SOKULLU SPOR SALONU, FİTNESS, PİLATES, VÜCUT GELİŞTİRME

blog yazısı ekle !

SOKULLU SPOR SALONU, FİTNESS, PİLATES, VÜCUT GELİŞTİRME

SOKULLU SPOR SALONU, FİTNESS, PİLATES, VÜCUT GELİŞTİRME

Son yıllarda insanların kontrolsüz kilo alma oranlarının artması ile harcamalarını sağlık alanına yöneltmektedir. Mesela doğal ve organik beslenme, hareket sayılarını artırmak için spor aktivitelerine yönelme gibi. Artan şikayetlere çözüm olan spor salonları günümüzde spor bilincinin oluştuğunu, sağlığın değerinin anlaşılmaya başlandığını göstermektedir. Ülkemizin bir ucundan diğer ucuna kadar herkesin spor bilincini oluşturmak ve alışkanlık haline dönüşmesini sağlamak bireylerin çabaları ile mümkündür. Spor salonlarına talebin artması bilinçlendiğimizin göstergesidir. Sıra da spor adına sunulan imkanların geliştirilmesi vardır. Sokullu semtindeki spor salonlarının sayısı her geçen gün artmakta ve insanların taleplerine en iyi şekilde cevap vermeye çalışmaktadır.

tıklayın >> Dikmen Spor Salonu

Geçmişten günümüze kadar büyük bir değişimin içinde olduğumuzun farkına varmalıyız. Çünkü eskiden spor salonlarına çok nadir rastlanırken başta Sokullu semtindeki spor salonları olmak üzere her yerde spor salonuna ulaşmak mümkün. Spor salonları Sadece spor yapmak isteyenler için değil ekonomik açıdan spor salonu işletmecilerinin de yüzlerini güldürmekte ve bu alanda birçok kişiye iş imkânı sağlamaktadır.

Sokullu Spor Salonu Tipleri

Tam donanımlı büyük açık ve kapalı spor salonları

Açık ve kapalı spor salonları ile orta dereceli spor salonları

Açık Hava Spor Salonu Avantajları Nelerdir?

Açık hava da güneşin tepe de ışıldadığı bir ortamda spor yapmanın insan vücuduna katkısı maksimumdur. Çünkü kapalı ortamda bisiklet üzerinde yaptığınız stabil hareketler sadece bulunduğunuz yerde tekerleklerin dönmesi kadar sınırlıdır. Açık hava spor salonunda bisiklet aleti ile yaptığınız egzersizler mavi gökyüzü altında hem zihnin rahatlamasını hem de bol oksijenin vücuda girişini sağlamak demektir.

Kapalı Spor Salonu Avantajları Nelerdir?

Her mevsim kullanma imkânı sağlar. Kışın soğuğunda veya yağışlı havalarda spor kesintiye uğramadan kapalı ortamda gerçekleştirilebilir. Buna bağlı olarak dört mevsimden etkilenmez. Ayrıca çeşitli spor yarışmalarının yapılmasını da sağlar. Çünkü güvenlik önlemlerinin alınmasında kolaylık sağlar.

Hem kapalı hem de spor salonlarının değişmez ve popülaritesi yüksek spor dalları Fitness, Pilates, vücut geliştirmedir. Zaten Sokullu spor salonu Fitness, Pilates, vücut geliştirme gibi çeşitli egzersizlerin yapılabilmesi için stüdyoları kapsamaktadır. Mesela vücut geliştirmek için kullanılan halter, dumbıll, bar gibi ağırlık aletlerinin yanı sıra diğer spor egzersizlerine ait aletler ile donatılmıştır.

Fitnessin Temel Hareketleri Nelerdir?

Jump burpees: kalori yakımında etkili olan sıçrama ve şınav hareketlerinin karışımı ile oluşmuştur. İlk önce şınav ile başlayın. Dinlenmeden ayağa kalkın. Kollarda devreye girer. Yukarı kaldırılan kollardan sonra sıçrama hareketi yapılır. Bu işlemler tekrar edilir.

Squat: bacak kaslarını güçlendiren basen kısmın incelmesinde etkilidir. Eller tekrar devreye girer. Ensede birleşerek ayak da dik durun. Sonraki adımda biraz çömelin. Kalçanın pozisyonu dışa dönük, sırt daima dümdüz olmalıdır.

Lunge: çalışma esnasında bazı şartlar kişinin isteğine bırakılmıştır. Mesela çalışma esnasında ağırlık kullanmak gibi. Bu hareket bacaklardaki kasları harekete geçirir. Sol bacak yere 45 derecelik açı ile sabit tutulurken diğer ayak yana doğru açılır. Daha sonra sağ bacağı sabitleyip sol bacağı açarak hareketler iki bacağın çalıştırılır.

Jumping jack: dik duran vücut yukarı sıçrayarak eller de açık pozisyonda kaldırılmasıdır. Tüm bunlar yapılırken bacaklar da açılır.

Fitnesin Faydaları Nelerdir?

Erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

Sık yaşanılan baş ağrısı derdini ortadan kaldırır.

Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece yeniden doğmuş gibi bir vücuda sahip olursunuz.

Vücudunuzun görüntüsündeki kusurlar kayboldukça duruşunuz düzelir ve kaybolan özgüveninizi geri kazanırsınız.

Stresten uzaklaştıkça aileniz ve arkadaşlarınız ile ilişkileriniz düzelir. Kısacası sevdikleriniz ile bağlarınız güçlenir.

Fitnessin her spor salonunda uygulanmasının sırrı aslında basit ve sade hareketleri içeriyor olmasıdır. Böylece spora alışmak isteyenler temel hareketler ile eğlenerek sporu zaman içinde sevmeye başlar. Aynı zamanda hareketlerin bütün vücut kaslarını çalıştırıyor olması form kazandırma da etkileri göz ardı edilmemelidir.

Pilatesin Temel Hareketleri Nelerdir?

Göbek hareketi: düz bir zeminde sırt üstü uzanın. Boyun, kollar ve bacaklar düz bir şekilde kaldırılmalıdır. Bacaklar ve kollar arasındaki uzaklık adım adım kısaltılır. Nefes egzersizleri de bu süreçte önemlidir.

Gerilme: zemine uzanın. Kollar yukarı doğru hareket ettirilir. Nefesi alın, beden kaldırılarak dizlerin arasında kafanızı bekletin. Daha sonra nefes alıp verilir. Ve vücudun düz olduğu pozisyona geri dönülür.

Hundred: düz zemine uzanın. Bel yerde sabit tutularak eller ve kollar yukarı kalkerken nefes alıp verilir.

Bel hareketi: hayali bisiklet sürmektir. Sırt üstü uzanırken bacaklar pedal çevirircesine hareketler ettirilir. Eller beli destekler.

Bacak hareketi: düz zemine otururken elleriniz ile bedeni kaldırın sadece eller ve ayak topukları yer ile temas halinde olmalıdır. Sıra ile bir sağ bir sol ayak indirilip kaldırılırken derin nefes alıp verilir.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Yüksek miktardaki yağların azalmasını sağlar. Aynı zamanda kaslardaki yağları da etkiler.

Vücut dengesinin iyileştirilmesinde etkilidir.

Bölgesel ağrıların yanı sıra kaslardaki ağrıların iyileşmesini sağlar.

Sadece fiziksel sağlıktan söz etmek yanlış olur. Ruhun iyileştirilmesinde de Pilates egzersizleri uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Pilates sadece spor olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda vücudu terapi eden bir yöntemdir. İlk başta hareketler de zorlanma olabilir ancak daha sonra serilik kazanılır. Vücudun daima düz ve gergin tutulması gerekir böylece duruşunuzun düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Vücut Geliştirmenin Temel Hareketleri Nelerdir?

Vücut geliştirme esnasında alet kullanılabileceği gibi aletsiz de yapılabilir. Temel hareketleri paylaşıyoruz ki amacımız herkesin kolayca yapabileceği hareketler olsun. Daha karmaşık ve güç gerektiren hareketler ileriki seviyeler de uygulanmaktadır.

Şınav

Mekik

Squat

Barfiks

Silecek hareketleri

Kalf

Dips rowing

Vücut Geliştirmenin Faydaları Nelerdir?

Şeker hastalığı riskini minimum seviyeye indirir. Çünkü çalışmalar esnasında glikozu kullanarak enerjiye dönüştürür.

Kasları geliştirmenin yanı sıra sayısının da artmasını sağlar.

Yaşlanma sürecinde kemik erimelerine karşı çözümdür. Kasların dayanıklılığını artırır.

Toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Böylece kanser gibi ciddi problemlere karşı doğal kalkan oluşturur.

Uyku sorununa karşı tedavi yöntemidir. Ağırlık egzersizleri sonucunda uyku alışkanlığı kazanılır ve düzene girer. Böylece uykusuz gecelere son.

Mutluluk hormonu salgılayarak depresyon belirtilerine son verir.

Sokullu spor salonunda çalışmalar eğitmenlerin gözetiminde ve yönlendirmesi ile gerçekleştirir. Spor dersleri bireysel yapılabileceği gibi grup dersleri de mevcuttur. Bu derslerin düzenli verimli sürdürülebilmesi için özel stüdyolar da gerçekleştirilmektedir. Bu stüdyolar da Fitness, Pilates ve vücut geliştirme gibi farklı yoğunluk da spor dallarının dersleri verilmektedir.

Sokullu semtinde spor salonlarının hizmetleri sadece bu saydıklarımız ile sınırlı değildir. Özellikle son yıllarda kablosuz internet hizmeti de mevcuttur. Aynı zamanda dinlenmek ve motivasyonu artırmak adına yüzme havuzları da mevcuttur. Suyun rahatlatıcı etkisi ile dinlenirken bütün kas gruplarının aynı anda çalıştırması ile sporun en etkilisidir.

Neden Sokullu Semtindeki Spor Salonları Tercih Edilmelidir?

Çünkü güvenlik önlemleri en üst seviye de tutulmaktadır. Yoğun çalışma hareketleri sakatlanma gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda vücut geliştirme çalışmaları için kullanılan ağır aletler yaralanmalara sebep olabilir. Bu durumda anında müdahale gibi sağlığınıza yönelik müdahaleler uzmanlar tarafından yapılmaktadır.