KARMA YOGA

blog yazısı ekle !

KARMA YOGA

Yoga başlangıç tarihi oldukça çok eskilere dayanan dünyanın en eski spor ve yaşam felsefelerinden biridir. özellikle fiziksel değil mental gelişimi geliştiren bu spor diğer sporlardan farklı olarak çok fazla bölüme sahiptir. Yoga en çok Ankara ilinde yapılan ancak diğer sporlara nazaran popülerliğini kaybetmeyen bir spordur. Diğer spor türlerinin ortaya çıkışı çok yakın zamanlara denk gelse de yoganın çıkışı milattan öncelere kadar dayanmaktadır.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga MerkezleriHepimiz Hindistan'ın nasıl bir yer olduğu hakkında genel fikirlere sahibizdir. Özellikle mental olan her şeye çok değer verdikleri çok fazla bilinmektedir. Değerli her şeyin fiziksel değil manevi olduğuna inanan Hindistan, yoga sporunun da başkentidir. Hindistanlı rahipler tarafından yüzyıllardır geliştirilen yoga son halini alalı çok uzun yıllar olmuştur. Ancak diğer sporlar gibi hiçbir zaman popülerliğini kaybetmemiştir.

Yoga denildiği zaman akla gelen ilk şey kesinlikle zihinsel gelişim olmaktadır. İşte yogada da böyle önemli bir felsefe varken içerisinde doğumu, kaderi, bağlayıcı gerçekleri içine alan bir felsefe de ortaya çıkmıştır. Karma yoga, yoga felsefesinde bir nevi alın yazısı gibi görülmektedir. Özelliklerinin başında kişinin karma dünyasında özgürleştiği ve özgürleştirildiği yer anlamına gelmektedir. Karma nedir diyecek olursanız ise bu felsefe içinde bizleri doğum çarkına bağlayan başlıca fiiller olarak tanımlanmaktadır.

Karma yoga uzun bir hikayesi olan felsefedir. Bu felsefede ise kadının ve erkeğin enerjilerinin farklı olduğu söylenmektedir. Kadının enerjisi düşürücü enerji olan Shakti enerjisi, erkeğin enerjisi ise yükseltici enerji olan Shiva enerjisidir. Bu iki enerji aslında her iki cinste de bulunmaktadır. Ancak kadınlarda Shakti, erkeklerde ise Shiva enerjisi baskın durumdadır. Karma yoga ile yapılmak istenen ise kişide bulunan bu iki enerjiyi birleştirmektir. Eğer bu iki enerji birleşir ise kişinin hayatı gören üçüncü gözünün açılacağı belirtilmiştir. Bu enerjiler arasında Shakta enerjisi üst bedenin en alt kısmı olan kuyruk sokumu bölgesinde bulunurken Shiva enerjisi iki kaş arasında üçüncü gözün olduğu yerde bulunmaktadır. Bu sebeple yoga ile bu iki enerji birleştirilmeye ve dünyayı madden gören gözlerden ziyade manen gören göz açılmaya çalışılmaktadır.