KADINLAR İÇİN EN İYİ OMUZ EGZERSİZİ

blog yazısı ekle !

KADINLAR İÇİN EN İYİ OMUZ EGZERSİZİ

Ankara 'da bulunan fitness ve vücut geliştirme salonlarının eğitmenleri, kendiniz için hazırlanan fitness programları içerisinde yaptığınız göğüs ve sırt egzersizlerinin olduğu günlerde, omuzlarınızın da hemen hemen aynı ölçülerde çalışması sağlanmış olacağı için, size tavsiye edilen omuz egzersizlerinin de bu hareketleri yaptığınız aynı günler içerisinde gerçekleştirmenizin önemli olduğunu belirtiyor. Çünkü mevcut göğüs ve sırt egzersizleri ile harekete geçirmiş olacağınız bu bölgelerin ertesi gün dinlenmesi gerekecektir. Bu yüzden omuz egzersizlerinin de aynı gün yapılması ardından dinlendirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sakatlıklara karşı riskini artacaktır.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Bütün omuz egzersizlerinde, omuzlarınızı, karın ve bel bölgenizi sabit tutmanız, sakatlıklardan korunmak için önemlidir. Yoksa bu da bilekleriniz ve beliniz de sakatlanmalara yol açabilir. Bu doğru duruşu sağlamak için de, kürek kemiklerinizi geriye doğru çekmiş olmak ve birbirine yaklaşmasını sağlamak yeterli olacaktır. Bunun için hareketleri yaparken asla kambur durmamaya dikkat edin. Omuzlarınızı daima geriye doğru atın ve ağırlıkları kaldırırken karın ve bel bölgeniz de ki kaslarında sıkı ve gergin olmasını sağlayın.

Kadınlar için ise en iyi omuz egzersizlerinin ayaktayken yapıldığını unutmayın. Hem bu şekilde ayakta durarak ağırlık kaldırmak oturarak yakılan kalorilerden çok daha fazlasını yakmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca ayakta durmak karın kaslarınızı da kontrol etmenizi daha kolay hale getirecektir. Ancak eğer omuzlarınızda bir irileşme sağlamak için daha yüksek ağırlıklarla çalışıyorsanız belki dengenizi korumak adına oturmayı tercih edebilirsiniz.

Omuz çalışmalarınız için seçeceğiniz ağırlık miktarını ise bazı kriterlere göre belirlemenizde fayda vardır. Elbette herkesin fiziksel yapısı farklı ağırlıkları kaldırmaya müsaade edebilir hatta olması gerektiğinden daha ağır bir çalışma seçmeniz sakatlanmanıza neden olabilir. Bunu önlemek için en uygun yöntem, eğer sadece kaslarınızın sıkılaşmasını ve belirginleşmesini istiyorsanız, 12-20 tekrardan sonra yorulduğunuzu hissedeceğiniz ağırlıkları seçmek olmalıdır. Eğer kaslarınızın kütlesel olarak da gelişmesini istiyorsanız 6 veya 12 tekrardan sonra gücünüzün kesildiği ağırlıkları tercih edebilirsiniz.

Ancak en iyi çalışma düzeni hafif ağırlıklarla başlayıp, giderek bunu arttırdığınız programlar olacaktır. Böylece hem omuzlarınıza hem de bağ dokunuza zarar verme riskini önlemiş olursunuz.

Eğer siz de gücünüzü ve dayanıklılığınızı artıracak daha farklı çalışmaları öğrenmek isterseniz, Ankara 'da bulunan size en yakın fitness ve vücut geliştirme salonu ile iletişime geçebilirsiniz.