POLE DANS

blog yazısı ekle !

POLE DANS

Günümüzde pole dans oldukça yaygınlaştı ve popüler bir hale geldi. Özellikle 2016' da Rio' da gerçekleşecek olan olimpiyatlara dâhil olması pole dansını daha da fazla önemli kılmış ve günümüzün popüler sporları arasına taşımıştır.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


POLE DANSININ ORTAYA ÇIKIŞI

Pole dansı çok eskiye dayanan ve Hintlilerin ortaya çıkardığı bir dans türüdür. Yaklaşık olarak 800 yıl önce Hintlilerin icat ettiği ve "mallakhamb" adını verdiği bir spor, pole dansına öncülük etmiştir. Pole dansı, insanların birbiri üstüne tırmanıp dengeli şekilde durması ve birbirini dengelemesi olarak ta tarif edilebilir. Poleyi sadece bir dans olarak adlandırmak çok ta doğru olmaz. Birçok hareketi bir arada bulunduran poleye "pole fitness" veya "pole sporu" demek te mümkündür.

POLE YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR

Pole dansı aslında hem bayanlar hem de erkekler için uygun bir spordur. Sporu yaparken ona uygun şekilde giyinmek çok önemlidir. Sporcuların çıplak olması ya da vücudu çok fazla belli eden şeyler giymesi kesinlikle yasaktır. Unutulmamalıdır ki sporcu erotizmi değil atletizmi çağrıştırır.

POLE DANSI HAYATIMIZA NASIL GİRDİ

Pole, 90'ların sonunda bir spor dalı ve fitness olarak kullanılması fikrinin ortaya atılmasıyla yaygınlaştı. Günümüzde de artık okullarda bile spor dersleri olarak verilebilen pole resmen bir spor dalı oldu. Bu kadar yaygınlaşan pole artık en bilindik sporlar arasında yer almaya başladı.

OLİMPİYATTA POLE

Bu dansa gönül veren ve uğraşan herkes gibi K. T Coates' te polenin olimpiyatlara firmesi için Çalışmalarını sürdürüyor. Toplanan çok sayıdaki imza henüz yeterli değil ancak çok özgün ve yeni hareketlerin ortaya çıkabildiği polenin olimpiyatlara girmesi yüksek bir ihtimal teşkil ediyor. Bazı sporcular ise poleyi olimpiyatta istemiyor. Bunun sebebi ise, Profesyonel dansçıların ve başarılı atletlerin, pole fitness a gönül vermiş kişileri kolayca ekarte edebilecekleri düşüncesidir.

POLENİN GÜNÜMÜZDEKİ YÜKSELİŞİ

Polenin fünümüzde bu kadar yaygınlaşmasında popüler kültürün etkisi çok büyüktür. Desperate Housewİves' da Eva Longoria' nın pole dansı dersi almak istemesi üzerine birçok kadının ilgisini çekmiştir. Bazı ünlü sanatçıların klip ve videolarında bu dansı kullanmaları da günümüzde iyice yükselmesine yardımcı en büyük etkenlerden olmuştur.