YOGA ÇEŞİTLERİ VE FARKLARI

blog yazısı ekle !

YOGA ÇEŞİTLERİ VE FARKLARI

Yoga diğer sporların aksine çok gelişmiş ve dallanmış bir yapıya sahiptir. Yoga ile yapılan çalışmalarda kişilerin bedenlerinden ziyade zihinleri gelişmektedir. Bu gelişmenin en temel gereksinimi ise yoga felsefesinde sonsuzluğa ve kadim bilgiye giden yolun zihinsel gelişimden geçtiği yönündedir.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga Merkezleri


Yoga çok çeşitli hareketleri kendi bünyesinde bulundurmaktadır. Bu hareketlerin büyük bir kısmı hatta tamamı diğer beden sporları gibi bedensel gelişimi sağlamamaktadır. Çünkü yoga çok farklı bir mental gelişim sporudur. Ankara gibi yoğun, yorucu ve trafiği bile stres dolu bir şehrin insanları yoga yaparak insanlara ve dünyaya çok daha farklı bakmaktadırlar. Çünkü yoga sakinliği, sabrı, dinginliği, hoşgörüyü ve saygıyı öğretmektedir.

Yoga kendi içinde çok fazla dallanmaktadır. Bu dallanmanın yanı sıra birçok çeşidi de bulunmaktadır. Yoga çeşitleri ve farkları denildiği zaman ilk olarak yoganın 7 çeşidinden bahsetmek gerek. Bunlar Ashtanga, Hatha, Karma, Bhakti, Jnana, Raja ve Kundalini'dir. Bu yoga çeşitlerinin faklarına gelecek olursak eğer tek tek açıklamamız gerekecektir.

Ashtanga yoga, yoganın temelidir. En klasik yoga türü olan bu Ashtanga yoga kendi içinde 8 temel ilkeye sahiptir. Bu yoga çeşidinde etik, ruhsal öğretiler, zihinsel ve duygusal gelişimin tamamı vardır. Bu 8 ilke ise Yama, Niyama, Asana, Pranyama, Pratyahara, Dharana, Dhyana ve Samadhi'dir.

Diğer bir yoga çeşidi olan Hatha yoga ise batıda bilinen en popüler yogadır. Tüm yoga çeşitlerinde bir miktarda olsa bedene yoğunlaşma olsa da bu yogada çok fazla bedene yoğunlaşma vardır. Bu yoga türünün fiziksel yönü ağır basmaktadır.

Karma yoga vücut enerjisine en çok odaklanılan yoga türüdür. Vücut enerjisini yükselterek üçüncü manevi gözün açılması için yapılan bir spordur.

Bhakti yoga temelleri sevgi üzerine kurulmuş bir yoga çeşididir. Tamamen Tanrı secgisi üzerine kurulu olan bu yogada karşılık hiçbir zaman yoktur.

Jnana yoga doğa ile insan arasında olan bağı kuvvetlendiren bir yogadır. Bu yogada doğanın gerçek bilgilerinin alınması temeli vardır.

Raja yoga ise zihin kontrolü ile bilgeliğe giden yoli kutsal olana bağlılık gibi temeller esas alınmaktadır.

Son olarak ise Kundalini yoga vücudumuzda bulunan ve uyku halinde olan Kundalini enerjisini uyandırmak için yapılan bir meditasyondur.