DÜNYADA YOGANIN YAYGINLAŞMASININ 5 NEDENİ

blog yazısı ekle !

DÜNYADA YOGANIN YAYGINLAŞMASININ 5 NEDENİ

Yoga tüm dünyada bir eşi ve benzeri olmayan spordur. Neden bu şekilde bir spor olduğunu soracak olursanız eğer yüzyıllardır varlığını sürdürerek günümüze kadar gelen neredeyse tek spordur. Bu şekilde olan bir başka spor daha yoktur. Menşei Hindistan olan sporun aslında bir spor olmadığı bir meditasyon olduğu bilinmektedir. Yoga ile çözümü bulunamayan problem neredeyse yok gibidir. Özellikle Ankara gibi çok büyük bir şehirde en çok tercih edilen spordur.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga MerkezleriDünyada yoganın yaygınlaşmasının 5 nedeni dediğiz zaman faydaları, hayatımıza kattıkları ve özellikleri bu yoga felsefesinin yaygınlaşmasına etki etmiştir. İlk olarak yoga hayatımızı çok daha sakin yaşamamızı sağlamaktadır. Çünkü bu sakinlik bizim için çok önemlidir. Tüm dünyada yaşaya herkes o kadar gergindir ki yoga ile sakinleşme durumu oldukça önemli bir konu halini almıştır. Bu yüzden yoganın yaygınlaşmasının ilk sebebi sakinleştirici yanıdır.

Diğer bir yanı ise bağışıklık sistemi gibi hayatı bir sistemi oldukça çok kuvvetlendirmesidir. Çok uzun saatler çalışma, sağlıksız beslenme, hareketsizlik gibi onlarca nedenden dolayı bağışıklık sistemimizde zayıflamaktadır. Ancak yoga ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek daha sağlıklı yaşayabiliriz.

Üçüncü neden hiç şüphesizdir ki iç salgı bezlerini harekete geçirmesi nedeniyle daha dayanıklı bireyler olmamızı sağlamasıdır. Yoganın en önemli özeliklerinden biri diğer sporların aksine sadece dış kas kütlesini çalıştırmamasıdır. Sadece dış kas kütlesi çalışan kişilerin vücutları kaslı, zinde ve sağlıklı görünebilir ancak yoga yapan kişilerin vücutlarının dışı kadar içi de sağlıklı olmaktadır.

Dördüncü neden yoganın insanları, doğayı ve diğer tüm canlıları anlayarak daha sakin, daha tahammüllü ve kibar kişiler olmasını sağlamasıdır. Bu sağladığı faydalar ile yoga dünyada en çok tercih edilen spor olmaktadır. Sabır, tahammül ve kibarlık aynı zamanda kişilerin iş hayatlarında da çok daha başarılı olmalarına sebep olmaktadır. Çünkü olaylara sakin, kişilere tahammüllü yaklaşan bir kişi işlerini mantık çerçevesinde çözebilmektedir.

Beşinci ve son neden ise başarının aslında kişinin içinde saklı olduğu gerçeğinin yoga iler dışarı çıkarılmasıdır. Bu yüzden çok büyük dünya şirketlerinde haftanın belli günlerinde yarım saatlik seanslar ile yoga meditasyonları uygulanmakta ve oldukça çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.