SAĞLIKLI BİR UYKU DÜZENİ İÇİN TEKNOLOJİ DESTEĞİ

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BİR UYKU DÜZENİ İÇİN TEKNOLOJİ DESTEĞİ

Uyku canlıların günlük aktivitelerini gerçekleştirebilmesi için zorunlu olduğu dinlenme davranışıdır. İnsanlar ve hayvanlarda görülen bu eylemsel davranış sonucunda güne daha zinde kalkılır ve gerekli enerji depolanmış şekilde günlük koşturmanın içine dalınır. Ancak bir de uykusuzluk problemi vardır ki, sayısı az olmayacak şekilde insanları rahatsız etmektedir.

Ankara'da Spor Merkezleri için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Spor Merkezleri


Bunun dışında uyku uyuyabilip de, sağlıklı bir uyku edinemeyen insanlar vardır. Bu yazıda ise sağlıklı uyumanın öneminden hareketle teknolojinin sizlere nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız. Bunlardan seçtiklerimiz ise akıllı telefon uygulamalarıdır.

Sleep Cycle: Android ve Apple akıllı telefonlarına yüklenebilir. Aslında bir çeşit alarm uygulamasıdır. Yatarken yakın bir yere koyuyorsunuz. Telefon sensörleri ile uykuda geçirdiğiniz uyuma aşamalarını inceliyor ve uyku sağlığınıza en uygun bir zamanda sizi uyandırıyor. Ayrıca bazı sesler yüklenerek uyuma moduna kolayca geçmenizi sağlıyor.

Sleep genius: Android ve Apple platformlarına uygundur. Bu uygulama programının ilk örneği ise NASA olup, onların sisteminin bir küçük programa adaptasyonu şeklinde olmuştur. Kullanımı kolay olan program, akıllı telefon sahipleri tarafından rağbet görmektedir.

Relax & Sleep Well: Bu program da Android ve Apple işletim sistemlerine yüklenebilir. Sağlıklı bit uyku için tasarımlanmış oldukça iyi bir programdır. Tasarımındaki konsept açısından meditasyon uzmanı Gleen Harrold'un verdiği bilgiler de etkili olmuş. Ayrıca 2 milyonu geçen download sayısı programa olan ilginin yüksek olduğunu gösteriyor.

Sleep Better: Bu da aynı şekilde Android ve iOS sistemlere kolayca yüklenebilmektedir. Runtastic firmasının imzası taşıyan bir uygulama programıdır. Güzel bir ara yüzü ile sağlıklı uyku uyumanın teknolojik desteğini başarılı biçimde sunmaktadır.

Sleepmaker Rain: Android ve iOS cihazlarına yüklenebilir. İlgiyle download edilen aplikasyon programlardandır. 33 MB'lık boyuta sahip olup ücretsiz indirilebilir. Dili İngilizcedir. Hoş ses kompozisyonları hem sağlıklı hem de rahat bir konsantrasyon ortamı sağlamaktadır.

Bu tarz programlar uyku düzeninize bir nebze olsun olumlu katkı sunarak güne daha zinde kalkmanızı sağlayacaktır. Ankara gibi büyük merkezlerdeki yoğun kent yaşamı düşünüldüğünde, herkesin iyi bir uykuya ihtiyacı olacağı muhakkaktır. Ayrıca bu programlarla elde edilen uyku sayesinde günü Spor Merkezi salonlarında daha formda geçirebilirsiniz.