EGZERSİZ İÇİN MOTİVASYON

blog yazısı ekle !

EGZERSİZ İÇİN MOTİVASYON

EGZERSİZ İÇİN MOTİVASYON

Her sabah uyandığında kendini neye odaklarsan onu yaşarsın!
Yolda otobüs görmeye odaklanırsan otobüs görürsün, yolda güzel bir araba görmeye odaklanırsan en iyi arabaları görürsün. Odaklandığın şey sağlığın olsun; ne dersin?
Estetik, formunda, her işini kendisi yapabilen bir beden; huzur ve mutluluk dolu bir ruh. Bunu takip eden uzun, aynı zamanda dolu dolu bir yaşam herkesin hakkıdır. Bunun için kendine gerçekçi bir hedef koy. Kilo vereceğim, kaslarımı kuvvetlendireceğim ''hayali'' değil. Haziran sonrasına 10 kilo vereceğim, karın kaslarımı ağustos ayında görünür yapacağım gibi ''gerçekçi hedefler'' koy.
Emin ol beynin ile görebiliyorsan gözünle de göreceksin. İnsan istediklerini dinliyor, ışık sende, en iyisi benim de ve çalışmaya başla. Ünlü basketbolcu Michael Jordan der ki '' Yenilgiyi kabul et ama denemeyi bırakmayı asla kabul etme.'' Savaşçılar denemekten ve çalışmaktan asla vazgeçmez, korkaklar ise denemez. Yorulacaksın, canın acıyacak, çok ter dökeceksin, belki aç kalacaksın ama sonuç kendini görmek istediğin, hayallerindeki mükemmel vücuda ve sağlığa kavuşmak olacak. Vücut mevcut durumunu hep korumak ister. Çalışmaya başlamadan önce başına kötü bir şey gelecek zanneder ve hep konfor alanında kalmak ister. Buna homeostaz denir. Şunu bil ki, bu hemen değiştirmen gereken bir durumdur.
Motivasyon mükemmel bir şeydir fakat motivasyon her şey demek değildir. Motivasyonun bittiği zamanlar olacak, kendini çok güçsüz ve yorulmuş hissettiğin günler, haftalar olacak. Seni miskinliğe çeken arkadaşların olacak, hatta içki, sigara gibi beden ve ruhunu bitiren, çukura itenler olacak ve sonuç olarak motivasyonun bitecek. İşte tam burada yapman gereken disiplinine sarılman olacak. Hayatına zarar veren bu tembel durumdan çıkmanın yolu; disiplindir. Motivasyon; her şey kolay, rahatken yerindedir, gece yatarken yarın yapacakların için çok motivesin, yapacağın her şeyi planlar hayalini kurarsın. Sabah olduğunda ise yorgunluk, halsizlik, bitkinlik... Ne oldu motivasyona? Biraz yorulduğunda, biraz vücudun acıdığında, biraz aç kaldığında motivasyon seni terk eder ve kendini miskin miskin kendini evde yatarken bulursun. İşte disiplinin seni buradan kurtaran, yatağından dinç kaldıran, eve dönmek isterken seni çalışmaya götüren şeydir. Motivasyonunuza güvenmeyin Disiplininize güvenin. Her gün düzenli yaptığınız şeylere güvenin.
Vücudunu ve ruhunu bir ağacın fidanı, egzersizi de su ve gübre gibi düşün. Her yaptığın antrenman her çalışma vücudun ve ruhun olan ağacı yeşertip, çiçekler açtırmaktır. Beynini ne ile beslersen o olursun. Bugün etrafında yapılmış gördüğün tüm güzel şeyler aslında önceden bir hayaldi. Sen kendini o bedende hayal et ve hayal ile beslen. Emin ol küçük küçük çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra o olacaksın. Küçük küçük başlamak hiç başlamamaktan daha iyidir ve disiplinli olmaya giden asıl yoldur. Bu sağlığın için büyük bir şanstır. Farklı ol, öyle hisset ve etrafındaki herkes sendeki değişimi kararlılığı görsün.
Ellerinize taktığınız şey alışkanlıklarınızdır. Alışkanlıklar başta çok hafiftir. İlerleyen yıllarda bu kelepçeler çok ağır hale gelecek ve hiç çıkartamayacak duruma gelirler. Alışkanlıklarınızı ve özellikle arkadaşlarınızı iyi seçin.


ŞU HAYATTA KIYMETİNİ BİLMEN GEREKEN, PARANIN BİLE SATIN ALAMAYACAĞI ÜÇ ŞEY VAR:
-ZAMAN
-SAĞLIK
-BİRİKTİRDİĞİN ANILAR
Onlara iyi bak!


EGZERSİZ ŞİFANIZ, ŞİFANIZ EGZERSİZLE OLSUN, Her Gününüz Just PT dolu olsun.


SERHAT ÇAMKERTEN