ANKARA' DA NERDE KOŞULUR

blog yazısı ekle !

ANKARA' DA NERDE KOŞULUR

Aletsiz yapılabilen sporlardan biri koşmaktır. Koşu, tüm vücudu çalıştırarak, az zamanda çok kalori yakılmasını sağlar. Kilo vermenin yanında vücut direncini arttırır, ciğer kapasitesini genişletir. Böylece efor artar böylece nefes nefese çıkılan merdivenler artık sorun olmaz. Koşmaya başlamadan önce sağlık durumu gözden geçirilmelidir. Düzenli koşu yapanların, ayrıca spor salonlara para harcamasına, kalabalıkla spor aletlerini paylaşmasına gerek yoktur. Burada kast edilen haftada üç kez ve en az on beş dakikalık koşulardır. Ankara'da koşu ve yürüyüş yapılabilecek pek çok parkur vardır.

Ankara'da Koşu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Koşu


Yüzüncü Yıl O.D.T.Ü Ormanı koşu parkuru. Orta Doğu Teknik Üniversitesi yerleşkesi ve ODTÜ Ormanı içinde yer alır. Öğrenciler sayesinde iyi korunan nezih bir ortamdır. Şunu belirtmek gerekir ki sincap gibi hayvanların yanında çok fazla kedi ve köpek de vardır.

Keçiören Botanik parkın içinde oldukça iyi bir parkurdur. Etrafta ki çiçekler ve ağaçlar yürümeyi zevkli hale getirmektedir.

Anıt Tepe koşu parkuru Anıtkabir manzaralı oluşundan tercih edilebilir. Ayrıca Kızılay, Beşevler ve Tandoğan'a oldukça yakındır.

Kızılay Kurtuluş parkı ayrı bir seçenektir. Ankara'nın en eski parklarındandır. Ağaçlar büyük ve çoktur. Park oldukça geniştir. İçinde piknik alanları ve yapay havuzlar vardır. Yürüyüş sırasında gelinlerle karşılaşmak ise çok normaldir zira evlendirme dairesi parkın içindedir.

Gölbaşı Mogan Gölü parkuru. Ankara' da deniz yoktur ama çok güzel göller ve baraj gölleri vardır. Bazıları halka açıktır. Mogan da onlardan biridir. Özellikle akşama yakın koşulursa manzara oldukça etkileyicidir.

Etimesgut A.O.Ç koşu yolu ve parkı. Sincan yolu üzerinde oldukça iyi ağaçlandırılmış bir alandır.

Batıkent Ali Dinçer Parkı. Batıkent merkezde ünlü gökdelenlerin hemen yanında yer almaktadır. Yeni olmasından henüz ağaçlar yeterince büyümemiştir. Yazın güneş battıktan sonra gidilmesi daha iyi olur.

Çankaya Lozan parkı uygun olabilir. Birlik mahallesi yakınında oldukça güzel bir koşu yoludur. Yetişkin ağaçları ve kafe türü işletmeleri vardır.

Dikmen Dikmen Vadisi parkuru ideal yerlerden biridir. Ankara'nın koşması en zevkli parkurlarından birisidir. Oldukça büyük yapay bir gölün etrafını çevreleyen ağaçlar ve yeşil alanlara sahiptir. Vadi, ismine uygun dizayn edilmiştir.