FİTNESS'I GELİŞTİRMENİN 15 YOLU

blog yazısı ekle !

FİTNESS'I GELİŞTİRMENİN 15 YOLU

Yoğun hayatınızdan çıkaracağınız ilk şeyin egzersiz olmasına izin vermeyin. Gün içerisinde nasıl egzersiz yapacağınızı öğrenin ve bunu gerçekten etkili hale getirin.

1. Yüksek bir çabayla egzersiz yapın. Yapılan bir araştırmaya göre sadece birkaç dakika spor yapan birinin 40-60 dakika spor yapan kişiyle aynı kalp sağlığı etkileri elde etmiştir. Kalbinizin iyi olması için iki yöntem: üç dakika boyunca ip atlayın veya etrafınızda bulunan bir engelin üzerinden atlayın. Eğer şehirde yaşıyorsanız, otobüsü yakalayacakmış gibi koşun.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness

2. Evinizi daha sağlıklı bir yer haline getirin. Kaslarınızı esnetmek için mutfağa ağırlık koyabilirsiniz. Ayrıca yatağınızın yanına yoga matını koyun. Ya da bir pilates topunu hayatınıza ekleyin.

3. Hayatınızı kendiniz için zorlaştırın. Her şeyin en kolayını yapmak yerine, egzersiz yapabileceğiniz alanlar oluşturun. Ufacık bir ayrıntı fark yaratacaktır. Böylece de başkasına emrettiğiniz bir buyruğu kendiniz gerçekleştirin.

4. Akşam randevularını yeniden oluşturun. Eğer her zamanki akşamınız akşam yemeği ve film içeriyorsa, bunun yerine içine aktivite ekleyebilirsiniz (dans etmek gibi).

5. Ya da komedi programı izleyin. Sevdiğiniz komedi programlarını izlerken, aynı zamanda egzersiz de yapabilirsiniz. Eğer evinizde herhangi bir ekipman varsa onu da kullanabilirsiniz.

6. Otururken egzersiz yapın. İşteyken kendi kendinize biraz karnınızı sıkılaştırın. Telefonla konuşurken yürüyün ve böylece yüzde on daha fazla kalori harcamış olursunuz.

7. dışarda cesur olun. Kış boyunca evinizin önünü kürekle temizleyin ve 182 kalori harcayın.

8. Mürekkeple yazın. Doktor randevularına bağlısınız ve takvimlerdeki toplantıları takip ediyorsunuz. Peki neden egzersizler için de aynı şekilde yaklaşmıyorsunuz? Her Pazar gecesi planınıza egzersizi de dahil edin. Dahil ettiğiniz bu tarihi aileniz göreceği bir yere yerleştirin. Böylece sizin için bir rutin olacaktır.

9. Koç olun. Gençlik ligi bulun ve eski atletik yeteneklerinizi kullanın. İster koşun isterseniz öğrendiğiniz teknikleri uygulayın. Daha sonra da yürüyüş bandında yürüyün.

10. Liste oluşturun. Bir köpek egzersiz yaptığında kollarını size uzatır ve ayakların üzerimde yükselir. Köpek sahipleri köpekleri sayesinde daha çok egzersiz yapmaktadırlar. Köpek istemezseniz o zaman komşunuzun köpeğini gezdirin.

11. Seyahat etmenin sizi raydan çıkarmasına izin vermeyin. Tatilden hantal dönmek yerine, yürüyüş, bisiklet ya da eğitim alabileceğiniz herhangi bir aktivite seçin. Çoğu otelin bu konularda daha çok seçeneği vardır.

12. kişisel bir eğitmen edinin. İnternet sayesinde birçok programı indirmeniz mümkün. Bu olanaklardan yararlanın.

13. Kendinize bakın. Hayır gerçekten. Yürüyüş bandının önüne bir ayna koyun. Yapılan araştırmalara göre egzersiz yaparken aynaya bakan kişiler daha az eforla daha hızlı egzersiz yapabilirler. Kendinize bakmak her açıdan sizin egzersiz yapmanızı kolaylaştıracaktır.

14. Yaptığınızın egzersizin hızını arttırın. Daha hızlı müzik dinleyin ve ayaklarınız buna ayak uyduracaktır.

15. Adımlarınızı not edin. Pedometre kullanmak ilerlemenizi kolaylaştıracak ve sizi motive edecektir ( günde en az 10000 adım atmayı amaçlayın). Basit pedometreler sadece adımları gösterir. Daha ileri düzeydeki pedometreler yakılan kalorileri, mesafeyi ve hatta daha fazlasını gösterir.