DİKMEN SPOR MERKEZİ

blog yazısı ekle !

DİKMEN SPOR MERKEZİ

DİKMEN SPOR MERKEZİ

Spor merkezi, adından da anlaşılacağı gibi spor yapılan bir merkezdir. Genellikle fitness, pilates, yüzme havuzu gibi pek çok hizmeti kapsayan büyük işletmelerdir. Dikmen spor merkezi de tüm bu hizmetleri sunmaktadır. Daha çok genç kesimin rağbet gösterdiği spor merkezlerinde çocuklara özel bölümler de bulunabilmektedir. Spor merkezlerinde çoğunlukla gençlerin bulunması spor yapmak isteyen diğer yaş gruplarını yanlış düşüncelere yöneltmektedir.

tıklayın >> Dikmen Spor Salonu

Spor Yapmak İçin İdeal Yaş Kaçtır?


Spor merkezlerinde spor yapmanın gençlere özgü bir aktivite olarak düşünülmesi yanlış bir düşüncedir. Sporun genç yaşta yapılması ile ilgili bir zorunluluk yoktur. Aksine spor, yaşlılarda daha zorunlu bir aktivitedir. Yıpranan vücudun hastalıklara karşı dirençli olması ancak sporla mümkündür.

Sporun fiziksel faydalarının dışında zihinsel faydalarının da olması, sporu her yaşta insanın yapabileceğini göstermektedir. Özellikle çocuklarda saldırganlığı ortadan kaldıran spor, öfke kontrolü konusunda da yardımcı olabilmektedir. Çocukların fiziksel gelişimi açısından da önemli olan spor, küçük yaştaki çocukların da yapması gereken bir aktivitedir.

Gençlerin fit bir vücuda sahip olmak istemeleri ve fiziksel görüntülerine çok önem vermeleri spor yapmak için sebep oluşturmaktadır. Fakat gençler farkında olmasa bile sporun çok daha faydalı yönleri vardır. Çocuklarda olduğu gibi gençlerde de saldırganlığı önleyip öfke kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca spor yapan gençlerin sorumluluk duygusunun arttığı da gözlemlenmiştir. Dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunların önüne de spor merkezlerinde spor yaparak geçilebilir. Spor salonunda sosyalleşme imkânı bulan gençlerin kendilerini ifade etme yeteneği ve özgüvenleri de artmaktadır.

İlerlemiş yaş gruplarında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının pek çoğu spor sayesinde önlenebilir. Bunlardan en önemlisi unutkanlıktır. İlerleyen yaştan dolayı ortaya çıkan unutkanlık ve Alzheimer hastalığının önüne geçmenin en etkili yolu spor yapmaktır. Stres attırarak daha ferah bir zihin sağlayan spor, yaşlılar için oldukça gereklidir. Fiziksel gücün kazanılması da pek çok kas ve kemik hastalığının önüne geçmektedir.

Stresin en etkili ilacı olan spor, sporcunun daha sakin ve sağlıklı düşünmesini sağlar. Spor yapan kişilerin beden sağlığı kadar ruh sağlığı da güvendedir. Hayatın sıkıntılarını ve dertlerini unutturan spor, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmasını da sağlar. Sayılamayacak kadar çok faydası olan spor için ideal bir yaş yoktur. Her yaşta insan spor merkezine gidip spor yapabilir ve yapmalıdır.

Spor Merkezinde Zayıflamanın Yolları


Spor merkezlerine üye olan sporcuların bir kısmı zayıflamayı yani kilo vermeyi düşünmektedir. Bazı durumlarda bireyler ideal kilolarında olmalarına rağmen kilo vermek istemektedirler. Bu durum ise sağlığı tehlikeye sokan bir durumdur. Bu nedenle doğru bir spor ile vücuttaki yağların yerini kaslara bırakmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kilo vermenize gerek kalmadan vücudunuz daha fit bir görüntüye sahip olur. Kaslar yağlara göre daha az yer kaplar. Spor esnasında yağları yakarak kaslarını ortaya çıkaran kişilerin kilolarında çok bir değişiklik olmaz. Bu durum sonucunda sporcular kilo veremediklerini düşünürler.

Spor merkezine gitmek dışında diyet ve detokslarla da kolay bir şekilde kilo verilebilir. Fakat en sağlıklı yol yine de spordur. Diğer yöntemlerle zayıflamak vücudun şeklini bozabilir. Spor yaparak zayıflamak hem kasların sağlığını korur hem de vücudun fiziksel güzelliğini. Ama zayıflama amacıyla yapılan sporun düzenli beslenme eşliğinde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Kilo vermek %60 beslenmeye, %40 spora bağlı bir durumdur.

Spor merkezlerinde kilo vermek için kardiyo ve fitness çalışmaları yapmak gerekmektedir. Kaslar vücuttan sürekli enerji çeker. Vücut ise bu enerjiyi tüketilen gıdalarla sağlar. Yanlış beslenme sonucunda vücutta biriken fazla enerji yağa dönüşerek kilo yapar. Kardiyo egzersizleri, nabzın hızının belirli limitlerin üzerine çıkarıldığı çalışmalardır. Böylece vücudun yağ yakımı maksimuma ulaşır ve kilo verme kolaylaşır.

Kardiyo egzersizleri, bilinçli bir şekilde programlanmalıdır. Özellikle 40 yaş ve üzeri sporcular için nabzın dengesi çok önemlidir. Nabzın hangi aralıklarda tutulması gerektiği bilinerek kardiyo yapılmalıdır. Kardiyo, ağırlık çalışmalarından sonra ya da ağırlık çalışılmayan günlerde yapılmalıdır. Bunun nedeni kardiyo yapmanın vücuttaki karbonhidratı tüketmesidir. Yeterince karbonhidrat kaynağı olmayan bir vücutla ağırlık çalışmak faydalı olmayacaktır.

Karbonhidratlar vücuttaki enerji kaynaklarıdır. Ağırlık çalışmalarında karbonhidratlardan enerjiyi karşılamak vücut için daha kolaydır. Karbonhidrat kaynağı tükenince de vücutta biriken yağlar parçalanarak enerjiye dönüşür ve bu durum zayıflamayı sağlar. Yağlardan sağlanan enerji ile kardiyo yapmak vücut için daha kolaydır. Bu nedenle egzersiz programı bu doğrultuda olmalıdır.

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?


Spor yapmanın en önemli desteği sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığı olmayan kişilerin spor yapmasının hiçbir anlamı kalmaz. Beslenme konusunda da pek çok yanlış bilgi yayılmış durumdadır. Unutulmamalıdır ki her sporcunun vücut özellikleri farklıdır. Kilo verme amacıyla spor yapan herkesin aynı gıdalarla beslenmesi, aynı sonucu doğurmaz.

Kilo vermek adına spor yaparken dengeli bir beslenme programına da ihtiyaç duyulur. Bu beslenme programını spor merkezinin beslenme danışmanı hazırlamalıdır. Sporcunun vücut özellikleri doğrultusunda ihtiyacı olan miktarda gıdayı belirlemelidir. Beslenme programı kişiye özel hazırlanır. Fakat genel olarak öğle yemeklerinde et, baklagiller, pilav, makarna, yoğur ve salata önerilmektedir. Akşam yemeklerinin daha sade olması ve sebze ağırlıklı olması gerekmektedir. Ara öğünlerde ise kuruyemiş ve meyve faydalı olacaktır.