SPOR, DİYET VE BESLENME - TEMİZ BESLENME DİYETİ

blog yazısı ekle !

SPOR, DİYET VE BESLENME - TEMİZ BESLENME DİYETİ

Üzgünüm arkadaşlar! Falcılar gibi konuşmak hiç hoşuma gitmiyor ama-bunu söylemek zorundaydım.

Tüm dünyaca bilinen çok iyi bir beslenme planına sahip olabilirsiniz ama evinizde canınızın çektiği her türlü abur cubur olduktan sonra kimse sizi tutamaz yeme planınızda iyi bir hedef olmaktan öteye gidemez. Hangi diyeti yapmaya karar verirseniz verin, diyet sadece yeme içmeyi kesmek değildir, aynı zamanda ortamı da oluşturmalı, sürekli bulunduğunuz mekanlarda (ev, ofis vb.) diyetinizi bozacak yiyecekler bulundurmamaya özen göstermelisiniz.

Ankara'da Kilo Verme için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Kilo Verme


Yemek Yapmak ve Fast Food Alışkanlıklarımız

Kimsenin yemek hazırlamaya vakti yoktur. Hele ki biraz yoğunsanız hazırlaması kolay olan yemekler sizin için çok daha davetkardır. Çalıştığı yerin yakınında iki fast food restoranı, ucuz bir döner lokantası ya da bir tantunici olan ama buna karşılık herhangi bir beslenme planı olmayan birini düşünelim. Onca işinin arasında açlıktan ölüyorken yiyecek sağlıklı bir şeyler aramasını beklemek pekte mantıklı olmaz sanırım. O an için fast food ya da döner çok daha cazip bir fikirdir.

Diyet tabiki tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda düzenli spor yapmalısınız. Özellikle Ankara gibi çok sayıda spor salonu olan bir yerde spor yapmak, fitness ve belki de pilates için her zaman vakit ayırabilirsiniz.

Temiz beslenme diyeti yapıyorsanız (temiz beslenme: şekerden, işlenmiş ürünlerden, tahıldan, mandıra veya diğer alerji yapabilecek gıdalardan uzak durarak yapılan bir diyet türü) işte bunları her hafta yapmanız gerekecek.

Temiz Beslenme Diyeti Nasıl Yapılır?

1. Her haftanız için, içindeki tüm malzemeleri kullanacağınız bir kaç tarif seçin.

2. Bir defa pişirin en az üç-dört defa yiyin. Yemeğinizi hazırladığınızda kendinize bir tabak alın, kalanı da küçük saklama kaplarına koyun.

3. Manavlara elinizde listeyle gidin. Evet, hatta zamanınız kısıtlıysa yanınızda birde hesap makinesi olursa iyi olur. "temiz besleniyorsanız", tüm yemekleriniz vejeteryan olmalı. Ve kullanacağınız sebzelerinizin de taze olması gerektiği için manavları daha sık ziyaret etmeye alışın.

4. İrade denen şey şehir efsanesidir. Taze sebzeleriniz bittiği zaman, evde ne kadar abur cubur varsa hepsini mideye indirirsiniz, dolayısıyla beslenme planlarınız ve spor etkinliklerinizde gerçekten ciddiyseniz, mutfağınızı işlenmiş ürünlerden tamamen arındırmalısınız.

5. İşlenmemiş taze kuruyemişleriniz olsun. Elma, muz, kereviz, mandalina, portakal gibi meyveleriniz sebzeleriniz de olmalı. Fındık, kuruyemiş gibi ara besinler oldukça işe yarar.

6. Paslanmaz çelikten bir su termosunuz her zaman yanınızda olsun, bu genel geçer bir kuraldır, Ne kadar az plastik kullanırsınız sizin için o kadar iyi.

7. Yürüyüş yapmayı da sakın ihmal etmeyin. Ciğerleriniz açılsın taze hava stresi azaltmaya, hızlı adımlar yağları yakmaya yardımcıdır.
Yürüyüşleri uzun tutmak elbette sizin için çok iyi olacaktır ancak işinizden vakit kalmıyorsa en azından işe gidip gelirken toplu taşıma araçları veya özel aracınız yerine yürümeyi tercih edin. Bu arada bisiklet sürmekte bir spor sayılır.)

Başlangıçta bunları yapmak biraz zor gelebilir ancak zaman geçtikçe her şey daha da kolaylaşacak ve bu diyet sizin için artık bir yaşam stili haline gelecektir.