Ankara Kaya Tırmanışı

Kaya Tırmanışı Ankara Spor Merkezleri

ANKARA Kaya Tırmanışı

Doğa sporları arasında kaya tırmanışı her yaştan insana ilgi çekici gelmiştir. Tırmanışı kadar izlemesi de heyecanlı bir spordur. Kaya tırmanışının sağlık açısından faydasını yüzme sporu gibi düşünebiliriz. Yani tıpkı yüzmedeki gibi vücudun nerdeyse her kası çalışmaktadır. Özellikle bacak ve kol kasları iyi bir egzersiz sınavına tabi tutulur. Kaya tırmanışçılarının yaş ilerledikçe enerjik yapılarından bir şey kaybetmedikleri görülür. Tabi yükseklik fobisi olan kişiler ile kalp rahatsızlıkları olanlar içi...
devamı...

Spor Merkezi Ara

Arama Sonuçları

Premium Kaya Tırmanışı

toplam 1 sonuç bulundu.
1 - 1 arası gösteriliyor.
Kaya Tırmanışı Ankara Spor Merkezleri

ANKARA Kaya Tırmanışı

Doğa sporları arasında kaya tırmanışı her yaştan insana ilgi çekici gelmiştir. Tırmanışı kadar izlemesi de heyecanlı bir spordur. Kaya tırmanışının sağlık açısından faydasını yüzme sporu gibi düşünebiliriz. Yani tıpkı yüzmedeki gibi vücudun nerdeyse her kası çalışmaktadır. Özellikle bacak ve kol kasları iyi bir egzersiz sınavına tabi tutulur. Kaya tırmanışçılarının yaş ilerledikçe enerjik yapılarından bir şey kaybetmedikleri görülür. Tabi yükseklik fobisi olan kişiler ile kalp rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.
Doğa sporları içinde yer alan kaya tırmanışı dinlendirici olduğu kadar müsabakaları da olan eğlenceli bir spordur. Aslında satrançla da ortak noktası var gibidir. Taktiksel düşünme, zihnin tırmanışa odaklanması, en iyi hamleleri başarıp müsabakayı kazanma, yani zirveye varış (mat etme) gibi benzerlikler söz konusudur. Dolayısıyla kaya tırmanışçılarının iyi konsantre olması, doğru hamleler yapması önemli bir konudur.

Aynı zamanda uluslararası çapta çeşitli coğrafyalarda heyecanlı turnuvalar yapılmakta ve medyada yeterince ilgi bulmaktadır. Sadece ABD'de milyonlarca insan bu sporu ilgiyle takip etmektedir. Bununla birlikte her kaya tırmanışçısı için ölebilme tehlikesi vardır. Ancak güvenlik tedbirleri son derece gelişmiş olup, tırmanış öncesi iyi bir eğitim alınmaktadır.

Kaya tırmanışlarını ikiye ayırabiliriz. Bunlar Sportif Kaya Tırmanışı ve Kısa Kaya Tırmanışıdır. Kısa kaya tırmanışına Bouldering'de denilmektedir. Bu tarz kaya tırmanışı yüzeyden çok yüksek olmadığı gibi suni kayalığa tırmanma şeklinde de olabilir. Free Solo Kaya Tırmanışı ise ip olmadan yapılır. Riskli olan bu tırmanışta güvenlik tedbiri olarak bir şey alınmaz, sadece yanına iyi bir kaya ayakkabısı ve toz torbası alınır. Kaya tırmanışında kullanılan başlıca malzemelerse şunlardır. Magnezyum tozu, güvenlik kolonları, kaya tırmanışına özel ayakkabılar.

Toz torbasını kullanmanın amacı ise elin terlemesini önlemektir. Böylece el tutunduğu kayalıklara adeta bir vantuz gibi yapışır. Ayrıca kasklar da güvenlik amaçlı takılır. Emniyet kolonları ise vücudu tamamen örten, sadece göğse özel ve bel-bacak kısmına göre çeşitleri bulunmaktadır. Bunların dışında karabinalar, ipler, perlonlar gibi malzemeler de tırmanışta gerekli olur. Ankara spor salonu merkezlerinde kaya tırmanışıyla ilgili aktivite programları bulunmaktadır. Başvuru yapılarak gerekli malzemeler temin edilebilir. Eğitim sonrasında ise kaya tırmanışı heyecanını başlatılabilirsiniz.