SPORDA YENİ AKIM

blog yazısı ekle !

SPORDA YENİ AKIM

Her geçen gün spora olan ilgi artmaktadır. Özellikle yeni ve modern spor teknikleri (pilates, Squat v.b.) pek çok kişiyi bu konuda daha fazla istekli ve azimli olmaya teşvik etmiştir. Bu sporlardan biri de Squattır. Her geçen gün biraz daha gözde bir spor halini alan Squat da elbette ki tüm diğer spor dalları gibi bilinçli bir şekilde yapılmadığı sürece faydadan ziyade zarar verebilir. Squatı merak edenler nasıl yapıldığını ve yararlarını anlatalım.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


Squat herhangi bir spor merkezi veya evinizde yapılabilecek bir spordur. Vücudun hem dengesini hem de esnekliğini arttırmaya yardımcı olan bir spordur. Bugün bu sporun bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri sosyal mecralarda karşılanan ve bu spor sayesinde olduğu iddia edilen sıkı ve yuvarlak kalçalar olsa da sadece kalçalar üzerinde etkili olan bir spor değildir.

Sırt, bel, bacak kaslarımızı çalıştırarak vücudumuzun kas oranını arttırır. Hem fit bir görünüm hem de vücut geliştirme için en uygun spor dallarından biridir. Spor salonu bu sporu eve oranla daha verimli bir şekilde yapma olanağı sağlar. Squat kendi içerisinde bir kaç farklı harekete ayrılır. Bu hareketler

- Tam çömelme

- Yarım çömelme

- Ağırlık önde çömelme

- Ağırlık arkada çömelme

- Ayrık çömelme

- Tek bacakla çömelme

- Bacaklar açık çömelme

- Bacak açıp yanlara doğru çömelme

Her spor dalında olduğu gibi olduğu gibi Squatta da unutulmaması gereken şey dikkatli olmak ve doğru nefes almaktır. Ve yine yapacağınız egzersizin türü ne olursa olsun belli başlı temel kurallara mutlaka uymak gerekir aksi takdirde yapmış olduğumuz egzersizden alacağımız faydayı minimuma indirmekle kalmaz yanlış bir hareket ya da gereksiz bir zorlama ile sağlıksız bir durum ortaya çıkartabiliriz. İşte squatta dikkat edilecek özellikler;

- Kesinlikle kambur durmaktan kaçınmalısınız, Belinizin konumunu iyi ayarlamalısınız, çömelirken basenlerinizin mutlaka yere paralel olmasını sağlamalısınız.

- Başınızı daima dik tutmalı ve ileri bakmalısınız.

- Sırtınızın dik ve göğsünüzün yukarıda olmasına dikkat etmelisiniz.

- Çömeldiğinizde dizlerinizin kesinlikle ayak parmak uçlarını geçmemesine dikkat etmelisiniz

- Bacaklarınızın açıklığı da ne çok fazla ne de çok dar olmamalı. Kalça genişliğinize yakın olacak şekilde ayarlamaya özen göstermelisiniz.