DİKMEN SPOR SALONLARI

blog yazısı ekle !

DİKMEN SPOR SALONLARI

DİKMEN SPOR SALONLARI

Dikmen spor salonlarında fitness, pilates, aerobik gibi tüm sporları yapmanıza imkân vardır. Konumuna, hizmetine ve kalitesine göre değişen fiyatlarla spor yapabileceğiniz spor salonları mevcuttur. Spor salonlarında klasik spor hizmeti dışında personal training, beslenme danışmanı, psikolojik danışman, sauna ve masaj hizmetlerini de bulabilirsiniz. Bazı spor salonlarında yüzme havuzu bulmak da mümkündür.

tıklayın >> Dikmen Spor Salonu

Kışın Spor Yapmak Sağlıklı Mıdır?


Sporcular spor yaparken terlemek isterler. Terlemedikleri zaman yağ yakabildiklerinin farkına varamadıkları için spor yaparken sıcaklık isterler. Kış aylarının gelmesiyle birlikte sporcular bu konuda sıkıntıya düşmektedirler. Spor salonu dışında açık havalarda spor yapan sporcular da kış aylarında spor salonlarına rağbet etmektedir. Fakat kışın spor yaparken sağlığa da dikkat etmek gerekmektedir.

Spor yaparken vücudun ısınması ve havaların soğuk olması sporcuların sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Kışın spor yaparken sağlığı da korumak isteyen sporcuların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Sporun düzenliliği bunlardan birisidir. Düzenli spor yaparak doğal bir kalkan oluşturulabilir. Spor, kilo verene kadar yapılan geçici bir aktivite olmamalıdır.

Daha önce hiç spor yapmamış kişilerin uzmanlardan yardım alması gerekmektedir. Spor salonlarının özel hizmetlerinden faydalanarak profesyonel bir destekle spora başlanması gerekmektedir. Personal training hizmetleri bu konuda sporculara yardımcı olabilmektedir.

Sporcuların spora başlamadan önceki ve spor yaptığı dönemdeki sağlık durumu da bilinmelidir. Sporcunun bir hastalığı var ise bunu antrenörler paylaşmalıdır. Sağlık durumunu riske atmayan programlarla kış aylarında da sağlıklı spor yapmak mümkündür.

Spor yaparken beslenmeye dikkat etmek kış aylarında da geçerlidir. Dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeyen sporcular yağlardan kurtulmak isterken kaslarını kaybedebilir. Spor yapılan dönemde spordan en az 1 saat önce karbonhidrat kaynağı olan gıdalar tüketilmelidir. Spor sonrası ise protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Aynı şekilde vücudun su dengesi de önemlidir. Spor yapan kişinin vücudu su kaybeder. Düzenli şekilde yapılan 1 saatlik sporun ardından vücut yaklaşık 1 litre suya ihtiyaç duyar. Sporcular su tüketmeyi de ihmal etmemelidir.

Spor salonundaki aletleri kullanırken de bir sağlık tehdidi oluşmaktadır. Makine grubundaki aletlerin yükseklik gibi ayarlanabilir ölçülerini sporcular, kendi fiziksel özelliklerine göre hazırlamalıdır. Aksi takdirde sakatlıklar meydana gelebilir. Spora başlamadan önce de ısınma hareketleri yapmak, bu sakatlıkların önüne geçecektir.

Spor öncesi hazırlık kadar spor sonrası da önemlidir. Sporu kardiyo hareketleri ile bitirmek kasları rahatlatacaktır. Soğuk havaya çıkmadan önce ise vücudun soğuması için bir süre beklenmelidir. Ardından kalın giysiler giyerek ve özellikle boyun bölgesini koruyarak dışarı çıkılabilir.

Spor Salonunda Bacak Kasları Nasıl Geliştirilir?


Spor salonlarında yapılan sporun amacı sadece zayıflamak değildir. Genç yaştaki sporcular genellikle formlarını koruma, kaslarını geliştirme ve vücutlarını şekillendirme amacıyla gitmektedir. Özellikle kadınların daha çok ilgi gösterdiği bölgesel fitness yöntemleri ile bacak kaslarını geliştirmek ve şekillendirmek mümkündür. Kadınların fiziksel görüntü için yaptığı bölgesel bacak geliştirme, erkekler için daha sportif amaçla yapılmaktadır. Özellikle basketbol ve futbol oynayan sporcular bacak kaslarına daha çok önem göstermektedir.

Bacak kaslarını geliştirmek için öncelikle bacak kasları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu nedenle sporun yapıldığı merkezde bir uzmandan destek almak faydalı olacaktır. Bacak kasları, vücuttaki en büyük kas gruplarındandır. Doğru egzersizler uygulandığı takdirde bacak kaslarını geliştirmek, güçlendirmek ve şekillendirmek oldukça kolaydır.

Bacak kasları gruplandırılmış ve her grup için farklı egzersizler geliştirilmiştir. Bacağın ön kısmında, diz ile kasıklar arasında kalan bölge quadriceps kasıdır. Arka kısımda en üstte kalça kasları vardır. Kalça kasları ile diz arasındaki bölgeye ise hamstring kası adı verilir. Baldır bölgesi, yani diz ile ayak bileği arasındaki bölge calf kaslarından oluşur. Bacakların iç kısmında adductor, dış kısmında ise abductor kasları mevcuttur. Bu kasların her birine özel farklı çalışma yöntemleri vardır.

Hamstring ve qudriceps kaslarına yönelik yapılan egzersizler ile bacakları hacimlendirmek mümkündür. Yüksek ağırlıklar ile az tekrarlı yapılan egzersizler ile bacaklar hacimlendirilebilir. Bacakları inceltmek için ise uzun süreli ve devamlı egzersizler yapılmalıdır. Ağırlık aletleri yerine vücut ağırlığı ile çalışmak çok daha faydalıdır. Bu konuda yapılacak en etkili egzersizlerden birisi aletsiz yapılan jump squat egzersizidir. Sabit tempoda uzun süreli yürüyüş ve koşular da bacak inceltici bir spordur.

Bacaklardaki calf kası, vücudun en güçlü kaslarından birisidir. Bu nedenle geliştirilmesi daha zordur ve özel olarak çalışılması gerekmektedir. Aşil tendonu gibi güçlü bir bağa bağlı olan calf kası için çalışmaya başlamadan önce germe hareketleri yapılmalıdır. Çift başlı bir kas yapısına sahip olan calf kasının iki başı da dengeli geliştirilmelidir. Bir taraf daha fazla gelişmiş ise diğer tarafa yüklenilmelidir.

Çarpık Bacak ve Parantez Bacak Spor Yaparak Düzelir Mi?


Bacaklarda kemik yapısından kaynaklanan çarpık bacak ve parantez bacak gibi şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu şekil bozuklukları kişinin fiziksel güzelliğini bozduğu gibi yürüyüş bozukluğuna da neden olmaktadır. Spor salonlarında yapılacak bilinçli sporlarla bu şekil bozuklukları giderilebilir.

Bacaklardaki şekil bozuklukları kemiklerin şekillerinden kaynaklanmaktadır. Fakat kemiklerin şeklini değiştirmek mümkün değildir. Bu nedenle bacaklardaki şekil bozukluklarını gidermek için kemiğin etrafını saran kasları geliştirmek gerekmektedir. Bacaklarda dışa doğru olan şekil bozuklukları, iç kısımda bulunan adductor kası geliştirilerek ortadan kaldırılabilir. Bunun için side lunge adı verilen egzersiz yapılmalıdır.

Bacakların yana doğru daha düzgün bir şekle sahip olması için ise quadriceps kaslarının gelişmesi gerekmektedir. Quadriceps kasları dizlerin üst kısımlarındaki bölgededir. Bu bölgelerin geliştirilmesi bacakların daha düzgün bir şekle girmesini sağlar. Bu çalışmalar için ise makineler yardımıyla yüksek ağırlıklar çalışılmalıdır.