FITNESS HEDEFLERİNİZ

blog yazısı ekle !

FITNESS HEDEFLERİNİZ

Belki siz de fitness veya vücut geliştirme sporuna kilo vermek, kuvvetli olmak, kendinizi daha iyi hissetmek için başlamış olabilirsiniz. Hatta aynı zamanda fiziksel gelişiminizi ve esnekliğinizi arttırarak yapacağınız bazı sportif faaliyetlerde bu hünerlerinizi başkalarının önünde göstermeyi de hayal etmiş olabilirsiniz. Ancak maalesef bu hayal ettiklerinizin bazıları gerçekleşmemiş olabilir. İşte bunu düşünen Ankara fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri, antrenmanlarınızda dikkat etmeniz gereken bazı unsurları size hatırlatmak istiyor.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Bilineceği gibi bazen büyük hedeflere ulaşmak için bazı farklı aşamaları geçmek gerekebilir ve ancak hepsi ayrı ayrı tamamlanıp bir araya geldiğinde amacınıza ulaşmış olursunuz. Fitness ve vücut geliştirme sporları da aynen bu şekilde etkisini gösterir. Her defasında sadece bir şeye odaklanıp onu hallettikten sonra diğer aşamaya geçmek yapılabilecek en doğru davranışlardan biridir.

ZIPLAMA YETENEĞİNİZİ GELİŞTİRİN


Havada kalma içgüdüsü bir patlama, çeviklik ve hepsinin ötesinde genel bir atletizm ruhunu temsil eder. Sırf zıplama yeteneğinizi geliştirmeniz bile bir futbol oyununda size avantaj sağlar ve mevcut durumu kontrol edip, yönlendirebilmenize imkân tanır.

Zıplama yeteneğinizi geliştirebilmek için de öncelikle bu iş için en önemli kısım bacaklarınızı güçlendirmektir. Bacaklarınız ne kadar güçlü olurlarsa, o kadar yükseğe zıplarsınız.

Kuvvetli bacakların ihtiyacı olan bir başka şeyse, esneklik ve aniden gerekli olan gücü üretebilmektir. Bunun için yapılacak en iyi egzersizlerse, aletsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz çeşitli zıplama veya belirli yüksekliklerden aşağıya atlama hareketleridir.

Tüm bunları bacaklarınızda sağladıktan sonra geriye kalan şey ise hızdır. Bunun içinde ihtiyacınız olan doğru hareketler limitlerinizi daha da arttırmanızı sağlayacak olan ve içerisinde ağırlıklar içeren bacak egzersizleridir

Her ne kadar çoğu bacak egzersizi pek fazla sevilmese de, yukarıda bahsedilen gelişmelerin elde edilmesi için önemlidir.

ZAYIF NOKTALARINIZI GÜÇLENDİRİN

Fitness veya vücut geliştirme egzersizleriniz de ilerleme kaydediyor olabilirsiniz ve kaldırdığınız ağırlıklarda buna eşit bir şekilde artış gösterebilir. Ancak yine de potansiyelinizin tamamını ortaya çıkarmanızı engelleyen bazı fiziksel yetersizlikler olabilir.

Örneğin göğüs kaslarınızı çalıştırdığınız bench press egzersizlerinde son bir kaç tekrarda gücünüz kesilip hareketi yarım bırakıyor olabilirsiniz veya kollarınızı çalıştırdığınız egzersizlerde kolunuzun belli yerlerinde ortaya çıkan ağrılar sizi daha ileriye gitmekten alıkoyuyor olabilir. Böyle durumlarda mutlaka eğitmeniniz ile görüşüp durumun tıbbı bir durumdan kaynaklanmadığı, bunun yerine sizin o bölgeleriniz de ki kas gruplarının yeteri kadar çalışmadığı için zayıf kaldığı gözlenirse, sadece bu kasları çalıştırmayı hedefleyen yeni egzersizleri de programınıza eklemekten çekinmeyin.

Böylece sizler de oldukça ciddi çaba ve çalışma harcadığınız bu sporla birlikte hayallerinize kavuşmanızı kolaylaştırın.