ŞEKERLEME HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

blog yazısı ekle !

ŞEKERLEME HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Pek çok insanın şekerleme veya kestirme olarak tabir ettiği kısa uyku süreçleri hakkında aslında doğru bilgilere sahip değiliz. Kısa uyku, gece uykusunun haricinde genellikle gündüz saatlerinde vücudumuzun ve zihnimizin dinlenmesi ve rahatlaması için ihtiyaç duyulan uyku türüdür.

Zaman zaman toplum içerisinde, işyerinde veya okulda öğle arasında veya yemek istirahatlerinde şekerleme yapan insanları görürüz. Öğlen saatlerinde gerçekleştirilen yarım saatlik bir uyku vücudu dinlendirmekte, zindeleştirmekte ve uyku sonrasında yapılan işe daha çok konsantre olmasını sağlamaktadır.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Kısa uyku hakkında halk arasında pek çok doğru bilinen yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Ancak sağlık konusunda profesyonel hizmet veren Ankara Spor Merkezleri ve Spor Salonu hocaları ile yapılan araştırmalarda bu bilgilerin yanlış olduğu topluma ve özellikle spor yapan kişilere anlatılmaya çalışılmaktadır.

Sanılanın aksine kısa uyku sadece üşengeçlerin ve belirli bir yaş altındaki çocukların gereksinim duyduğu bir uyku türü değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hangi yaştan ve cinsiyetten olursa olsun gün içerisinde kısa uyku uyuyan bireyler gerek beyinsel konsantrasyon ve gerekse fiziksel kuvvet anlamında daha verimli olmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında kısa uyku sonuçları itibariyle üşengeçliğin yani tembelliğin tam tersi bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.

Kısa uyku hakkında doğru bilinen yanlışlardan ikincisi ise kısa uykunun zihne ve bedene uyuşukluk hissi vereceği ve çalışma performansını olumsuz etkileyeceği bilgisidir. Kısa uykunun ortalama süresi yarım saattir. Eğer yarım saati geçen uykuların devamını getirmezsek vücudumuzda uyuşukluk hissi oluşacaktır. Ancak yarım saate kadar yapılan şekerlemeler vücudumuzda asla uyuşukluk meydana gelmeyecektir.

Şekerleme yapmak yerine koyu bir kahve veya çay içmenin hem uykuyu açacağı hem de vücudumuzu zinde tutacağı sanılmaktadır. Ancak gerçek sanıldığı gibi değildir. Kısa uyku çekmeden önce içeceğiniz bir fincan kahve veya çay sonrasında şekerleme yapmanız durumunda vücut çok daha zinde olacaktır. Uyku kısa süreli de olsa beynin ve vücudunun dinlenme süresidir. Eğer bu dinlenme süresi olmadan sadece zinde olmak için alınan kafein stres meydana getirecektir.

Kısa uykular on ila otuz dakika arası sürmektedir. Bu süreçte zihin boşaltılmakta, vücut dinlenmektedir. Bu nedenle daha verimli bir bünye sağlayan kısa uykunun kesinlikle bir vakit kaybı gibi görülmemesi gerekmektedir.