YOGANIN VÜCUDA FAYDALARI

blog yazısı ekle !

YOGANIN VÜCUDA FAYDALARI

Yoğun ve bunaltıcı iş temposu ile birçok kişi artık farklı yönlere kaçmaya çalışmaktadır. Gerek tatil günlerinde bir yerlere gitmek olsun gerek uzun çalışma saatlerinin ardından bir yerlerde bir şeyler içmek olsun gerekse kendine kalan zamanı en verimli şekilde değerlendirmek olsun herkes stresli ve yorucu iş saatlerini unutmaya çalışmaktadır. Ancak günümüzde işlerimiz öyle bir konuma geldi ki eski yılların aksine stresin bir saniye bile üzerimizden inmediği, her an gergin ve yoğun geçen bir iş temposu bizler ile büyümekte olan bir kara delik gibi tüm enerjimizi içine çekmektedir. Bu duruma dur demenin bazı yolları vardır. Bu yolların başında ise kesinlikle yoga gelmektedir.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga Merkezleri


Ankara ilinde bir semtten başka bir semte geçebilmek için çok fazla zamana, bol miktarda sabra ve çelik gibi sinir sistemine ihtiyaç vardır. Ya da yaptığınız işte karşınızda bulunan müşteri, çalışan, yönetici her kim olursa olsun derdinizi anlatmaya çalışacaksınız ve anlatamayacaksınız. İşte tüm bu durumlar ve çok daha fazlasının size yükleyeceği stresten kurtulmak için yoga en iyi spordur.

Yoga nedir kısaca değinmek gerekirse birçok spora göre hatta neredeyse tüm sporlara göre dünyanın en eski sporudur. Kökenleri milattan önce 3300 yıllarına kadar dayanan bu sporda koşmak, ip atlamak, ağırlık kaldırmak gibi olgular yoktur. Çünkü yoga bir kişinin zihinsel olarak gelişmesinin peşindedir. Zihinsel olarak gelişen kişinin bedensel olarak başaramayacağı şey yoktur felsefesi yoga felsefesinin en basit tarifidir.

Yoganın vücuda faydaları ise neredeyse saymakla bitmez denecek kadar çoktur. İlk olarak tüm stresinizi üzerinizden atmanıza, yoğun, yorgun ve bıkkın geçen günün ardından rahatlamanıza en çok yardım edecek olan spordur. Yoganın vücuda faydaları denildiği zaman vücut enerjisinin, neşenin, mutluluğun, tahammül edebilme sınırının ve dayanıklılığın artması, rahatsızlıklarda yoganın rahatlatıcı ve yatıştırıcı yönünün rahatsızlığı kolayca atlatmanıza yardımı, vücut esnekliğinin ve kıvraklığının artması gibi fiziksel faydalar gelmektedir.

Yoganın birde hafızayı, zihni, özgüveni, kararlılığı ve gün içerisindeki stres yönetimi konusunda esnekliğinizi geliştiren bir yanı da vardır. Yoga bu yüzden yüzyıllardır en çok yapılan sporların başında gelmektedir.