FİTNESS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ GERÇEK

blog yazısı ekle !

FİTNESS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ GERÇEK

İş yerinde daha net olmak mı istiyorsun? Evde daha az yorgun mu hissetmek istiyorsun? Eşiniz ile daha fazla kaliteli zaman geçirmek mi isteğiniz? Kurabiyeyi hiçbir suçluluk duygusu olmadan yemeye ne dersiniz peki? Eğer tüm bu sorulara cevabınız "Evet" ise (ve kim istemez ki?), egzersiz tüm bu sorulara cevap olacaktır. Fiziksel olarak aktif olmanın faydaları saymakla bitmez. Bu doğrultuda aşağıda sizin için bir liste oluşturduk.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Bir egzersiz programına başlamak veya düzenli olarak yaptığınız çalışmaya yeniden dönmek için motivasyon arıyorsanız, kanepeden kalkmak için yardımcı olacak 10 fitness gerçekleri işte burada:

Egzersiz beyin gücünü arttırır

Egzersiz sadece vücudu geliştirmez aynı zamanda da zihinsel fonksiyonlarını da harekete geçirir. "Egzersiz enerji seviyelerini artırır ve gelişmiş zihinsel açıklığı geliştirip, beyindeki serotonin artırır". "Bu iş yerinde kimin çok daha üretken olduğu ve kimin egzersiz yaptığı açıktır" der Todd A. Astorino, yardımcı doçent, Kinesiyoloji California State University-San Marcos. Verimlilik sadece daha iyi bir işçi anlamına gelmez, aynı zamanda bu durum işyerinde her şey herkes için daha iyi yapmak demektir. Şirketler çalışma saatlerinde daha az israf ve daha düşük sağlık maliyetleri ile kar elde etmiş olurlar.

Hareket Stresi Yok Eder

Egzersiz yapmayı düşünmek yerine aslında bir kez dışarıda egzersiz yapmaya başlamak, egzersiz hakkında daha az stres yaşamanızı sağlayacaktır. Egzersiz sayesinde de stresi hayatınızdan atmak kolay olacaktır. "Egzersiz olumlu bir zaman geçirme alternatifidir" diye fizyolog Cedric Bryant, egzersiz Amerikan Konseyi için söylüyor. Ayrıca ruh yüceltmek ve depresyondan uzak tutmak için de yardımcı olmaktadır. Daha fazla mutluluk ve daha az stres sayesinde hayattan yarar sağlayacak tek kişi sen değilsin. Daha az baskı altında olduğunda daha az sinirli olursun ve bu sayede de hayatındaki kişilere de bunu yansıtacaksınız.

Egzersiz Size Enerji Sağlar


Sabah sadece 30 dakika egzersiz yaparak hayatınızın ne kadar değiştiğini hissedeceksiniz. Egzersiz sayesinde endorfin hormonu salgılanır. Bunun sayesinde de gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Güç ve dayanıklılık geliştirmek istediğinizde de yiyecek taşımak ve merdiven çıkma gibi günlük görevleri yerine getirmek daha kolaydır. Bu da gün boyunca daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre söylenen en yaygın bahane yorgun olmaktır. Egzersiz yapmaya başladığınızda yorgun hissetseniz de bu his uzun sürmeyecektir. Fiziksel yorgunluk egzersiz yaptığınız zamanki yorgunlukla aynı olmayacaktır. Ayrıca vücudunuz egzersiz yapmaya alıştığında eskisi kadar yorgunluk hissetmeyeceksiniz.

Fitness için zaman bulmak zor değildir


Önemli olan zamanı akıllıca kullanmaktır. Bir taşla iki kuş öldürmeyi düşünün.

Birlikte parka gitmek veya bisiklet binmek için çocuklarınızı alıp ve ailenizle zamanın tadını çıkarırken fiziksel aktivite de yapabilirsiniz. Ayrıca, spor salonuna yürüyün ve egzersiz yapın. Hayatınızın her alanına kısa da olsa egzersiz çalışmaları ekleyin. Böylece hayatınız daha da kolaylaşmış olacaktır.
Fitness İlişki Kurmanıza Yardımcı Olabilir

Eşiniz, kardeşiniz ya da arkadaşınızla zaman geçirmek için kendinize uygun bir egzersiz biçimi seçin. Ama hiç kimse egzersiz yapmanın ne kadar eğlenceli olduğunu bilmemektedir. Bu yüzden her gece yemekten sonra eşiniz ile yürümeyi planlamalısınız. Ayrıca egzersiz yapacağınız kişiler ile kendi programlarınızı oluşturun. Sosyal olarak zaman geçirirken uzun vadede kilo da verebileceksiniz.


Egzersiz Hastalıklardan Uzak Olmanıza Yardımcı Olur

Yapılan bir araştırmaya göre egzersiz yaptığınızda kalp hastalığı, felç, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, artrit, osteoporoz (kemik kaybı) ve kas kütlesi kaybını önlediğini görülmüştür. Ayrıca egzersiz yaşlanmanızı geciktirir. "Egzersiz kas ve eklemlerinizi güçlendirir. Çünkü bu ağrılar ve sancılar yetişkinlerde vardır. Egzersiz yapılmadığında da birçok sorun meydana geliyor. Bağışıklık sistemini geliştirmek için egzersiz yapmanız gerekmektedir. Böylece daha az hasta olduğunuzu göreceksiniz.

Fitness Kalbinize Kan Pompalar

Vücuttaki en önemli kas olan kalp egzersiz sayesinde daha güçlü olmaktadır. Yapılan egzersiz ile birlikte her işinizin daha kolay hale geldiğini göreceksiniz. Egzersiz yaptığınızda kalp ve kalp damar sistemi daha etkin bir biçimde işlev görür. Kalbin daha sağlıklı bir şekilde çalışması sonucunda, daha verimli bir şekilde kalp kanı pompalar. Kalp daha güçlü hale gelecektir. Egzersize ilk başladığınızda zor gelse de vücut bu tempoya alışacaktır. Bu yüzden de daha az yorgunluk hissedeceksiniz. Bu da eskisi kadar çaba harcamanızı gerektirmeyecektir.

Egzersiz Daha Çok Yemenize Yardımcı Olacaktır

Ne kadar yerseniz yiyin yaptığınız egzersiz sayesinde daha fazla kalori yakacaksınız. Metabolizma hızınız artacaktır. Egzersizin size verdiği istekle birlikte daha az abur cubur yiyeceksiniz. Bu sayede de kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Egzersiz Performansı Artırır

Birkaç hafta boyunca istikrarlı bir şekilde egzersiz yaparsanız, elbiselerinizin üzerinizde farklı durduğunu göreceksiniz. Sürekli yaptığınız egzersiz kaslarınızı güçlendirecek, esnekliğinizi artırmak ve genel performansını arttıracaktır. Kaslarınız daha verimli çalışır ve dayanıklılığınız artar.

Kilo Kaybı İlk Etapta Egzersiz En Önemli Amaç Değildir

Bir egzersiz programına başlarken ilk hedef kilo vermek değildir ve egzersizin tek yararı kilo vermek değildir. Hızlı bir şekilde başlanıp kilo verme hedefi olan egzersizlerin yararlı olmadığı ve cesaret kırıcı olduğunu bilmekteyiz. Herkes anında sonuç görmek istediği için bu tür egzersizlerin kalıcı etkileri yoktur. Bu yüzden de kilo vermek isteyen kişi günlük hayatını gözden geçirmelidir. Böylece hangi konularda eksik olduğunu görebilecek ve motivasyonu artacaktır. Herhangi bir fitness programına başlarken ilk hedef olarak kilo vermeyi düşünmeyiniz. Bunun yerine daha az stresli, daha fazla enerji dolu hissetmeye odaklanın. Egzersiz yaparken hayatınızın bir parçası olmasına özen gösterin. Hayatınızda yarattığı küçük etkilerle mutlu olun. Sağlığınıza kattığı artıları gözlemleyin ve egzersiz ile birlikte mutlu bir hayat yaşayın.