EN ÇOK YAPILAN 5 FITNESS HATASI

blog yazısı ekle !

EN ÇOK YAPILAN 5 FITNESS HATASI

Ankara 'da bulunan fitness salonlarının eğitmenleri, bir fitness programını takip eden kişiler tarafından yapılan 5 genel hatayı ileride sizlerin de tekrar etmesini önlemek amacıyla paylaşmak istiyorlar.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Aslında bir fitness veya vücut geliştirme salonuna giden kişiler bu işe oldukça ciddi ve kararlı bir şekilde başlarlar, ancak farkında olmadan yaptıkları birçok hata olur ve bu hatalar onların istedikleri gelişimi elde edememelerini sağlayıp, bu spordan vazgeçmelerine neden olabilir. İlginç olan kısmı ise, yapılan bu hataların çoğunun nedeninin, kulaktan dolma yanlış bilgiler ve alışkanlıklar olmasıdır.

Eğer siz de bu kötü alışkanlıklarınızı bırakmak istiyorsanız aşağıda ki yazımız size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

1. NE İSTERSEM ONU YERİM ÇÜNKÜ SPOR YAPIYORUM

Tabii ki günümüzde şekerli, hamurlu ve besleyici özelliği az olan çok fazla ürün etrafımızda bulunmakta ve bunlara oldukça kolay ulaşabilmekteyiz. Ancak günde yaklaşık 2 saatlik bir çalışma ile vücudunuza alacağınız bu gıdaların bir araya gelmesi size hiç bir zaman hayalinizde ki gelişmeyi sağlamayacaktır. Bu yüzden en kısa sürede kendinizi bu abur cuburlardan uzaklaştırmalısınız.

Böylece, artık bir kere sağlıklı gıdaları tüketerek egzersizlerinizi gerçekleştirmeye başlarsanız, önceki halinizle kıyasladığınızda kendiniz ne kadar enerjik, zinde ve kuvvetli hissedeceğinizi görmeye başlayacak, performansınızda ki artış da gözle görülür ölçüde artacaktır. Bu yüzden en kısa sürede beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin.

2. ISINMA ve SOĞUMAYA ÖNEM VERİN

Fitness egzersizlerinize ısınmadan başlamak ve programınız bittiğinde vücudunuzun dinlenme aşamasına geçmesini kolaylaştıracak soğuma hareketlerini gerçekleştirmeden spor salonundan çıkmak yapılan en genel hatalardan bir başkasıdır.

Özellikle fitness salonunda harcayacağınız zamanı çok kısıtlayıp mümkün olduğunca acele ederek egzersizleri gerçekleştirip işinizi bitirmeye çalışmak kaslarınızı yoracak ve sakatlıklara karşı yatkınlığınızı artıracaktır. Bunun için egzersizlere başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketleri ve sonlara doğru temponuzu düşürerek yapacağınız esneme ve germe hareketleri için spor salonunda harcayacağınız zamanı iyi ayarlayın. Gerekirse bu hareketlere yer açmak için fitness programınızı normalden daha kısa tutun.

3.VÜCUDUNUZU ESNETİN

Tam da ısınma ve soğuma hareketlerinden sonra gelen ve onlarla bağlantılı olan bir başka hata, yeteri kadar ve doğru bir şekilde vücudunuzu germe ve esnetme hareketlerini yapmamaktır. Esneme hareketleri kasların ısınmasını ve egzersiz sonrasında da dinlenmesini sağlayan önemli bir harekettir. Bunun için mutlaka egzersizlere başlamadan ve bitirmeden önceki 5 dakikanızı esnemeye ayırın.

4. FITNESS PROGRAMINIZI DENGELİ TUTUN

Çoğu kişinin kendisine tavsiye edilen programın dışına çıkmasında ki neden özellikle zorlandığı veya bir şekilde hoşuna gitmeyen egzersizlerden kaçınmasıdır. Hâlbuki size özel olarak hazırlanan programlar, vücudunuzun ihtiyacı olan kas gelişimini sağlayıp eşit bir gelişme sağlamanız için tasarlanmıştır. Bu yüzden egzersizlerinizi atlamadan gerçekleştirmek çok önemlidir.

5. YETERLİ AĞIRLIK KALDIRIN

Genellikle erkek fitness sporculardan çok kadınlarda karşılaşılan bu durum, çok fazla iri kaslara sahip olmaktan korkan kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak bilinmesi gereken, kadınların hormonsal yapılarının böyle bir duruma izin vermeyecek olmasıdır. Dolayısı ile size hiç bir faydası olmayan çok hafif ağırlıkları bırakarak, ince görünümünüzü sağlayacak olan esas ağırlıklara geçmeniz gerekir.

Tabii ki bu hataların dışında, fitness ve vücut geliştirme ile ilgilenen ve bu sporu kendi imkânları ile gerçekleştirmeye çalışan kişilerin de farkında olmadan yaptığı birçok farklı yanlışlar da vardır. Tüm bu hatalardan arınıp istediğiniz gibi bir vücudu elde etmek içinse Ankara 'da bulunan fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri ile iletişime geçebilirsiniz.