KİFOZ HAYATINIZI CEHENNEME ÇEVİRMESİN

blog yazısı ekle !

KİFOZ HAYATINIZI CEHENNEME ÇEVİRMESİN

Yazar Bilgileri Taner Yalçın Fitness Hocası @ Air Form Spor Stüdyosu - Yaşamkent
Kifoz ve Pilates

Türkiye ve hatta Dünya üzerinde en sık görülen ortopedik rahatsızlık “kamburluk" (kifoz).Sırt Kemiğinin dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almasına kamburluk denir. Yaşlılarda Görülme olasılığının yüksek olmasına karşın masa başı işte çalışan ve konforsuz sandalye ile saatler boyu bilgisayar başında zaman geçiren gençlerimizin aslında her biri bu hastalık riskini taşımaktadır. Kamburluk rahatsızlığına en sık 2 şekilde rastlanmaktadır düz veya yana doğru bir biçimde görülür. Hastalık ilerlediği safhalarda kişi dik durmakta çok büyük zorluklar çeker ve eğer hastalık tam olarak yerine oturmuşsa dik pozisyonda durması olanaksızdır .

Genetik özellikler veya Belkemiğinde doğuştan biçim bozuklukları görülebilir.Hastalığın bünyemizi en çok etkileyen özelliği iste kan pompala ritminin değişmesi ve buna bağlı olarak da solunum veya akciğer hastalığının görülmesidir.Kamburluk en zor ortopedik hastalıklardan birisidir, hatta en zorudur denilebilir. Çünkü ne bir ilaç nede cerrahi bir operasyon ile düzeltilmesi mümkün değildir. Fakat sürekli olarak kullanılan egzersizler hastalığın daha da ileri gitmemesi ve solunum sıkıntısı çekmemeniz açısından önemlidir.Kambur hastaları zaten solunum rahatsızlığı çekeceği için kesinlikle sigara kullanmamaları gerekir, olası ağrı durumlarında alınan ağrı kesiciler ile ağrılar minimum düzeye indirilebilmektedir.

Kamburluk derecesi 50 derece olduğunda ya da 50 ile 60 derece arasında olduğunda kişinin çok yoğun bir egzersiz programı yapması gerekir. Kamburluk hayatımızın kötü yanlarından biri sadece. Bunu düzeltmek bizim elimizde. Kamburluk derecesi 50 ile 60 derece arasında ise yoğun egzersiz programı, 60 ile 70 derece arasında ise mutlaka bir Fizik Tedavi Uzmanına başvurulması gerekir. Fizik tedavi uzmanına başvurulduğu zaman, size bel korsesi ya da bel desteği sağlayan araçlar önerecektir. Bunları kullanmak kamburluğu düzeltmekteki önemli araçlardır. Unutmayın en önemlisi spor yapmaktır. PİLATES en etkili egzersizdir. PİLATES, kamburluk oluşumun önüne geçecektir. Dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde PİLATES'in etkisi daha da artacaktır. PİLATES, kifozu (kamburluk) azaltmak ya da ilerlemesini durdurmak amacıyla yıllardır uygulanılarak kullanılmaktadır.Düzenli yapacağımız pilates vucudumuza verebileceğimiz en güzel hediye olacaktır.