Ankara Taekwondo Poomsae

Taekwondo Poomsae Ankara Spor Merkezleri

ANKARA TAEKWANDO POOMSAE

Uzak doğu asıllı olması yanında diğer dövüş sanatlarından farkı esneklikle birlikte tekniklerin tamamen ayaklarla yapılmasıdır ve yumruk kullanılmayan savunma sanatıdır. Egzersizler sıkça yapıldığında oldukça etkili sonuçlar alınabilmekte gelişme gözle görülür hale gelebilmektedir. Sporda seviyeler belirlenmiştir. Giriş seviyesi için beyaz kuşak alınır. Kendinizi kanıtladıkça ufak müsabakalarla seviyeler artırılır sırayla beyaz yeşil mavi kırmızı siyah sonrasında kara kuşak 1. dan 2. 3. danlar şeklin...
devamı...

Spor Merkezi Ara

Taekwondo Poomsae Ankara Spor Merkezleri

ANKARA TAEKWANDO POOMSAE

Uzak doğu asıllı olması yanında diğer dövüş sanatlarından farkı esneklikle birlikte tekniklerin tamamen ayaklarla yapılmasıdır ve yumruk kullanılmayan savunma sanatıdır. Egzersizler sıkça yapıldığında oldukça etkili sonuçlar alınabilmekte gelişme gözle görülür hale gelebilmektedir. Sporda seviyeler belirlenmiştir. Giriş seviyesi için beyaz kuşak alınır. Kendinizi kanıtladıkça ufak müsabakalarla seviyeler artırılır sırayla beyaz yeşil mavi kırmızı siyah sonrasında kara kuşak 1. dan 2. 3. danlar şeklinde de devam eder.

TAEKWANDO POOMSAE güney kore dilinden terimler almıştır. Spor da birkaç duruş ve pozisyonlar vardır. Bunlar kore dilindeki karşılıklarıyla anılır. Hoca komut verdiğinde sporcu ilgili pozisyunu veya duruşu alacaktır. Birkaç örnek vermek gerekirse, "paru" terimi rahat anlamındadır. Daha karışık olarak ise "çumisinicinigi" terimi ise müsabakalardaki dövüşe hazır olun duruşunu ifade eder. Bunlar gibi bizim literatürümüzde olmayan birçok duruş ve karşılığı olan sözcükler vardır.

Müsabakalarda sporcu step denilen diğer sporlarla ortak isimdeki duruşu kullanır. Ancak giriş seviyelerine sadece küçük sözcükler öğretilir. Duruşlara örnek olarak giriş seviyesindekilere Paru, çaryu, çumbi, gibi komutlar verilmektedir.

Zamanla bunların sayısı artmaktadır. Çalışmalar spor salonu içerisinde tekmelikler kum torbaları gibi sporu yaparken keyif alıp stres atabileceğiniz ekipmanlarla yapılmaktadır. Ancak müsabakalara girmek zorunlu değildir ayrıca bunun için lisans ve genel sağlık durumu incelemelerinden geçmeniz gerekmektedir. Ankara da birçok Taekwando poomsae hizmeti veren işletme bulunmaktadır.

Yaş itibariyle veya genel durumunuz nedeniyle bu spordan vaz geçmenize gerek yoktur. Hem bir dövüş sanatı öğrenmek hem de biraz spor ve egzersiz yapmak isterseniz TAEKWANDO POOMSAE tam size göredir. Günün yorgunluğunu, stresini üzerinizden atmak yaza da biraz formda girmek isterseniz bu spor tam size göredir.

TAEKWANDO POOMSAE bir salon sporu olması yanı sıra olimpiyatlarla da özellikle müsabakaları ile dünya geneline yayılmıştır. Ülkemizde spor bakanlığı katkılarıyla lisanslı sporcular Avrupa müsabakalarına giden madalyalarla ülkemize dönen insanlar da oldukça fazladır.

Genel olarak büyük bir kısmı spor salonlarında hocalık veya müsabakalarda hakemlik yapmaktalar. Hatta hocalık yaparken milli eğitim bakanlığı bünyesindeki sınavlarla beden eğitimi hocalığı yapmaya başlayan örnekleri de vardır. Unutulmaması gereken en önemli nokta tüm dövüş sanatları içinde taekwando bir savunma sanatıdır. Felsefesinde her şeyden öne barış sonrasında kendini koruma vardır.