DOĞRU SPOR İÇİN DOĞRU KIYAFET SEÇİMİ

blog yazısı ekle !

DOĞRU SPOR İÇİN DOĞRU KIYAFET SEÇİMİ

Çevremizdeki spor yapan insanlar ve ünlü sporcuların giydiği kıyafetler ve mağazada görmüş olduğumuz tarzımıza uygun spor kıyafetleri aslında spor kıyafeti alırken yaptığımız tercihleri belirleyen en önemli etkenlerdir. Çok basit bir etken gibi görünen spor için kıyafet seçimi spor yapan insanların kullandıkları kıyafetlerin motivasyonları üzerinde etkili olması ile önemini göstermektedir.

Ankara'da Spor Merkezleri için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Spor Merkezleri
İlk adım ayakkabı seçimi

Özellikle işinde sürekli olarak ayakta duran insanlar için çok önemli bir sıkıntıdır ayak ağrıları. Gün içerisinde ayaklara çok büyük yük yüklenmektedir. Hele ki yanlış ayakkabı da seçildi ise bu ağrıların önüne geçilemez olur. Bu durum spor yapmayı engeller.

Yanlış seçilen ayakkabılar kişinin çabuk yorulmasına neden olur. Öyle ki çok küçük ve sıkan ayakkabılar spor yaparken tercih edilmemelidir. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli kural ayakkabının ayaklarınıza kolay hareket imkânı sağlamasıdır. Ayrıca yoğun olarak koşu yapan kişilerin de koşmaya özel olarak tasarlanmış ayakkabılar seçmeleri yararlarına olacaktır. En az ayakkabı kadar önemli bir diğer konu ise çorap seçimidir. Çünkü ayak uzun süre ayakkabı içinde kalır ve bu yüzden hava dolaşımına izin veren çoraplar tercih edilmelidir.

Üstünüz için uygun kıyafeti seçin

Birçok insanın kafasındaki en önemli sorulardan birisi acaba kalın giymek doğru mudur? Sorusudur. Terlemek kilo vermek isteyenler için ne kadar iyi olsa da uzun süreli spor yapanlar için sıkı giyinmek sıkıntı oluşturabilir. Sıkı giyinmenin tam aksine ince şeyler tercih etmelisiniz ki vücudunuz için hava geçişi kolay olsun. Aynı şekilde spor yaptığınız hava koşullarına göre de kıyafetlerinizi şekillendirmelisiniz.

Rahat hareket için altınıza rahat kıyafetler seçin

Koşu, yürüyüş veya diğer sporları yaparken en önemli görev bacaklarınızdadır. Onları rahat ettirmek sizin daha uzun süre yorulmadan spor yapmanıza yardımcı olur. Bu yüzden uzun kıyafetler yerine kapri ya da şort tercih etmelisiniz. Yine aynı şekilde altınız için aldığınız kıyafetlerin hava geçişine uygun şekilde olmasına dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eşofman veya şort seçiminde aynı tarz kumaşı seçmek olumlu yönde etki gösterecektir.