SİNEMA DÜNYASINDA SPOR KONULU FİLMLER

blog yazısı ekle !

SİNEMA DÜNYASINDA SPOR KONULU FİLMLER

İnsan yaşamı nerdeyse her kesitiyle sinemaya konu edilmiştir. Spor denince insan hafızasına derin izler bırakanlar arasında hemen akla Rocky ya da Beyaz Gölge dizisi gelir. Dolayısıyla bu filmler veya çekilen diziler spor olgusunu yaşatan güzel örnekler çıkarmıştır. Spor Merkezi olarak bu sayfada sizlere sinema tarihine damgasını vurmuş spor türüne ait efsane filmlere yer vereceğiz.

Ankara'da Spor Merkezleri için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Spor Merkezleri


Rocky (1976): Çok küçük bütçeyle çekilen bu ilk film 3 oskar topladığı gibi 100 katından fazla gişe hasılatı yapmıştır. Boks sporu denince ilk akla gelen Muhammed Ali'dir. Ancak film denince İtalyan aygırı Rocky Balboa gelir. Tutulan bu filmin devam serileri de çekilmiştir. Filmin yönetmeni John G. Avildsen, başrol oyuncuları Sylvester Stallone ve Talia Shire'dir.

Million Dollar Baby (2004): Boks türünde diğer önemli bir film de bir kadın boksörünün yaşamını konu alan Million Dollar Baby'dir. Clint Eastwood yönetmenliğini yapmıştır. Başrol oyuncuları ise Hilary Swank ve Morgan Freeman'dır. Film iki oskarlıdır.

Goal: İki seri halindedir. İlk film 2005 yılındaki Goal The dream Begins, ikincisi 2007 yılında vizyona giren Goal 2 Living The Dream'dir. Konu futboldur. Manchester United ilk filmde, Real Madrid takımı ise ikinci filmde konu edilir. Munez'in futboldaki başarı öyküsü ele alınmıştır.

Invincible (2006): Bu kez konu halkımızın alışık olmadığı Amerikan futboludur. Philadephia Eagles takımında yükselen bir spor yıldızını konu ediniyor. Başrolde iyi bir oyunculuk çıkaran Mark Wahlberg yer alıyor.

More than a Game (2009): Basketbole yoğunlaşan bir filmdir. Basketbol oyuncularının kariyerini ele alan, NBA ligindeki heyecanlı serüvenleri anlatılıyor.

Looking for Eric (2010): Eric Cantona'nın koçluğunu yaptığı bir babanın spor tutkusu ele alınıyor.

The Fighter (2010): Boks temalı bir filmdir. Mark Wahlberg'in başrol oynadığı film oskar da aldı. Boksun dışında aile filmi olarak da izlenebilir.

Moneyball (2011): Brad Pitt başarılı oyunculuğunu bu filmde de gösteriyor. Beyzbol konuludur. Ancak diğer spor temalı yapıtlardan farkı bilgisayar hesaplarının spor başarısı üzerindeki etkilerini konu almasıdır.

The Armstrong Lie (2013): Bisiklet ve doping nasıl bir araya gelir? Bu konu üzerine çekilmiş belgesel tadında bir film.

Rush (2013): Formula 1'siz sinema örneği olmaz. Sakatlanan bir yarışçının olağanüstü gayretlerle yeniden pistlere dönüşünü ele alıyor. Müzikler de oldukça kaliteli. Ayrıca film 70'li yılların nostaljik yarış görüntülerini vermesi açısından ilginç.

Green Street Hooligans (2005): Holiganlık spor dünyasındaki çok menfi bir davranıştır. Film holiganizmin spor olgusundaki olumsuzluğunu yansıtıyor. Taraftarlığın olması gerekenini vurguluyor.