SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN SPOR YAPIN

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BİR KALP İÇİN SPOR YAPIN

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için haftada dört veya beş gün 20 ile 30 dakika egzersiz yapmak gerekir. Her gün yaptığınız egzersiz diğer gün için sizi ve vücudunuzu daha hazır hale getirecektir. Böylelikle hem zorlanmayacak hem gün geçtikte kalbinizi ve sağlığınızı koruma altına almış olacaksınız. Kalp sorunu yaşayan insanlarında hastalığı bahane ederek hareketsiz kalması doğru bir yaklaşım değildir. Doktor ve spor hocaları kontrolünde egzersiz yapmak her zaman sağlık için öncelikli tercihtir. Hiçbir zaman başlamak için geç değildir. Ankara spor salonlarında egzersiz yapmaya başlayarak kısa sürede bedeninizde ve sağlığınızda oluşacak değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Egzersiz programında neler olmalı?

Bütün egzersiz programları daha etkili ve güvenli olmaları açısından ısınma, kondüsyon ve soğuma evlerini içermelidir. Egzersize ısınma ile başlamak tüm vücudunuzun spor yapmaya hazır hale gelmesine yardımcı olur. Isınma egzersizleri ile kalbinizde ki stres azalır. Vücut kaslarınız ısınır ve nefesinizi kontrol altına alırsınız. Düzenli bir nabız hızına ulaşırsınız. Isınma egzersizleri esnekliğinizi arttırırken kas ağrılarınızın azalmasını sağlar. Kondüsyon ısınma egzersizlerinin ardından başlar. Kondüsyon esnasında egzersizin bütün faydaları vücudunuza tesir eder, bir yandan da kalori yakarsınız. Kondüsyon aşamasında önemli olan nabzınızı kontrol etmenizdir. Spor hocanızın desteği ya da nabız ölçer aletler ile bu kontrolü sağlayabilirsiniz. Soğuma ise egzersizin son aşamasıdır. Vücudunuzu kondüsyon aşamasından çıkarmak için gereklidir. Kalp hızı ve basıncını dinlendirerek normal değerlere döndürür. Soğuma oturmak ve dinlenmek anlamında değildir. Kondüsyon çalıştıktan sonra hemen oturmakta zararlıdır. Göğüs çarpıntısı, baş dönmesi ve sersemlik gibi şikayetlere yol açabilir. En iyi soğuma yapılan aktiviteleri yavaşça azaltmaktır. Ayrıca ısınmak için yaptığınız egzersizleri soğuma içinde yapabilirsiniz.

Egzersizden önce nelerden kaçınmalıyım?

  • Eğer düzenli olarak spor yapan biri değilseniz, egzersiz seviyenizi birden değil yavaş yavaş arttırmanız gerekir.
  • Egzersiz yapmaya başlamadan önce yemek yemeyin. Yemek yedikten sonra en az 1-2 saat geçmesini bekleyin.
  • Isınmak için en az 5 dakikanız esneme hareketlerini içermelidir. Hangi sporu yapıyor olursanız bittikten sonra ise en az 10 dakika soğuma egzersizleri yapmalısınız. Esneme hareketlerini ayakta veya oturarak yapabilirsiniz.
  • Egzersiz esnasında sıvı tüketme ihtiyacı duyarsanız, spor hocanızın talimatlarına uyarak sıvı tüketin.
  • Egzersizi sabit bir hız belirleyerek yapın.