KADINLAR İÇİN EN İYİ KOL EGZERSİZLERİ

blog yazısı ekle !

KADINLAR İÇİN EN İYİ KOL EGZERSİZLERİ

Eğer Ankara'da yaşayan bir kadın olarak vücudunuzu bir başkalaşımdan geçirerek, kas çizgilerinizin biraz daha belli olmasını sağlamak ve biraz sıkılaşmak istiyorsanız. Ancak tam olarak nereden başlayacağınızdan emin değilsiniz. Sizin için bu değişimi kollarınızdan başlatabilecek en faydalı 5 kol egzersizini sizinle paylaşacağız.

Ankara'da Personal Training için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Personal Training


Sizlere anlatılacak bu hareketler de dikkat etmeniz gereken nokta, hangi hareketlerin özelikle hangi kas gruplarını harekete geçirdiğinin iyice anlaşılmasıdır, çünkü bu sayede, aslında kol bölgenizde hangi kasların ön plana çıkmasını sağladığınızı kavrayıp, sizler de farklı hareketlerle bu çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

Aynı kas gruplarını çalıştıran farklı hareketlerin amacı, vücudunuzun belirli bir rutine alışmasını engellemek, çünkü aynı hareketlerle çalışmak belirli bir seviyeden sonra vücudunuz için normal karşılanacak ve ilk başlarda ki gibi efor harcamayacaktır. Bu yüzden siz de hareketlerinizi değiştirerek

Metabolizmanızın durağanlaşmasına izin vermemiş olacaksınız.

Dilerseniz artık bu 5 hareketin neler olduğunu sizlere anlatalım.

1. ARKA KOL GERİ AÇMA

Kadınlar da özellikle arka kol kaslarında çok işe yarayacak egzersizlerden ilki, öne doğru eğilerek kollarınızı geriye doğru uzatma hareketidir. Bu oldukça kolay hareket aynı zamanda çok hafif ağırlıklar eşliğinde de yapılabilir.

Bu egzersiz için hafifçe öne eğilin ve kollarınızı vücudunuza yapışık şekilde iki yanınızda tutun, ardından dirsekleriniz belinize yapışık halde hiç oynatmadan sadece ön kolunuzu geriye doğru uzatın, kısa bir süre bekletin ve başlama porsiyonunuza geri dönün.

2. BAŞINIZIN ÜSTÜNDE TEK AĞIRLIK KALDIRMA

Sizin için tavsiye edeceğimiz ikinci hareket, özellikle kol altlarında ki sarkmalardan rahatsız olan veya bu etkileri daha başlamadan uzaklaştırmak isteyen kadınlar için oldukça yardımcı olacaktır.

Egzersizi gerçekleştirmek için düz ve dik bir şekilde durarak, iki elinizle tutacağınız bir ağırlığı kollarınız dümdüz duracak şekilde başınızın üstüne kaldıracaksınız, ardından dirseklerinizden itibaren kolunuzu sırtınıza doğru ağırlıkla birlikte indirecek bu şekilde çok kısa bir süre bekleyecek ve yeniden hafifçe başınızın üstüne kaldıracaksınız.

3. ÜÇGEN ŞINAV

Üçgen şınav sadece kollarınızın arkasını çalıştırmakla kalmıyor aynı zamanda göğüs bölgesindeki kasları da harekete geçirerek, dekolte bölgesini de yükseltmenize yardımcı oluyor.

Bu hareketi gerçekleştirmek için, öncelikle şınav pozisyonunu alın ( kuvvetinize göre bacaklarınızı yere değdirebilir veya havada tutabilirsiniz) . Bu pozisyonu bozmadan ellerinizi birbirine mümkün olduğunca göğüs hizanızda yakınlaştırın, ardından göğsünüzü yere değdirip tekrar başlangıç pozisyonunuza dönün.

Bu harekette en fazla dikkatinizi çeken nokta, arka kol kaslarınıza binecek olan ağırlıktır. Bu da tabii ki hareketi doğru yaptığınızı size belli etmiş olacaktır.

4. AĞIRLIKLA BÜKME

Kol kaslarınız için gerçekleştireceğiniz 4. hareket, belinizden itibaren kendinizi hafiçe öne doğru büktüğünüz ve elinizdeki ağırlıkları göğsünüze kadar çekip daha sonra kolunuz düz duracak şekilde yere doğru serbest bıraktığınız bükme hareketidir. Bu harekette dikkat etmeniz gereken sırtınızın mümkün olduğunca düz durması gerektiğidir.

5. AĞIRLIK KALDIRMA

Son hareket herkesin bildiği ve ufak ağırlıklarla yapabileceğiniz özellikle pazınızı çalıştırmak için kullanılan ağırlık kaldırma hareketidir. Bu hareketle de bütün üst kol bölümünüzün çalıştığını ve zamanla da nasıl sıkılaştığını görmüş olacaksınız.

İşte gördüğünüz gibi arzu ettiğiniz başkalaşım için bir yerlerden başlamak her zaman daha kolaydır, ayrıca daha başka hangi hareketleri yapabileceğinizi bulmak konusunda da kendinize daha kolaylık sağlamak isterseniz size en yakın vücut geliştirme ve fitness salonuna başvurabilirsiniz.