FITNESS ÇALIŞMALARININ AMACI

blog yazısı ekle !

FITNESS ÇALIŞMALARININ AMACI

Ankara 'da bulunan fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri herkesin farklı amaçlar için bu sporlarla ilgilenebileceğini belirtiyor. Bu sebeplerin arasında ise genellikle bir kaç kilo verip, mevcut kıyafetlerinin içine daha iyi sığabilmek veya harcadıkları bu fazla kalorilerin yerini tatlılar ve abur cubur sayılabilecek yiyeceklerden daha fazla yiyebilmek olduğunu vurguluyor.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness
İnsanlar kendilerine uygun olarak hazırlanan bir fitness programına dâhil olmak ve düzenli şekilde takip etmek isteyebilir, ancak koşu bandının üstüne çıkar çıkmaz, "niçin şimdi bilgisayar başında sevdiğim dizinin yeni bölümlerini izlemiyorum?" veya "arkadaşlarımla dışarıda olamıyorum" gibi şeyler düşünebiliyorlar. Bazı kişiler için ise spor salonunda zaman geçirmek paha biçilemez bir ayrıcalıkken, bazıları o gün parmağına kıymık batsa egzersizlere devam etmemek için yeterli bahaneyi kendilerine bulmuş olabiliyor.

Tüm bu davranışları gözlemlemeye başladığımız zaman ise herkesi kapsayabilecek bir genelleme yapmak da oldukça zorlaşabiliyor, çünkü fitness yapmak veya egzersizlerden uzak durmak için her bireyin kendine has motivasyonları oluyor. Ancak bu nokta da önemli olan fitness programınızı bir yaza hazırlık olarak mı gördüğünüz veya sizin varlığınızı tamamladığını mı düşündüğünüz oluyor. Hatta belki de bu iki grubun dışında, daha en başında niçin kendimi böyle bir şey ile meşgul edeyim diyenler de olabiliyor.

Çalışmalarınız sonucunda hedeflediğiniz şeyler, sizin gelecekte ki yaşam tarzınızı da olumlu veya olumsuz yönde etkiliyor. Hareketli bir yaşam tarzına karşı olan yönelmeniz, mevcut veya ileride karşılaştığınız zorluklarla da mücadele edip edemeyeceğinizin bir göstergesi haline geliyor. Bu yüzden fitness egzersizlerinizde, kendinize "niçin bu kadar fiziksel zorluğa dayanıyorum?", "elime ne geçecek?" diyorsanız, bu hedefin adı "mutluluk" olmalıdır. Çünkü siz düşüncelerinizle ve görünüşünüzle yani kendinizle mutlu olmak istiyorsunuz. Eğer hayatınıza bu şekilde bakmaya başlarsanız diğer her şey doğru bir yola girmeye başlayacak en azından hedefleriniz bir düzene girmiş olacaktır.

Fitness çalışmalarını sezonluk aktiviteler olarak gören kişiler materyalist düşüncelere odaklanmıştır. Bu da, böyle bir kişi için önemli olanın, plajda en iyi vücuda sahip olmak, paylaşacağınız fotoğraflara daha çok yorum almak veya hoşlandığınız kişinin dikkatini çekmeye çalışmak için bir fitness programına başladığınız anlamına gelir. Ancak bunlar yüzeysel hedeflerdir. Hatta bu hedeflere bile ulaşmaya çalışma isteğiniz, egzersizler için seçtiğiniz yeni spor ayakkabınızın modasının geçmesi ile sona erecektir. Yapılan çeşitli araştırmalar da burada bahsedildiği gibi yüzeysel hedeflere sahip olan kişilerin başarı ve mutluluk oranlarının da düşük olduğunu göstermektedir.

İnsan doğası gereği değişimi sever. Mutluluğu elde etmenin en basit yollarından biri küçük bile olsa değişimlerdir. Tutarlı ve doğal hedefler ile yeni şeyleri denemenin, kişisel gelişiminizi sağlayan, elde ettiğiniz ödüllerin ve mutluluğunuz kalıcı olmasını mümkün kılan en önemli etmen olduğunu unutmayın ve hedeflerinizi buna göre belirleyin.