ESNEKLİĞİN TAM BİR FİTNESS PROGRAMINDA ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

ESNEKLİĞİN TAM BİR FİTNESS PROGRAMINDA ÖNEMİ

Düzenli olarak spor yapmak hem beden sağlığı hem de zihin sağlığı açısından birçok fayda sağlar. Fitness, pilates, yüzme, koşu gibi sayılabilecek birçok faaliyet düzenli olarak yapıldığında ilk başta dikkat çekmese de zamanla birçok faydası hissedilecektir. Bu yüzden düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Yüzme sevenler için denizi olmayan Ankara gibi şehirlerde havuzlara gidilebilir. Fitness ve pilates gibi programlı sporlar için spor merkezi tercih edilebilir. Spor salonu için servet harcamak istemeyenler daha az maliyetli spor seçeneğine yönelebilirler.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Fitness alanında yoğunlaşmak isteyenlerin aklında bulundurması gereken şey, bu sporda esnekliği artırmanın dayanıklılığı artırmak kadar önemli olduğudur. Esneklik antrenmanını düzenli olarak yapmak sakatlık ve incinmeleri daha hızlı iyileştirmeye kas ağrılarını yok etmeye yardımcı olacaktır. Çoğu zaman yapılan hata esnemenin antrenmanlarda önemsenmeyerek gözden kaçmasıdır. Esneme antrenmanının düzenli yapılması birçok fayda sağlar:

1 –Doku Direnci Azaltması: Esneme antrenmanları optimum atletik performansa ulaşmak isteyenler için ihmal edilmemesi gereken antrenmanlarda düzenli olarak esneme yapmalarıdır. Esnemek eklemlere ve kaslara daha rahat hareket izni verir. Eklem çevresindeki doku direncinin azalması demek de bu dokuları hareket ettirmek için daha az enerji gerekmesi demektir.

2 –Kas Koordinasyonuna Fayda Sağlaması: Yapılan araştırmalara göre esneme düzenli olarak yapıldığında kasların reaksiyon süresi ve dolayısıyla da koordinasyonu artış gösterir. Özellikle voleybol ve basketbol gibi sporlarda el göz koordinasyonu ciddi bir öneme sahiptir.

3 –Postüre Faydası: Duruş bozukluklarının giderilmesinde esneme hareketleri oldukça önemlidir. Düzenli olarak omuz ve sırt kaslarınızı esnettiğinizde duruş zorluklarının zamanla düzeldiğini fark edersiniz. Düzgün bir duruş sizi daha ince ve uzun gösterir, ağrıları önler.

4 –Sakatlığa Faydası: sırt ve kalçalar sakatlanma riski olan bölgelerdir. Bu bölgeleri düzenli esnetmek oldukça önemlidir. Esnekliğin artması kas çekmesi gibi durumları engeller.

Esneklik birçok sporda odak noktasındadır ve kendi içerisinde birçok farklı disipline sahiptir. Baş ve boyun ağrılarından şikâyeti olanlar için pilates en iyi seçimdir çünkü bu sporda esneklik ön plandadır. Yoga da esneklik odaklı diğer bir sordur ve daha fazla kaslara hitap eder. Esneklik çalışmalarında stres seviyesinde de ciddi azalmalar söz konusudur. Esneklik antrenmanlarında aşamalı bir yol izlemek kaslarınız için daha iyi olacaktır.