KİŞİSEL ANTRENÖRÜN SAĞLAYACAĞI 7 FAYDA

blog yazısı ekle !

KİŞİSEL ANTRENÖRÜN SAĞLAYACAĞI 7 FAYDA

Yazar Bilgileri Levent Bağatır Fitness Hocası @ Lets Fit - Yıldız
İster sadece zayıflama, ister spor amaçlı veya sporcu yetiştirmek için olsun, kişisel hedeflerinize ulaşmanız için kişisel antrenörün gerekliliği tartışılmazdır. Bu yazıda kişisel antrenörün olması için gereken en kritik sebeplerle birlikte, kişisel antrenmanın ve antrenörün size sağlayacağı faydalara kısaca değineceğiz.

1. Kişisel Antrenörler Öğretmek Üzerine Eğitilmişlerdir
Kişisel antrenörün en önemli özelliği, bir kişiye nasıl egzersiz yapması gerektiğini öğretmek ve uygulatmak üzere eğitim almış olmasıdır. Egzersiz yapmanın yanında, iyi ve dengeli beslenme de hedeflerinize ulaşmanız için dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur, bu konuda eğitim almış antrenörünüz, iyi bir egzersiz yanında nasıl doğru beslenmeniz gerektiği yönünde de size yol gösterecektir. Sadece egzersiz yapma ile istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.
Egzersiz yaparken eğitimli olmak iki temel nedenden dolayı önemlidir:
1. Hedeflerinize ulaşmak için hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, hedeflerinize ulaşmanız mümkün olmayabilir. Örneğin, hedefiniz güçlenmekse ancak tüm zamanınızı kardiyovasküler egzersizlere harcıyorsanız, o zaman hedefinize ulaşma olasılığınız düşüktür.
2. Egzersiz yaparken yaralanma riskini azaltmada önemli bir faktördür. Birçok kişi bilmedikleri egzersizleri yaparken ağır bir şekilde yaralanmakta ve bu durum sağlık ve zindeliklerini kötü yönde etkilemektedir. Yaptığınız spor konusunda eğitimli olmak, yaralanma risk seviyesini önemli ölçüde azaltacak ve fitnes rutininin etkinliğini artıracaktır.2. Gereksinimleriniz Doğrultusunda Yardımcı Olurlar
Herkes farklıdır ve konu egzersiz olduğunda herkesin yetenekleri ve gereksinimleri değişkendir. Örneğin, ameliyat olduğunuz bir diz yaralanmanız varsa ve o tarihten bu yana kasları yeniden inşa etmek veya hareketliliği geliştirmek için herhangi bir şey yapmadıysanız, bu durumda, maratona hazırlanmak için antrenman yapan eğitimli bir sporcudan daha farklı egzersizlere ve hedeflere ihtiyacınız var demektri. Kişisel Eğitmenlerin tecrübeleri bu noktada size çok yardımcı olacaktır.
3. Gerçekçi Hedefler Koymanızı Sağlarlar
Hemen hemen herkes baklava dilimi bir karın bölgesi, zayıf fit ve güçlü bir vücut ister. Ancak bu hedeflere ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir bu durumda da cesaretiniz kırılabilir ve geri çekilebilirsiniz. Kişisel Antrenörler, elde edebileceğiniz gerçekçi hedefler koymanıza yardımcı olurlar. Örneğin, amacınız yaz için bir 'bikini gövdesi' elde etmekse, bu sadece bir ay boyunca günde 100 mekik çekmeyle olacak iş değildir. Bu durum doğru beslenme alışkanlığı , doğru kasları çalıştırmak, kardiyo ve ağırlık çalışmalarını birleştirmek ve bunu başarabilmek için gerekli zaman aralığını oluşturabilme ile ilgilidir.
4. Sizin Programınıza Uyarlar
Antrenman için uygun olduğunuz tek saatin işten önceki bir saatte mi, yoksa öğle yemeğinde mi, yoksa okuldan eve gelmeden önce mi olduğuna bakılmaksızın istediğiniz zaman yanınızda olurlar; kişisel antrenörlük, zaman konusundaki en esnek meslek gruplarından biridir.
Farklı kişilerin farklı uygun saatleri olduklarını ve bu nedenle size göre randevu saatlerini ayarlamaları gerektiğini bilirler.
5. Mental Sağlığınızı da Geliştirirler
Fiziksel egzersiz yapmanın, depresyon gibi zihinsel sağlık konularında yardımcı olduğu ve birçok tıbbi sağlık uzmanının önerdiği bir tedavi parçası olduğu bilinmektedir.
Mental olarak yorulduğunuzu hissetitiğinizde, kişisel antrenörünüzün sizin çin seçeceği egzersiz programıyla, kendinizi daha rahatlamış ve motive olmuş hissedeceksiniz.
6. Onlar Resmi Olmayan Terapisttir.
Dürüst olmak gerekirse, çoğu zaman Kişisel Antrenörünüzle egzersiz yaparken onlara haftalarınızı, işlerinizi nasıl gittiğini ve o sırada hayatınızda nelerin yanlış gittiğine dair bir çok şey anlatırız. Peki bu sizce normal mi?
Kişisel antrenörler, fitness hedefleriniz konusunda yardımcı olmak için oradadırlar, evet, ancak aynı zamanda genel ruhsal durumunuzu da iyileştirmek için de oradalar.
Antrenman esnasındaki motivasyonunuzu etkileyeceği için sizin ne kadar stresli olduğunuzu önemserler.
Bir ilişki yüzünden mutsuz olmanıza dikkat ederler, çünkü bu durum sağlıksız bir şekilde beslenmenize neden olabilir.
Kişisel Eğitici ile çalışmanın, gayri resmi bir terapiste sahip olmak gibi avantajları vardır.
7. İyi Alışkanlıklar Kazanmanıza Yardımcı Olurlar
İyi alışkanlıklar oluşturmak haftalar sürebilir, kötü alışkanlıkları kırmak ise daha da uzun sürebilir - kendi başınıza bunları başarmak zor bir iştir. Kişisel antrenör ile çalışmak, omuzunuzda size doğru yolu gösteren bir meleğe sahip olmak gibi bir durumdur. Başınızdaki kötü melekle tartışmaya ve fitness hedeflerinize ulaşmanız için sizi takip etmeye yardımcı olurlar.