SAVUNMA SANATI OLARAK CAPOEIRA

blog yazısı ekle !

SAVUNMA SANATI OLARAK CAPOEIRA

İnsanlar capoeirayı ilk duyduklarında yada ilk kez gördüklerinde onu bir dans yada kareografi olarak nitelendiriyorlar.

Biliyoruz çünkü capoeira ile ilk tanıştığımda bizde aynı şeyi yapmıştık.Peki ama neden? Neden içinde barındırdığı 'savunma' ve 'saldırı' kısmını fark edemiyoruz.

capoeira 'roda' denilen oyuncular tarafından oluşturulmuş bir çember içinde yapılır.

Roda denilen bu çember aslında savaş sanatı eğitimlerinden esinlenilerek tasarlanmıştır.

capoeiranın neden bir savaş sanatı olduğunu gerçekten anlamak istiyorsanız capoeiranın tarihine bir göz atmanızı öneririm.

Savaş sanatı açısından bakarsak capoeira vücut için inanılmaz bir çalışmadır ancak capoera sadece vücut için iyi değildir aynı zamanda capoeira kişinin 'zihni' ve 'ruhunu'da geliştirir. Rakibimi beklemediği bir anda alt etmek için nasıl bir hareket yapmalıyım? Rakibim beni alt etmek için nasıl bir hareket uygulayabilir? Tüm bu sorulara capoeira yaparken yanıt aramanız gerekir ki bu da vücudunuzun yanında zihninizi de çalıştırdığınızın bir kanıtıdır.

Tüm bunlar capoeiraya başlamak için mükemmel sebeplerdir. Ancak capoeira özellikle 'kendini savunma' yada ' fiziksel gelişim' amaçlı oluşturulmamıştır. Kesinlikle bu konularda yardımcı olur ama amacınız özellikle kendini savunmayı öğrenmek ise bunun için farklı bir alternatife yönelmenizi öneririz.

Bunlara rağmen capoeira sadece bir savaş sanatı olmaktan daha ötedir.

Capoeiranın içinde barındırdığı bir başka özellik ise kültür ve gelenektir.