Ankara Kayak Kursu

Kayak Kursu Ankara Spor Merkezleri

KIŞ SPORLARI

Kış aylarında kışın şehri ve dağları bembeyaz örtüsüyle kapladığı zaman ve bu sporların rahatlıkla yapılabileceği ortamlarda kendine özgü kuralları, teknikleri olan, sporcuların yaptığı spordur.

Yukarıda yaptığımız tanım genel bir bakış açısıyla oluşturulmuştur. Kış ayının gelmesiyle birlikte yaşamın iklim şartlarında zorlaştığı düşünülmektedir. Bu şartlara rağmen bunu bir fırsat olarak değerlendiren insanlar da vardır. Karın yağmasıyla birlikte belli bir seviyeye ulaşma...
devamı...

Spor Merkezi Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Kayak Kursu Ankara Spor Merkezleri

KIŞ SPORLARI

Kış aylarında kışın şehri ve dağları bembeyaz örtüsüyle kapladığı zaman ve bu sporların rahatlıkla yapılabileceği ortamlarda kendine özgü kuralları, teknikleri olan, sporcuların yaptığı spordur.

Yukarıda yaptığımız tanım genel bir bakış açısıyla oluşturulmuştur. Kış ayının gelmesiyle birlikte yaşamın iklim şartlarında zorlaştığı düşünülmektedir. Bu şartlara rağmen bunu bir fırsat olarak değerlendiren insanlar da vardır. Karın yağmasıyla birlikte belli bir seviyeye ulaşması halinde ya da buzun oluşmasıyla kış sporuna düşkünlerinin kaçırmayacağı fırsattır. Kış sporları farklı kollara ayrılmaktadır. Bunlar;

Buz pateni; özel olarak oluşturulan buz sahasında ayakkabının altına özel metalden yapılan kızaklar takılarak yapılan spordur. Ülkemizde ilk buz pisti Ankara da açılan büyükşehir belediyesinin buz pateni sarayıdır.

Kızak; kar ya da buz üzerinde kızaklarla yapılan spordur. Kızağın üzerine bir sporcu yatar bir ya da iki kişinin onu itelemesiyle kızak harekete geçer. Yavaşlayınca kızak sporcunun ellerine geçirmiş olduğu çivili eldivenler yardımıyla tekrar hızlanır.

Snowboard; kar üzerinde iki ayağın bir tahtaya bağlanarak yapılan bir spordur. Kar üzerinde sporcu kendini yokuş aşağı kayarak, küçük estetik hareketlerle yön verir. Bu şekilde ilerleme sağlanmış olur.

Kayak; kar ya da su yüzeyinde ayaklara takılan özel alet ile kayarak yol almayı sağlar. Kışın bembeyaz karlara düşen güneş ışınları gözde yansıması önlemek için yine bu spora özgü ultraviyole ışığa etkili gözlükler kullanılmalıdır.

Bu tür sporlar ilk başta tehlikeli gibi görülse de gerekli eğitimi alındıktan sonra acemiliğin aşılması ile birlikte bembeyaz karın tadını bir de bu şekilde çıkarmak gerçekten eğlenceli olacaktır. Kış sporları birkaç deneyimden sonra daha zevkli ve eğlenceli hale gelecektir.

Yurdumuz kışın bu tür sporların yapılması için çok elverişli iklime sahiptir. Mesela Ankara ilimizde bulunan ilk buz pateni sahası buradadır.Elmadağ gibi yüksek dağların da mevcut olmasıyla kayak ya da snowbord sporlarına elverişli ortamlar oluşturmaktadır. Kış ayında karın Ankara da oluşturduğu eşsiz manzara kış sporuyla ilgilenen Ankara halkının ya da buraya gelen turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır. Kış sporunu Ankara da denemeyen sporlar severlere şiddetle tavsiyemizdir. Bu güzel manzara eşliğinde spor yapmanın tadına varın.