YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KARATE

blog yazısı ekle !

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KARATE

Karate'nin tarihi 1400'lü yıllara kadar izlenebilmektedir. O yıllarda Çin'de Daruma'nın Budizm öğrencilerinin çabuk bitkin düşmesi sebebiyle fiziksel ve manevi eğitimlerin eklenmesine karar verildi. Öğrencilere daha fazla güç ve dayanıklılık vermek amacıyla Ekkin-kyo'ya ait ilk karate kitabı olarak da kabul edilen eğitim yöntemleri uygulanmaya başlandı.

Karate'de En İyi Defans Hareketleri VideoKulüp 150 Karate ve Savunma Sanatları

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2400.Sokak No:5 Çayyolu-Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

ELİT SPORCULAR SPOR KULÜBÜ, TÜM BRANŞ ANTRENÖRLERİMİZ LİSANS VE ÜZERİ EĞİTİME SAHİP, KENDİ ALANLARINDA MİLLİ SPORCU OLMUŞ, MİLLİ TAKIMLARDA ANTRENÖRLÜK YAPMIŞ VE MİLLİ SPORCULAR YETİŞTİRMİŞ ANTRENÖRLERDİR. KULÜBÜMÜZ ÇAĞDAŞ VE EVRENSEL ÖLÇÜTLERDE SPOR BİLİMİNİ TAKİP EDEREK 20 YILI AŞKIN SÜREDİR FALİYETLERİNE DEVAM ETMEKTEDİR.

1 – Çocuk Karate-DO ; Japonya kökenli bir savunma ve dövüş yönetimi olarak gelişmiş olan Karate sporunda, çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine destek, küçük yaşta disiplin , özgüven ve saygı alanlarında ilerlemelerine katkı sunmayı hedefleyen bir spordur. Kulübümüz bünyesinde 22 yıldır faal olan Karate-do branşımızda çok sayıda madalya kazanmış sporcular yetiştirdik.

2- Çocuk Taekwondo ; Fiziksel dövüş yeteneklerinden daha fazlasını öğretmeyi hedefleyen, en sistematik ve bilimsel Kore dövüş sanatıdır. Bedeni ve zihni eğitip, ruhu ve yaşamı doğru yönde geliştirmeyi hedefleyen bir dövüş sanatıdır. Taekwondo Olimpiyatlara akredite bir spor branşıdır, kulübümüz bünyesinde 10 yılı aşkın süredir faal olarak devam etmektedir.

3- Çocuk Cimnastiği ; Hemen hemen tüm sporların temelini oluşturan jimnastik, 3 yaşında itibaren başlanılabilen, çocukların, ruhsal ve fiziki gelişimlerine çok faydalı olimpik bir spor branşıdır. Çocuklarda erken yaşta başlanıldığında, ruhsal gelişim ve disiplin kazanımları yanında, postür, denge, motor becerilerin gelişimine yönelik çok faydalı olduğu birçok akademik çalışmada ispatlanmıştır.

4- Pilates , Reformer ; Aletli pilates, bir takım aparat ve ekipmanlar kullanılarak yapılan pilatesin genel adıdır. Bu aparatları kullanarak 500'den fazla hareket yapılabilmekte ve pilatesten en iyi sonuçları en kısa sürede alınabilmektedir. Gün boyu bilgisayar başında çalışan, hareketsiz ve sağlıksız bir tarzına hapsolmuş bireylerin en hızlı form tuttuğu günümüzün en popüler spor branşlarından birisidir. Mental ve fiziksel gelişim , nefes kontrolü, esneklik, bel ve boyun fıtığına yakalanma riskini azaltma, yine bel ve boyun fıtığı rehabilitasyonu gibi sayısız faydaları bulunmaktadır.

5- Yetişkin KİCKBOKS VE MUAYTHAİ ; Yumruk, tekme, diz ve dirseklerin kullanıldığı, günümüzün en popüler savunma ve atak sporlarının başında gelmektedir, günlük hayatın stresini atmak için çok ideal bir spor disiplinidir. El ve ayak koordinasyonunu geliştirirken form tutmanıza yardımcı olur. Bir yandan sıkılaşıp stres atarken diğer yandan öz savunma becerisi kazanılan çok eğlenceli bir disiplindir.devamını oku...
Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Over Gym

Tunalı

Ankara Tunalı'da bulunan personal training salonumuzda, alanında uzman eğitmen kadromuz ile sizlere kaliteli eğitim vermeye devam ediyoruz.
-Otopark
-Kişiye özel antrenman programı
-Kişisel Antrenör
-Hocalarla sürekli iletişim
-Temiz ortam
-Beslenme desteği
devamını oku...
Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:50/D Tunalı-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

Taekwondo Nedir?

Tae: ayak tekniği, kwon: el tekniği, do: sevgi, saygı, iyi ahlak ve doğru yol felsefesi anlamına gelen sözcüklerdir. Bu sözcüklerin birleşiminden bir araya gelen Taekwondo ise bir savunma sanatıdır.

Taekwondo Kaç Yaşından İtibaren Yapılmalıdır?

Taekwondo, 5 yaşından itibaren yapılmaya başlanabilen ve her yaş grubuna hitap eden olimpik bir spor dalıdır.

Taekwondo' da Kuşak Yükselmesi Nasıl Olur?

Taekwondo'ya her yeni başlayan kişi, beyaz kuşak olarak başlar. Beyaz – Sarı – Yeşil – Mavi – Kırmızı – Kırmızı Siyah – Siyah bu sporda yer alan ana kuşaklardır. Taekwondo'ya düzenli olarak devam eden her sporcu 2.5 yıl sonra siyah kuşağa sahip olur. Yaşamkent Koryo, sadece Taekwondo üzerine hizmet veren bir spor kulübüdür. Onlarca siyah kuşak öğrenci temelden başlayıp siyah kuşak ve müsabık sporcular olarak yetiştirilmiştir. Her yaş ve seviyeye uygun olarak farklı gün ve saatlerde seanslarımız vardır.

Taekwondo Zayıflatır Mı?

Taekwondo, çocuklarda ve yetişkinlerde; fiziksel gelişim, dayanıklılık, kuvvet, sürat, esneklik, denge ve reflex becerilerinin tümünü çalıştıran ve geliştiren bir branştır. Bunun yanı sıra; çocuğun dikkatini toplama ve konsantre olma özelliğini geliştirir. Çocukların kendine olan güvenini artırır ve güçlülük duygusu sağlar. Mental yeteneği artırır ve doğru karar verebilme sürecine katkıda bulunur. Kemik yoğunluğunu artırır ve enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasında yardımcı olur.

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü - Ankara

Yaşamkentte bulunan spor kulübümüzde Taekwondo, Karate, Tai Chi ve Jui Jutsu gibi savunma sanatlarına yönelik eğitimler verilmektedir. Yaşamkent Ankara'da bulunan savunma sanatları merkezimiz de çocuklara özel eğitim programları da bulunmaktadır.

Taekwondo bir sanattır. Bu sanatı ankarada taekwondo yu yaşam biçimi haline getirmeyi hedefleyen koryo taekwondo merkezi aynı zamanda muay tai, kick boks, savunma sporları gibi ustalık isteyen branşları ile siz değerli Yaşamkent ve Ankara'lılara hizmet vermekten mutluluk duyar.

Ümitköy ve çayyolu yakınlarında kendinize en yakın taekwondo salonu arıyorsanız salonumuz hem ümitköy taekwondo hem de çayyolu taekwondo merkezi olarak size oldukca yakındır. Yaşamkentte hizmet veren salonumuz konusunda uzman kadrosu ile hizmetnizidedir.

Teakwondo yapmamının yaşı yoktur ister çocuk olun ister yaşlı her yaşta tercih edilebilinir. Sdney olimpiyatlarında resmi spor dalı olan taekwondo, Türkiye de en çok lisanslı sporcusu olan amatör spor dalıdır. Bu durum son zamanlarda tüm türkiyede olduğu gibi Ankarada da taekwondo ya olan ilgiyi arttırmıştır. Özellikle ümitköy ve çayyolunda bu oran daha çok kick bok ve muay tai ankara semtleri arasında oldukca artmıştır.

Taekwondo ne işe yarar?

 • Çocuğun dikkatini toplama ve konsantre olma özelliklerini geliştirir.
 • Eğlence ve arkadaşlıkların sürdüğü bir yere ait olmaduygusunu geliştirir
 • Çocugun kendine olan güvenini artırır ve güçlülük duygusunu arttırır
 • Mental yeteneği artırır ve doğru karar verme süresini çabuklaştırır
 • Kemik yoğunluğunu artırır ve enfeksiyonlara karşı vucudun direncini artırır
5 Yaşından itibaren minik, genç, yaşlı, bay, bayan herkesi ankara da taekwondo ile buluşmaya davet ediyoruz. Yaşamkent te taekwondo, muay tai, kicks boks, savunma sanatları konusunda bilgili ekibiyle sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Güneş Karate Do Spor Kulübü

Eryaman

Derslerimiz 4-16 yaş aralığı içindir.

Öncelikli amacımız özgüvenli, karakteri düzgün, sporcu ahlakı ile büyüyen nesillere imza atmaktır Güneş karate - do çocuklarınızın odaklanmasını, doğru kararları hızlı vermesini, refleklerinin, kemik ve kas gücünün artmasını, hayatını disiplinli ve düzenli bir şekilde yaşamasını sağlar. karate çocuklarınızın okul derslerinde başarısını artırır ve sınavların da odaklanmasına katkı sağlar.

Biz güneş karate do spor kulubü ailesi olarak çocuklarınızım spor, okul ve özel hayatı ile de yakınen ilgilenerek onlara manevi desteğimizi eksik etmiyoruz.sizde çocuklarınızın hem okul hem sosyal hayatın da başarı sağlamasını istiyorsanız aramıza katılın ve farkımızı görün. Dershanelere verdiğiniz tonlarca paranın boş olduğunu ve sadece çocuğunuzun spor yaparak deşarj olması ve odaklanmasının başarı için yeterli olduğunu göreceksiniz

Güneş Karate milli ve başarılı sporcuları ile Ankara'nın en başarılı karate salonudur. Yine Ankara'nın en ferah ve büyük salonudur. 2 yıldır Şeker mahallesi Eryaman Etimesgut'ta hizmet vermektedir.

İnstagram adresimiz @gunesspor2021
devamını oku...
Adres: Şeker Mahallesi 1437. Sokak No:14/A Etimesgut/Ankara

Kids Academy Gölbaşı

Gölbaşı

2017 yılında kurulan Kid's Academy 2. Şubesiyle Ankara / Gölbaşı'nda hizmete açıldı.

Karate, Cimnastik, Pilates, Yakın Savunma Eğitimi ve çeşitli branşlarda hizmet veren Kulübümüzün eğitmen kadrosu; Milli Sporcu, Milli Takım Antrenörü ve alanında uzman akademik kariyer sahibi Antrenörlerden oluşmaktadır. Günümüzde özellikle çocukların mutlaka bir spor branşıyla ilgilenmesi, bir enstrüman çalabilmesi ve en az bir yabancı dili konuşabiliyor olması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, sporun çocuklar üzerinde sağladığı fiziksel ve mental gelişim ile okul dersleri üzerindeki olumlu etkisi yadsınamaz bir durumdur. Bu sebeple her çocuk mutlaka spor yapmalıdır…devamını oku...
Adres: Şehit Ali Gaffar Okan Caddesi 2209. Sokak. No:5/B Gölbaşı – Ankara

Şenol Kaysi Spor Akademisi

Gölbaşı

MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜ ŞENOL KAYSI KİMDİR ?

1981 Çorum Laçin Narlı Köyü doğumludur. 12 yaşında Ankara'ya gelerek Taekwondo sporu ile tanıştı. 30 yıllık spor geçmişine sahip Taekwondo ve Wushu branşlarında Milli Sporcudur. Siyah kuşak 5. dan sahibidir. 3. Kademe Kıdemli Antrenör' dür. Taekwondo, KickBoks, Muaythai ve Wushu branşlarında Milli Takım Antrenörü olarak görevler yaptı. Gölbaşı'nda Sayısız Ankara, Türkiye, Balkan, Uluslararası, Avrupa ve Dünya Şampiyonları yetiştirdi.

Şenol Kaysi'in Yetiştirdiği Şampiyonları:
 • 2013 Brezilya Kick Boks Dünya Şampiyonası Ömer Balaban Dünya 2.si (Milli sporcu)
 • 2014 Malezya Muay Thai Dünya Şampiyonası Alpaslan Eraslan Dünya 3.sü (Milli sporcu)
 • 2014 Sakarya Wushu Balkan Şampiyonası Melike Kus Balkan 2.si ( Milli sporcu)
 • 2014 Sakarya Wushu Balkan Şampiyonası Alpaslan Eraslan Balkan 2.si (Milli sporcu)
 • 2015 İspanya Kick Boks Avrupa Şampiyonası Alpaslan Eraslan Avrupa 2.si (Milli sporcu)
 • 2015 Türkiye Samsun Wushu Uluslararası Şampiyonası Melike Kuş Uluslararası 1.si (Milli sporcu)
 • 2015 Yunanistan Wushu Balkan Şampiyonası Alpaslan Eraslan Balkan 1.si (Milli sporcu)
 • 2015 Türkiye Samsun Wushu Balkan Şampiyonası Serhat Çakır ( Milli Sporcu )
 • 2016 Türkiye İzmir Wushu Dünya Şampiyonası Kampına Melike Kuş katılmaya hak kazandı. (Milli sporcu)
 • 2016 Türkiye Antalya Minikler Avrupa Taekwondo Şampiyonası Yakub Alperen KAYSİ Avrupa 6.sı
 • 2016 Türkiye Samsun Dünya İşitme Engelliler Teakwando Şampiyonasına Bekir Yel katılmaya hak kazandı.
 • 2019 Türkiye Ankara Taekwondo Yıldızlar Avrupa Şampiyonası Seçmesi Yakub Alperen Kaysi Milli Takım 6.sı
 • 2019 Türkiye Ankara Wushu Açık Balkan Şampiyonası Yakub Alperen Kaysi Balkan 1.si (Milli Sporcu)
 • 2019 Türkiye Antalya EMF Açık Muay Thai Açık Avrupa Kupası Şampiyonası Rumeysa Beyza Gündüz Avrupa Kupası 3.sü
 • 2019 Türkiye Antalya EMF Açık Muay Thai Açık Avrupa Kupası Şampiyonası Yakub Alperen Kaysi Avrupa Kupası 1.si
 • 2020 Türkiye Ankara Para Taekwodo Avrupa Şampiyonası Batuhan Yücel Milli Takım Seçmesi 3.sü
 • 2020 Türkiye Ankara Para Taekwondo Avrupa Şampiyonası Hamit Yücel Milli Takım Seçmesi 5.si
 • 2021 Türkiye Antalya 6.Uluslararası Turkish Open Kick Boks Avrupa Kupası Şampiyonası İbrahim Türkoğlu Avrupa Kupası 2.si
 • 2021 Türkiye Antalya 6.Uluslararası Turkish Open Kick Boks Avrupa Kupası Şampiyonası Akın Coşkun Avrupa Kupası 3.sü
 • 2022 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Saniye Yüksel Dünya Kupası Şampiyonu
 • 2022 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası İbrahim Türkoğlu Dünya Kupası 3.sü
 • 2022 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Yakub Alperen Kaysi Dünya Kupası Şampiyonu
 • 2022 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Şenol Kaysi Dünya Kupası 2.si
 • 2022 İtalya Jesolo Kick Boks Dünya Şampiyonası Yakub Alperen Kaysi Dünya Şampiyonu (Milli Sporcu)
 • 2022 Türkiye Antalya Kick Boks Avrupa Şampiyonası İbrahim Türkoğlu Avrupa 3.sü
 • 2023 Türkiye İstanbul 8. Taekwondo Dünya Başkanlık Kupası Yakub Alperen Kaysi Dünya Kupası 3.sü (Milli Sporcu)
 • 2023 Bosna Hersek Taekwondo Multi Avrupa Oyunları Yakub Alperen Kaysi Avrupa Oyunları Şampiyonu (Milli Sporcu)
 • 2023 Türkiyeİstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Alpaslan Eraslan Dünya Kupası 3.sü
 • 2023 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Yakub Alperen Kaysi Dünya Kupası Şampiyonu
 • 2023 Türkiye İstanbul Kick Boks Dünya Kupası Şampiyonası Şenol Kaysi Point Fighting Dünya Kupası Şampiyonu, Kick Light Dünya Kupası 3.sü, Light Contact Dünya Kupası 3.sü

Gölbaşında 2010'dan 2023 yılına kadar Sayısız ANKARA ŞAMPİYONU ,Sayısız ANKARA 2.Sİ, Sayısız ANKARA 3.sü, sayısız TÜRKİYE ŞAMPİYONU, sayısız TÜRKİYE 2.si ve sayısız TÜRKİYE 3.sü çıkartan Milli takıma sporcu kazandırıp Gölbaşı'nda İlk Milli Sporcu Yetiştiren TEK KULÜP VE TEK HOCA ŞENOL KAYSİ'dir!!devamını oku...
Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi 385.Cadde No:19/A (Gölbaşı İlçe Jandarma Yakını) Gölbaşı - Ankara


Fiziksel eğitimler, ağırlık olarak Daruma'nun felsefe prensipleriyle birleştirildi. Sonucunda Kuzey Çin'de oldukça renkli, hızlı ve dinamik eğitimler ortaya çıktı. Güney Çin ise daha ağırbaşlı ve daha güçlü teknikleri öğreniyordu. Bu iki farklı dövüş tarzı kendi yolunu bularak Okinawa'nın kendine has dövüş metodu olan Okinawa-te'yi meydana getirdi.

Özetle, karate Okinawa'da iki tekniğin bir arada sentezlenmesiyle oluşturuldu. İlki Okinawa sakinleri tarafından kullanılan oldukça basit ama aynı zamanda etkili ve hepsinden önemlisi yüzyıllar boyunca savaş alanlarında verilen gerçek mücadelelere yakın tekniklerdi. İkincisi ise, daha ayrıntılı ve felsefi öğretilerle zenginleştirilmiş bir Çin antik kültür ürünüydü.

Bu iki ayrı tekniğin özellikleri Karate'nin çifte karakterini açıklar. Bir yandan son derece şiddet içeren ve verimli bir dövüş sanatıyken diğer yandan şiddete başvurmamanın altını çizen, sade, disiplinli ve felsefi öğretilere sahip bir dövüş sanatıdır.

Karatenin temel özellikleri
Her karate dersinden önce bir ısınma ve esneme egzersizleri turu yapılması gerekir. Dersler boyunca karate öğrencileri karate yumruklarının, karate el ve dirsek vuruşlarının ayrıntılı tekniklerini öğrenir. Aynı zamanda karatede bulunan bazı özel geri ve ön tekme teknikleri de çalışılır. Karate öğrencileri aynı zamanda kata da öğrenir.

Kata duruş, tekme, bloklamaların rutin haline gelmiş bir motifidir. Ayrıca eğitmenler katayı öğrencilerde dayanıklılık inşa etmek, tekme ve vuruş kombinasyonlarının pratiğini yaptırmak, öğrencilerin teknikleri hafızaya almaları gibi sebeplerle de yaptırırlar. Kata hakkındaki detayları öğrenmek ve uygulamak kuşak yükseltmek içinde gereklidir. Chito-Ryu Kata, Enshin Kata,Gensei-Ryu Kata,Goju-Ryu Kata, Go Kan Ryu Kata, KishimitoDi Kata gibi birçok kata mevcuttur.

Diğer önemli noktalardan biriyse eğer karate öğrencisi olmaya karar verirseniz karatede kullanılan komutları ve selamları Japonca olarak öğrenmeniz ve karşılık verebilmeniz gerekir. Karateye ilk başladığınızda klasik teknikler üzerine odaklanırsınız. Juri Bako gibi geleneksel eğitim araçları kullanabilirsiniz.

Makiwara, Nigiri oyunu (kavanoz kavrama), Geta (Demir Takunya) gibi geleneksel eğitimler görebilirsiniz. Ayrıca bazı okullar Bo, Sai, Nunchaku gibi geleneksel silahlarla da eğitim vermektedir. Karate'yi veya diğer dövüş sanatlarının tekniklerini öğrenmek ve pratiklerini yapmak için Ankara spor salonlarında dövüş sporlarına başlayabilirsiniz.