KAHVE TÜKETİMİ VÜCUT YAPIMIZI NASIL ETKİLER

blog yazısı ekle !

KAHVE TÜKETİMİ VÜCUT YAPIMIZI NASIL ETKİLER

Özellikle sınav dönemlerinde dengemiz bozulur ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak için ayık kalmamız gerekir. Bu yüzden de kahve tüketimini arttırırız. Bu dönemlerde vazgeçilmezimiz haline gelen Kahvenin beynimize etkileri neler? Şimdi bunları inceleyeceğiz.

Kahve ayık kalmak için neden kullanılır?

Ankara'da Body Building (Vücut Geliştirme) için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Body Building (Vücut Geliştirme)


Kahve uyarıcı etkisiyle ayık kalmamızı sağladığı için tercih edilmektedir. Peki, ayık kalmamızı kahve nasıl sağlıyor? Kahveyi tükettiğimiz anda kendimizi yorgun hissetmemizi sağlayan hormonların sayısında bir azalma olur. Buna ek olarak kahvede bulunan kafein uykumuzun denetimini yapan reseptörleri uyararak kendimizi enerjik hissetmemizi sağlayan glutamat ve ve dopamin hormanların üretimini arttırır. Yani kahve vücudumuzda bulunan bir takım hormonlara etki ederek kendince onları düzenliyor.

Kahvenin beynimize etkileri

Çok gelişmiş bir ülkenin ünlü üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre kahve kafeinin beyin kimyasallarının hareketlerinde bir artışa neden olarak bir, iki bardak kahvenin içerisinde yer alan kafeinin beynimizde yer alan hafıza merkezinin çalışmasının normalden yüzde on fazla çalıştığını gözlemlemişlerdir. Ayrıca 1970'li yıllarda yapılan birçok deneyde bunu kanıtlar niteliktedir. Bir ila dört bardak arasında kahve içen insanların ses, ışık ve renk gibi uyarıcılara daha duyarlı olduğu ve hafızalarında yer alan özel bir hatırayı daha kolay ve net hatırladığı tespit edilmiştir. Ayrıca kafein bir konuya odaklanma, dikkatini toplama ve karar verme gibi becerileri daha kolay yapmamızı sağlıyor.

Kahvenin Ruh halimize etkileri

Kahve tüketimi seratonin hormonunun üretimini artırmaktadır. Seratonin bireylerin kendini mutlu hissetmelerini ve pozitif bakmalarını sağlayan bir hormondur. Eğer seratonin hormonu eksik üretilirse bireyler mutsuz, huzursuz, tükenmiş hissederler. Pek çok ülkede yayınlanan bazı makaleler kafeinin insana mutluluk verdiğini kanıtlar. Fakat kahvenin dozunu ayarlamak çok önemlidir. Fazla kahve tüketimi tansiyon ve anksiyete bozukluğuna neden olmaktadır. Bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.

Kahve bağımlılık yapar mı?

Kahve içmek zamanla vücutta bağımlılık yapar ve bazı yapıların katlanma oranını arttırmaktadır. Düzenli olarak kahve tüketen bir insanın beyni düzenli kahve tüketimi altında etkinlik göstereceği için bu suruma alışacak ve zamanla kafein tüketimini arttırmanızı bekleyecektir. Yani bağımlılık yapacak ve kafein almadan yaşayamaz duruma gelebilir. Bu nedenle kahve ve kafein tüketimin her bedene göre farklılık göstereceği için dozun iyi ayarlanmasına dikkat edilmesi gerekir.