ZİHİNSEL GELİŞİM İÇİN YOGA

blog yazısı ekle !

ZİHİNSEL GELİŞİM İÇİN YOGA

Stres ve bunalmışlık durumu günümüzde genç yaşlı herkesi saran bir hastalık haline gelmektedir. Monoton yaşamın getirileri, hareketsiz bir çalışma hayatı, sürekli stres altında olan çalışma hayatı gibi etkenler günümüzde sosyal hayatımızı ve hatta evdeki özel hayatımızı dahi oldukça çok etkileyen bir durumdur. Örneğin Ankara gibi bir metropolde çalışma hayatı da sosyal hayatta özel hayatta sürekli olarak streslidir. Hem gelir giderde olan eşitsizlik, hem yoğun çalışma saatleri hem de evlerin içinde oluşan 21. Yüzyıl gerginlikleri insanları çok yıpratmaktadır.

Ankara'daki tüm Yoga Merkezleri
Ankara Yoga Merkezleri


Tüm bu yukarıda anlattığımız sıkıntılı ve bunalmış bir kişinin hayatında stres, sıkıntı, üzüntü gibi durumlardan arınması için yapması gereken şeylerin başında bir aktivite gelmektedir. Bu aktivite öyle bir aktivite olmalıdır ki tüm bu sıkıntıları geçirmeli ve hatta baş edilebilir bir duruma sizi hazırlamalıdır. İşte bu noktada devreye tek bir spor girmektedir. Yoga ile tüm bu sıkıntılaran kurtulmak mümkündür.

Yoga, bir spor olarak diğer sporlardan çok daha üstün ve gelişmiş bir spordur. Yoga birçok spor gibi uydurma veya karma bir spor değildir. Kendi başına bir felsefesi olan ve bu derin felsefesini anlayabilen herkesi kendine hayran bırakabilen bir spordur. Yoga bedensel olarak gün içerisinde olan gerginliğinizi atmanıza, daha esnek bir yapı kazanmanıza, vücut kıvraklığınızı arttırarak daha gelişmiş bir kas grubuna sahip olmanıza, kaslarınızın uzayarak daha uzun ve zarif bir görüntü kazanmanıza yardımcı olmaktadır.

Ancak yoganın öyle bir özelliği daha vardır ki diğer sporların neredeyse hiçbirinde yoktur. Zihinsel gelişim için yoga en etkili sporlardan bir tanesidir. Yoga yaparken önceki zamanlara göre daha neşeli, daha enerji dolu, daha mutlu, daha az stresli ve daha sabırlı olduğunuzu göreceksiniz. Çünkü yoganın felsefesinde zihinsel gelişimin hayatımızdaki her şey olduğu eğer zihinsel olarak gelişme sağlayamayan kişilerin vücutlarının gelişmesinin bir anlamı olmadığını göstermektedir. Yoga ile gerçekleşen bu zihinsel gelişim ile diğer birçok spor sadece kısa bir süre moda olup kayboluvermektedir. Ancak yoga neredeyse 5000 yıla yakındır etkinliğini sürdürmektedir.