YOGA NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

YOGA NEDEN ÖNEMLİDİR?

Spor hayatımızda artık çok fazla önemli yer kaplayan bir kavramdır. Birçok kişi spor yapmaya ya da herhangi bir aktivite ile uğraşmaya çalışmaktadır. Çünkü günümüzde monoton ve masa başı işler ile genetiği ile oynanmış sağlıksız yiyecekler yavaş yavaş herkesin sağlığını bozmaktadır. Ancak gün içerisinde olan ve insana en çok zarar veren şeylerin başında ise stres ve yoğun çalışma saatleri gelmektedir. Yoğun çalışma saatleri oldukça yorucu ve yıpratıcı olsa da stres faktörü işin içerisine girdiğinde çok daha fazla sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga MerkezleriAnkara diğer tüm şehirlere oranla stresin en yoğun olduğu şehirlerin başında gelmektedir. Çünkü bunaltıcı trafikleri, bir yerden başka bir yere giderken yaşanan sıkıntılar, yoğun ve sürekli olarak çalışma ve çok fazla olan nüfusu kişilerde çok fazla bıkkınlık ve stres yapmaktadır. Ancak bu stresten kurtulmanın çok özel ve hayatınızı değiştirecek bir felsefe vardır.

Yoga ismini daha önce duymayanımız yoktur. Yoğa hem bir spor hem de bir felsefedir. Yoga çok özel ve farklı bir spordur. Çünkü yogada diğer sporlar gibi koşma, aletlerin altına girme, ağırlıklar gibi hiçbir şey yoktur. Yoga tamamen mental olarak yapılan bir spordur. " Yoga neden önemlidir?" diye soracak olursanız eğer diğer sporlardan çok fazla farklılığı olduğu için ilk etapta zaten farklıdır. İlk olarak yoga zihinsel ve fiziksel olarak disiplinlerin kontrol altına alınması ile önemlidir. Yoga, fiziksel olarak güçlenmenin zihinsel yollardan geçtiğini ve vücut enerjisinin doğru kullanılması ile birçok günlük sıkıntılardan kurtulup daha engin bir sakinliğe ulaşılacağı konusudur.

Yoga diğer birçok sporun aksine doğudan gelen bir spordur. Felsefesi ve çalışma hareketleri baz alınırsa birçok meditasyon sporunun önünde bir spordur. Spor olarak adlandırılmasının sebebi ise birçok yönden vücuda faydalarının olmasıdır. Genel olarak meditasyon hareketleri vücudun denge noktası üzerinde dursa da germe ve açma şeklinde temel hareketler ile yapılır. Yoga disiplini ile birçok şirket çalışanlarına stres yönetimi gibi konuların çözümü için fayda sağlamış ve başarılı sonuçların alınması şirketlere olumlu yansımıştır.