İLK KEZ SPOR SALONUNA GİDECEKLERE TAVSİYELER

blog yazısı ekle !

İLK KEZ SPOR SALONUNA GİDECEKLERE TAVSİYELER

İLK KEZ SPOR SALONUNA GİDECEKLERE TAVSİYELER

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler sayesinde sporun ilk günü zor geçecek gibi hissedilebilir. İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler yani faydalı ve pratik bilgiler ile acemi sporcuların işleri kolaylaştıracaktır. İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyelerin başında ilk gün heyecanı yenmek ve spor yapma hevesini artırmaya yönelik bilgiler bulunmaktadır. Hangi işe başlanırsa başlansın heyecan hissetmek iyi bir durumdur. Ancak bu heyecan belirli seviyede olmalı ve kontrol edilebilir olması gerekir. Dolayısı ile ilk spor salonunda verimli geçirmek, forma girmek heyecan verici bir fikirdir. Yapılacak egzersizler beslenme ve diyet programları ile desteklenir. Bu programı ve çalışma tarzını benimsemenin ardından spor salonun kurallarına uyulması halinde her şey çok kolay olacaktır.

Spor salonu; basit egzersizlerin yapıldığı yerler olarak tercih edildiği gibi fitness, pilates, pilates reformer gibi dünyaca ünlü spor dalları için de en uygun mekânlardır. Ayrıca bu mekânlarda Vücut geliştirme (body building) tavsiye edilmektedir. Bu spor dallarına kısaca bir göz atalım.

Fitness; form tutmanın en ideal yoludur. Sağlıklı bir vücut için kilo almaktan veya kilo vermekten koruyarak sağlar. Bu teknik aslında birçok sporun giriş aşamasında yer alır. Fitness, aletli ya da aletsiz olarak yapılabilir. Çalışmalar esnasında büyük kas grupları ve küçük kas grupları her zaman aktiftir.

Pilates; vücut esnekliğini artırmada etkili bir yöntemdir. İlerleyen yaşlarda vücutta oluşan sarkma, gevşeme gibi olumsuz görüntüler bu yöntem ile ortadan kaldırılmaktadır. Hareketler sayesinde vücut dinç ve sıkı bir görüntüye kavuşur. Ayrıca tıp dünyasından fizyoterapistler bu yöntemi tedavi amaçla kullanılmaktadır.

Pilates reformer; aletli olarak pilates hareketlerinin yapılmasıdır. Bu alet pilates için özel olarak tasarlanmıştır. Pilates reformer sayesinde kemikler güçlenir, vücut esner ve enerjinin doğru kullanılmasını sağlar.

Vücut geliştirme (body building) tavsiye edilen önemli çalışma branşlarından biridir. Çeşitli egzersiz ve tekniklerin birleşimi ile doğmuştur. Ağırlık çalışmaları ilk akla gelen çalışma tekniklerinden biridir. Diğerleri ise şunlardır; dambıl, kardiyo hareketleri, kalori takviyesi gibi. Dünyaca ünlü oyuncular bu yeni teknik ile yakından ilgilendiği bilinmektedir.

Spor salonu kapısından içeri girdiğiniz anda yeni bir dünya ile karşılaşırsınız. Çünkü çeşitli spor malzemelerinin zor ve karmaşık yapısı ve bu malzemelerin başında ter döken sporcular çeşitli hareketler yapma gayretindedir. Ağırlık çalışmaları yapanlar, koşu bandında ritimli koşu yapanlar vb. çalışmalar başta olmak üzere egzersizler arasındadır. Bu karmaşa karşısında nereden başlayacağını bilemeyenler İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler sayesinde spor da başlangıç noktası belirlemek mümkündür. İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler spor öncesinde, spor esnasında ve spor sonrasında kişini rahat etmesine ve nasıl davranması gerektiğine yönelik pek çok maddeden oluşur. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler arasında spor salonu yer alır. Arkadaş çevresinden, akrabalardan spora gidenler memnun kaldığı spor salonu önerileri yaygındır. Bu önerileri değerlendirirken belirli kriterlerle uyumlu olup olmadığına bakılması gerekir. Mesela havalandırma sistemi var mı? Kullanılan spor malzemeleri yeterli sayıda mı? Düzenli bakımı yapılıyor mu? Eğitmenlerin tecrübeleri, deneyimleri, eğitim sertifikaları var mı?

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler de çalışmaya ileri seviyeden başlamamak yer alması gerekir. Basit egzersizler en ideal olanıdır.

Spor salonunda amaç nedir? Yani formunu korumak, kilo vermek, hobi edinmek, fitness, pilates, pilates reformer gibi spor dallarına duyulan merak. Bu durumlarda her program farklılaşmaktadır. Mesela beslenme programından tutunda yapılan egzersiz çeşidi, sayısı, çalışma günü.

İhtiyaç olan antrenman çeşidi nedir? Nasıl yapılmalıdır? Vücut geliştirme (body building) tavsiyeden daha önemlisi antrenörlerin rehberliğidir. Eğer vücudu şekle sokup biraz da kuvvetlendirmek istiyorsanız Vücut geliştirme (body building) tavsiyesi idealdir. Bunun için ağırlık çalışmaları, kardiyo, güç egzersizleri zorlayıcı egzersizleri yapılması gerekir.

Dengeli ve sağlıklı beslenme spor yaparken ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlayacağından son derece önemlidir. Aşırı yağlı, aşırı şekerli, karbonhidratça zengin besinlerden uzak durmak gerekir. Bu tür besinlerin yerine vitamin, protein oranı yüksek sebze, meyveler tüketilmelidir.

Spor salonunda yorucu ve zorlayıcı egzersizler sonrasında vücudun dinlenmesi gerekir. En güzel dinlenme şekli rahat bir uyku ile mümkündür. Egzersizler esnasında sürekli çalışan kas ve kemik sistemi uyku sırasında onarılmaya başlanır. Dolayısı ile gece rahat ve yeterli bir uyku sporcuların dikkat etmesi gereken önemli bir noktadır.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler arasında sağlığı korumaya yönelik olanlar da dikkat çekmektedir. Spor salonun soğutma sistemine dikkat etmek gerekir. Fitness, pilates, pilates reformer, Vücut geliştirme (body building) tavsiyesi gibi yoğun çalışmalar sonucunda vücut terler. Terli vücut soğuk havaya maruz kaldığında hastalanma riski de artar. Dolayısı ile vücut terli ise tişört değiştirip soğutma sistemlerinden uzak durmak gerekir.

Fitness, pilates, pilates reformer gibi çeşitli spor dallarından grup derslerine katıldığında eğitmeni takip önemlidir. Eğitmen hareketleri yaptıktan sonra tekrarlanırken doğru bir şekilde yapılması gerekir. Doğru duruş, tekniklerin hızlı ve seri yapılması, kaldırılan ağırlık malzemesinin ağırlığın uygun olması gibi. Aksi durumlarda yaralanma, sakatlanma gibi riskler meydana gelir.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler özellikle yapılan egzersizlerin çeşitli ve farklı olması gerektiği yönündedir. Çünkü sürekli koşu bandında yapılan egzersiz ya da sürekli dambıl ile yapılan egzersizler belirli bir süre sonra sıkıcı bir hal alır. Spordan keyif alma kısmı da son bulur. Dolayısı ile İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler de monotonluktan uzak durmak gerekir.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler de Spor salonunda yeni arkadaşlar ile tanışılır. Sosyal bir çevre edinme için ideal mekânlardır. Uzun soluklu sohbetler hem Spor salonunda

Egzersiz zamanlarını yanlış kullanılmasına neden olmakta hem de vücudun egzersiz için hazır hale geldikten sonra formun geri düşmesi demektir.

Spor salonunda cep telefonu yalnız acil aramalar için kullanılması gerekir. Uzun konuşmalar ya da sosyal medya gibi internette gezinmeler için uygun bir yer değildir.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler; çalışma programına düzenli bir şekilde uymak gerekir.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler; fitness, pilates, pilates reformer ya da Vücut geliştirme (body building) tavsiyesinde rahat kıyafetler tercih edilmelidir. Yani vücudun rahat esnemesi kolların ve bacakların hareket ettirilmesi için tayt, eşofman, spor ayakkabısı, tişört gibi spor kıyafetleri giymek gerekir.

Spor salonunda kullanılan spor malzemeleri geri yerine koymak gerekir. Kullanmak isteyen diğer katılımcılar da spor malzemesini kolayca bulabilsin diye.

Fitness, pilates, pilates reformer gibi kolay egzersizler ya da zorlayıcı egzersizler sonrasında terleme kaçınılmazdır. Hem kişi hem de çevresi terleme sonucunda oluşan kötü kokuyu önlemek için deodorant kullanılması gerekir. Dolayısı ile seçim yaparken fresh kokular tercih edilmesi gerekir.

İlk kez spor salonuna gideceklere tavsiyeler arasında destek ve motivasyona geniş yer vermek gerekir. Zorlayıcı hareketler karşısında pes edip spor yapmaktan vazgeçmek emeğin, zamanın israf edilmesi demektir. Dolayısı ile uzun ve yoğun çalışmalar sabır ve azim ile yürütülmelidir.