FİLMLER SPOR YAPMAYA ÖZENDİRİYOR

blog yazısı ekle !

FİLMLER SPOR YAPMAYA ÖZENDİRİYOR

İnsanlar genelde pazartesi spora başlayacağım derler. O gün mutlaka çok önemli bir iş olur ve birçok pazartesi birbirini kovalar. Bazıları da bir müzik çalarla yürümeyi dener. Bir iki seferden sonra o müzik evde dinlenmeye başlanır. Örnek alınacak bir film kahramanı, bazen en iyi motivasyonu verir. Onunla kendinizi özleştirir o çitten atlamayı, o dönüşü yapmayı, maratonu bitirmeyi arzularsınız. Bazı spor filmleri şunlardır:

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


1. Rocky 1, yapım yılı 1976, Sylvester Stallone

Fakir bir İtalyan olan Rocky Balboa, zor hayat şartlarıyla boğuşurken boksör olmaya çalışmaktadır. Spor merkezine verecek parası yoktur. O da buzhanede et döver, sırtında buz taşır. Bir süre sonra omzumdaki melek dediği hocası ile çalışmaya başlayacak unvan maçını kazanacaktır. Ünlü müziği ile sokaklarda koşup, giderek daha hızlı merdivenleri çıktığı sahneleri herkes bilir. Filmde çalışmanın sporda ki önemi vurgulanmaktadır.

2. Beyazlar Beceremez, 1992, Woody Harrelson, Wesley Snipes

Sidney ki kendisi bir Afrika kökenli Amerikalıdır. Beyazların basketbolda başarısız olduklarını, doğru dürüst zıplayamadıklarını düşünmektedir. Kaderin bir cilvesi ise bir beyazla basketbol yarışmasına katılmak zorunda kalmasıdır. Filmde komik olayların yanı sıra basketbol sevdiriliyor.

3. Milyonluk Bebek, 2005, Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgon Freeman

Frankie huysuz bir adamdır. Kızı tarafından af edilmeyişi onu bu hale getirmiştir. Maggie spor salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. O kadar güzeldir ki başta kimse ondan bir başarı beklemez. Film bayanların boks gibi bir sporda bile neler yapabileceğini gösteriyor.

4.Ali, 2001, Will Smith

Ünlü boksör Muhammed Ali'nin hayatından bir kesit anlatılıyor. Ali, Dünya Ağırsıklet Boks Şampiyonu olsa da bir düzenle unvan elinden alınır. Unvanını geri almaya çalışırken zaman geçer. Artık kendisinden genç bir boksörle dövüşmek zorundadır. Filmde azmin gücü anlatılmaktadır.

5. 4 Dakikalık mil, 2014, Cam Gigandet, Kim Basinger

Bir lise öğrencisi, üniversite bursu alabilmek için, bir mili 4 dakikada koşması gerekmektedir. Bunu başarmak, fiziksel ve ruhsal acılara katlanmak demektir. Film gençleri spora özendiriyor.