YOGA’NIN FAYDALARI NELERDİR? KİMLER YOGA YAPABİLİR?

blog yazısı ekle !

YOGA’NIN FAYDALARI NELERDİR? KİMLER YOGA YAPABİLİR?

Yogaya başlamak için ihtiyacınız olan yoganın faydalarını, yeni başlayanlar için yoga stillerini bilmek ve bir yoga sınıfı bulmaktır. Kendinize bir yoga sınıfı arıyorsanız Ankara spor salonlarında Yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Yoga yapmak için önemli olan yaşınız, kilonuz değil kendinize uygun bir yoga sınıfı bulmanızdır.

Ankara'da Yoga için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara YogaYoga antik dönemlerden beri fiziksel ve zihinsel sağlığı arttırmak için uygulanan bir güç, esneklik ve nefes yöntemidir. Yoganın ana bileşenleri güce ve esnekliğe yoğunlaşan bazı duruşlar ve nefes tekniklerini içerir. Tekniklerin kökeni 5000 yıl öncenin Hindistan'ına dayanır ve günümüzde birçok ülke kendi teknikleriyle harmanlayarak uygular. Ashtanga, Iyengar ve Sivananda gibi birden çok yoga stili vardır. Bazı stiller diğerinden daha fazla güç ister. Bazıları duruş, bazıları nefes gibi farklı alanlara vurgu yapabilir. Birçok yoga öğretmeni diğer stilleri inceleyerek zaman içerisinde kendi stillerini meydana getirir.

Yoga'nın Sağlığa Yararları Nelerdir?

Yoga hakkında farklı türlerde birçok bilimsel makale yayınlanmıştır. Çalışmaların birçok kapsamı varken genellikle çoğu fiziksel aktivite, güç, esneklik ve denge arttırmak için güvenli ve etkili bir yol olduğu hususuna yoğunlaşır. Düzenli yoga yapmak yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve çeşitli ağrıları olan kişilere yararlı olmakla beraber depresyon ve stresi azaltır.

Yoga orta yoğunlukta fiziksel aktivite olarak görülmez. Bu yüzden her yetişkinin yapmasının uygun görüldüğü haftada 150 dakikalık egzersiz kriteri için uygun değildir. Ancak egzersize ek olarak haftada en az iki seans kas güçlendirme takviyesi olarak kullanılabilir. Yoga ve Tai Cai gibi aktiviteler denge ve koordinasyonu geliştirmek için ileri yaşlı insanlara da tavsiye edilir.

Yoga esnekliği ve gücü arttırmasıyla eklem sorunları yaşayanlar arasında da popülerdir. Bazı araştırmalar yoganın ağrı ve eklem sorunlarını azalttığını düşünmektedir. Bununla beraber bazı insanlar içinde yararlı değildir. Size faydalı ya da zararlı olduğunu söyleyecek ve size uygun fiziksel aktiviteyi uygulayacak olan spor hocalarıdır.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga için kaç yaşında olmak gerektiğini merak edenler vardır. Bazı insanlar 70'li yaşlarında yogaya başlarlar ve daha erken başlamadıkları için pişman olurlar. Her yaş grubu için uygun bir yoga sınıfı vardır. Yoga çocukluk yıllarından başlanıp ileri yaşlara kadar yapılabilecek bir egzersiz grubudur.

Yogaya başlayanların en çok merak ettiklerinden biri ise fiziksel olarak yoga yapmaya uygun olup olmadıklarıdır. Yoga için böyle bir kural yoktur. Her beden seviyesine göre sınıf bulunur. Sizinde kendi bedeninize uygun bir yoga sınıfına katılmanız gerekir. Bazı yoga dersleri bu sebepten ötürü sandalye kullanılarak yapılır.