SPEEDBAG ILE NASIL ÇALIŞILIR?

blog yazısı ekle !

SPEEDBAG ILE NASIL ÇALIŞILIR?

Speed Bag ile çalışmayı öğrenmenin en kolay yolu ona vurmaya başlamaktır. Yeni başlayanlar ve herkes için en kullanışlı antreman ekipmanlarından biridir. Vurma hareketlerinde kötü olmanız, ritminizin ya da koordinasyonunuz olmaması Speed Bag çalışmak için önemli değildir. Speed Bag herkesin kolaylıkla öğrenebileceği bir egzersizdir. Yumruklarınızın daha dayanıklı, hızlı ve güçlü olmasını sağlar. Her boksörün öğrenmesi ve çalışması gereken bir yöntemdir. Speed Bag ile güçlenmek istiyorsanız aşağıda ki ipuçlarını takip ederek hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Ankara'da Boks için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Boks


Speed Bag Ritmi

Speed Bag çalışmanın ilk adımı ritmini öğrenmektir. Bilmeniz gereken her vuruşta Speed Bag'in üç kez geri tepmesi gerektiğidir. Bir kez vurduğunuzda ileri-geri-ileri gitmelidir ve sonra tekrar size geldiğinde bir kez daha vurmalısınız. Vurun, üç sekme bekleyin, vurun, üç sekme bekleyin ve bütün çalışma boyunca bunu devam ettirin. Zamanla kendiliğinden bu ritmi yakalamaya başlayacaksınız.

Ellerinizi Yumruk Yapmak Yerine Açın

Yumruğunuzu sıkmayın. En azından yeni başlayanlar, eklemlerinizi vurmamaya özen gösterin. Yeni başlayanlar parmak eklemleri ile vurarak çabucak kontrolü kaybederler ve vuruşu çok hızlı ve çok sert bitirirler. Parmaklarla vurmak yeni başlayanlar için hızı yavaşlatır ve böylece ritmi kullanmayı öğrenirler. Bu keşfedilen en yardımcı olacak tekniklerden biridir.

İki Elinizi de Speed Bag'e Yakın Tutun

Elleriniz torbaya yakın olsun. Ellerinizi yakın tutmak ellerinizi yarıştırmadan vurmanıza yardımcı olacaktır. Ellerinizin Speed Bag'den uzak durmasına izin verirseniz çok sert vurarak hareketi çok hızlı bitirirsiniz. Bir eliniz vururken diğer eliniz Speed Bag'in sağ altında bekliyor olmalıdır.

Yumruklarınızla Minik Daireler Çizin

Speed Bag'e vurduğunuz zaman eliniz havada küçük daireler çizmelidir. İleri geri sallanan yumruklar değil küçük daireler çizen yumruklar olmalıdır. Speed Bag üzerinde denemeden önce kendiniz küçük daireler çizmek için pratik yapabilirsiniz. Sadece minik daireler çizmeniz gerektiğini hatırlayın.

Sağ-Sağ Sol-Sol Ritmini Deneyin

Yeni başlayanlar için en iyi ritm sağ-sağ sol-sol ile gitmektir. Bu sağ elinizde iki kez sol elinizle iki kez vurmak anlamına gelir. İlkinde yumruğunuzun ön tarafını ikincisinde arka tarafını kullanın. Diğer ele geçtiğinizde ve ritme alıştığınızda bu size doğal gelmeye başlayacak. Bazı eğitimciler her el için üç kez vurmayı tavsiye edebilir. Bu sizin seçiminize bağlı.

Herkes bu ipuçlarını kullanarak ya da 10 dakika üzerinde çalışarak Speed Bag çalışmayı öğrenebilir. Öncelikle elleriniz açık şekilde vurmayı deneyin ve daha sonra kapatarak ilk yumruğunuzu atın. Ardından sağ-sağ sol-sol ritmini kullanın. Speed Bag yumruk dayanıklılığınızı, hızını, zamanlamasını, kesinliğini geliştirecek muhteşem bir egzersizdir. Boks için oldukça yararlı ve eğlenceli bir antreman biçimidir. Dövüş sporlarıyla ilgilenmek ya da kendinizi geliştirmek istiyorsanız Ankara spor salonları dövüş sporlarına katılarak becerilerinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü kısa süre içerisinde geliştirebilirsiniz.