YOĞUN İŞ HAYATININ KARŞISINDA YOGA

blog yazısı ekle !

YOĞUN İŞ HAYATININ KARŞISINDA YOGA

İş hayatı denildiği zaman herkesin aklına ilk gelen şey hiç şüphesiz ki stres olmaktadır. Çünkü stres baş edilmesi en zor hastalıklarda bir tanesidir. Maalesef iş hayatının içinde ise stres bizi bir saniye yalnız bırakmamaktadır. Gerek çalıştığımız yer başkasına ait olsun gerek kendimize ait olsun gerekse kamu kuruluşu olsun tamamı stres altında çalışma ortamı veren yerlerdir. Bu stresten kurtulabilmek için yapılması gereken aslında çok fazla şey olmasına rağmen örneğin Ankara gibi bir yerde çalışırken işten çıkıp evinize varmanız bile çok ciddi bir zaman kaybı olmaktadır.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga Merkezleri


Uzun yıllar yapılan birçok deneme ile strese en iyi gelecek şeyin spor ile vücudu rahatlatmak olduğu kanaatine varılmıştır. Ancak hangi spor ile olacağı konusunda da çok uzun yıllar çalışılmıştır. Birçok spor sonradan uydurma olduğu için keskin bir felsefeden ziyade sadece basit bir hareketler topluluğundan oluşmaktadırlar. Ancak yoga tüm bu sporların arasından sıyrılmayı başarmıştır.

Yoga çok uzun yıllardır yeryüzünde birçok kişi tarafından yapılmıştır. Yoganın temellerinin milattan önce 3300 yıllarına kadar uzandığı bilinmektedir. Hindistan'a ait olan bu sporda çok fazla bilgi barınmaktadır. Sadece bir spor değil aynı zamanda çok ciddi bir felsefedir.

Yoğun iş hayatının karşısında yoga tek başına yeterli olan bir spordur. Yoga ile zihinsel ve bedensel olarak rahatlamak mümkündür. Bu yüzden yoga büyük şirketlerin çalışanlarına uyguladığı tekniklerin başında gelmektedir. Büyük şirketler yoga ile günde 30 dakika zaman geçiren personellerinin kaybedilen 30 dakikalık sürenin 1 saat aktif çalışma kazanımı olarak görmektedirler. Bu şekilde büyük şirketlerde yoga çok ciddi bir spordur.

İş hayatında karşılaştığınız stres ve sıkıntının vücudunuzdan gitmesi için yapmanız gereken ilk şey bir yoga salonuna yazılmak olmalıdır. Çünkü yoga evde ilk etapta kendi başınıza öğrenebileceğiniz bir spor değildir. Çünkü bu sporu size felsefesine ve tüm hareketlerine her şeyi ile hakim olan bir kişinin size bu sporu öğretmesi gerekmektedir. Özellikle Ankara gibi bir yerde ise çok fazla kaliteli hoca bulmak kolay olacaktır.