1 saatten fazla sürmemelidir. Bu 1 saat içerisinde gereken ağırlık çalışmaları, kardiyo egzersizleri, ısınma ve soğuma hareketleri tamamlanmalıdır.

Spor yaparken vücuttaki karbonhidrat ve kreatin depoları 45-60 dakika arasında bir süre ile tükenir. Karbonhidrat ve kreatinin tükenmesinin ardından spor yapmaya devam etmek faydalı olmaktan çok zararlı olacaktır. Spor yapma sürenizi 1 saatin üzerine çıkarmak istiyorsanız, spor programınızı ikiye bölebilirsiniz. Sabahları 30 dakika, akşamları ise 45 dakika spor yaparak gününüzü tamamlayabilirsiniz.

Spor yapma süreniz ne olursa olsun beslenmenize ve uykunuza dikkat etmediğiniz takdirde daha fazla yorulursunuz. Doğru beslenme programlarına uymanız gerekmektedir. Ayrıca günlük uyku süreniz 8 saatten az olmamalıdır. Bu önemli noktalara dikkat edilmediği takdirde bir süre sonra vücudunuzda halsizlikler ortaya çıkacaktır. Bu durum ise spor yaparken isteksiz olmanıza yol açacaktır.

Haftada Kaç Gün Spor Yapmalıyım?


Spor salonuna giden sporcular, sıklıkla spor yapmanın daha hızlı sonuç vereceğini düşünmektedir. Bu düşünce yanlıştır ve tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bilinçsiz spor yapmak tehlikelidir. Bu nedenle spor yaparken daha dikkatli olmalısınız.

Vücuttaki kasların dinlenme ve kendini toparlama süresi genellikle 36 saattir. Bu süre kas gruplarına göre ve sporcunun kondisyonuna göre 48 saate kara uzayabilir. Biceps için 36 saat olan bu süre, bacak kasları için 5 güne kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle haftalık sporların sürelerine dikkat etmelisiniz.

Spora yeni başlayan kişilerin haftalık spor süreleri 3 günü geçmemelidir. Aynı zamanda mümkünse bir personal trainerdan yardım alınması gerekmektedir. Haftalık spor süresi, sporcunun spor geçmişine ve kondisyon durumuna göre değişebilir. Bu nedenle planlı bir spor programına göre spor yapılmalıdır.

Haftalık 3 gün olan spor programının en az 2 ay devam etmesi durumunda vücudunuz spora daha hazır bir hale gelecektir ve daha uzun süre spor yapma şansınız olacaktır. İlerleyen dönemlerde haftalık spor süresi 6 güne kadar çıkartılabilir. Fakat bu şekilde sıklıkla spor yapan sporcuların programlarının doğru yapılması gerekmektedir. Her güne başka bir kas grubunu koyarak spor yaparken de kasların dinlenmesi sağlanmalıdır.

Aşırı Spor, Overtraining ve Sürantrene Sorunları


Bazı sporcular hırsına yenik düşerek vücut kapasitesinin çok üzerinde güç gerektirecek kadar çok spor yapmaktadır. Daha fazla spor yapmanın daha faydalı olacağı yanılgısı, pek çok sporcunun sorunlarla karşılaşmasına neden olmuştur. Aşırı spor yapan sporcular, overtraining ve sürantrene adı verilen sorunlarla karşılaşabilirler.

Televizyonlarda ve internet ortamında ortaya çıkan haberler ve reklamlardan dolayı sporcuların kafası karışmaktadır. Çok kısa sürede yağların yakılacağı ve istenilen fiziğe kavuşulacağıyla ilgili yanlış bilgiler, sporcuları da yanıltmaktadır. Profesyonel danışmanlık almadan bilinçsizce spor yapan sporcular ise farkında olmadan sürantrene durum ile karşılaşmaktadırlar.

Aşırı spor, sporcunun vücuda dinlenmesi için yeterli zamanı tanımadan aşırı sıklıkla spor yapması durumudur. Aşırı spor sonucunda ise sporcu sürantrene duruma gelir. Hiçbir spor dalında olmadığı gibi fitness ve vücut geliştirme sporlarında da çok kısa sürede sonuçlar alınamaz. Spor, belirli süreçlerden oluşan programlarla yapılmalıdır.

Sporcular, aşırı sıklıkla spor yaparak daha hızlı geliştiklerini düşünürler. Sürantrene olan sporcular ise çoğu zaman bu durumun farkına varamazlar. Sürantrene olduğunu anlamanın yolları da vardır. Sürantrene durum, bazı belirtiler ile kendisini gösterir. Sporcunun sürantrene duruma geçmesinin belirtileri ise şunlardır:

 • Sporda isteksizlik
 • Geçmeyen kas ağrıları
 • Eklem ağrıları
 • Sakatlanmış gibi hissetme
 • Gelişimin durması
 • İştahsızlık
 • Aşırı kilo kaybı
 • Cinsel isteksizlik
 • Dinlenmeye rağmen düşmeyen nabız
 • Bağışıklık sisteminin bozulması
 • Uyku bozukluğu
 • Performans düşüklüğü
 • Özgüven kaybı
Bu belirtilerin görülmesi durumunda spora ara verilmelidir. Aksi halde çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Overtraining ve sürantrene durumuna geçmiş sporcuların spora aynı şekilde devam etmesinin hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle spora yaklaşık bir hafta kadar ara verilmelidir.

Aşırı spor, fiziksel yorgunluğun yanı sıra zihinsel yorgunluğa da neden olur. Bu nedenle spora ara verip başka hobilerle uğraşılması gerekir. Spora verilen arada sporcular kendilerine zaman ayırmalı ve sevdikleri diğer aktiviteleri yapmalıdırlar. Vücudun fiziksel olarak dinlenmesi ve zihinsel olarak rahatlamasının ardından sporcular çok daha istekli bir şekilde spora dönmektedirler. Aynı zamanda yaptıkları sporun etkisini de daha fazla görmektedirler.

Spora tekrar dönen sporcuların spor programlarını değiştirmesi faydalı olacaktır. Daha hafif bir programla spora dönmek, fiziksel gücünüzü daha rahat kullanmanızı sağlayacaktır. Egzersiz tarzlarını değiştirmek ve set aralarını daha uzun tutmak size yardımcı olacaktır.

Aşırı spor sorunlarıyla karşılaşmanın beslenmeden kaynaklanan tarafları da vardır. Bu nedenle beslenmenize bazı takviyeler yapabilirsiniz. Bu anlamda çeşitli yağlar kullanılabilir. Omega-3 bakımından zengin yağlar ve balık yağı kullanımı, bu konuda sporculara yardımcı olabilmektedir.