RUHSAL TEMİZLENME İÇİN YOGA

blog yazısı ekle !

RUHSAL TEMİZLENME İÇİN YOGA

Uzun yıllardır birçok kişinin ihtiyacı olan şeyin bedensel gelişimi sağlayan sporlar olduğu düşünüldü. Sağlıklı yaşamın vücudun kaslı ve gelişmiş olması ile olacağı sanıldı. Ancak spor salonlarında koşu bantlarında, ağırlıklar altında ve diğer aletlerde kasları dolu ancak kafaları boş ve gelişmemiş bireyler yetişti. Çünkü spor salonlarında yapılan bu sporlarda kasları gelişen bireyler aynı zamanda kendilerinin de geliştiğini zannederek egolarını şişirdiler ve ortalarda dolaşmaya başladılar. Ancak ne zamanki kültürel olarak dolu bir kişi ile karşılaştılar o zaman spor salonlarında vücut geliştirme ile sağlıklı birey olunmadığını, sağlıklı bireyin vücudu kadar psikolojisinin ve ruhunun da sağlıklı olması gerektiği görüldü.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga MerkezleriÖzellikle yukarıda bahsettiğim durum Ankara'da spor yapan birçok kişi tarafından görülmüştür. Ağır sporlar yapmanın kişileri geliştirdiğini zanneden bireyler çokça bulunmaktadır. Ancak yaptıkları sporların hiçbir felsefesi olmadığı için zihinsel ve ruhsal gelişim hiçbir zaman gerçekleşememektedir.

Yoga, felsefesi olan oldukça gelişmiş bir spordur. Çünkü yüzyıllardır varlığını sürdürebilmesini bu felsefenin tüm kültürlerde geçerli oluşuna borçludur. Yoga Hindistan'dan çıkma bir spor olsa da tüm dünyada milyonlarca takipçisi olan bir spordur. Bedensel olarak geliştirme oranı diğer sporların yanında neredeyse yok sayılabilecek kadar az olsa da mental ve ruhsal gelişime katkısı dünya üzerinde hiçbir sporda bulunmamaktadır. Yoga kendi içerisinde 7 ana bölüme ayrılmaktadır. Bu ayrılmanın temel sebebi bir kısım yoga tekniği bedeni geliştirirken bir kısım yoga tekniği zihinsel gelişimi sağlamaktadır bir kısım yoga tekniği de ruhun temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Ruhu stres, etraftan gelen gerginlik, yorgunluk, bıkmışlık ve monotonluk kirletir. Ruhsal temizlenme için yoga diğer sporların aksine en etkili spordur. Yoga aslında bir spordan ziyade meditasyon tekniğidir. Bu meditasyon ile yapılan tüm teknikler ilk olarak mental olarak zihin ve ruh temizliğinizi baz almıştır. Çünkü yoga felsefesinin ilk temeli kişinin zihinsel ve ruhsal gelişimi sağlandığı zaman diğer fiziksel her şeyi gerçekleştirebilir. Bu yüzden yoga diğer sporlardan farklı olarak ruhu temizler. Tüm kötü düşünceleri ve kötü her şeyi kendinizden silmenizde yoga yardımcı olur.