DİKMEN'DE SPOR SALONU

blog yazısı ekle !

DİKMEN'DE SPOR SALONU

DİKMEN'DE SPOR SALONU


Spor salonlarının ülkemizdeki en fazla kullanım amaçlarından birisi vücut geliştirmedir. Aynı şekilde fitness programları da sık kullanılmaktadır. Dikmen'de spor salonuna giden sporcuların genel isteği kaslarını geliştirmek ve fiziksel görünüşlerini güzelleştirmek olmaktadır. Zayıflama amacıyla spor salonuna gidenler de var. Sağlıklı bir yaşam için her koşulda spor salonunun faydalarını görebilirsiniz.

Spor salonlarının yaygınlaşmasının ardından dilimize pek çok yeni tanım geldi. Spor salonu kültüründe yapılan egzersizler ve kullanılan aletler genellikle evrensel adlarıyla anılırlar. Türkçe karşılığına ihtiyaç dahi duyulmayan bu kelimelerin başında body building, fitness, pilates gibi kelimeler geliyor. Yapılan egzersizler arasında da en çok squat ve bench press kelimelerini duyabilirsiniz. Bench press, spor salonlarında kas geliştirmek isteyenlerin vazgeçilmez egzersizidir.

HK Pilates Salonu

Çukurambar

devamını oku... Adres: 1427. Cad. 1522 Sok. Merkez Sahil Sitesi A Blok Gökhan Apt. No: 10-A 100. Yıl-Ankara

Sportif Yaşam Kulübü Çukurambar

Çukurambar

SPORTİF YAŞAM KULÜBÜ - ÇUKURAMBAR

Çukurambar' da, kendini her zaman yenileyerek trendleri belirleyen, genç ve dinamik sağlıklı yaşam merkezi…

Profesyonel eğitmenlerin danışmanlığıyla hazırlanan ve koçluğuyla takip edilen, kişiye özel programlar; etkili, enerjik, eğlenceli aktif grup dersleri; ve modern ekipmanlar ile hedeflenen amaca, sağlıklı, zinde ve keyifli ulaşmayı sağlayan Sportif Yaşam Kulübü; 2006 Nisan ayından bugüne, Ankara' daki fitness endüstrisinin yönünü çizmektedir.

İlk tesisi 2006 Kasım ayında projelendirip, 2007 Ocağında faaliyete başlatan Sportif Yaşam Kulübü, artan talep karşında ikinci şubesini, Ankara'nın en prestijli lokasyonu olan Çayyolu' nda faaliyete geçirmiştir.

Kişiye özel hazırlanan zengin terapi çeşitlerinin, en uygun sistem ve cihazlarla, uzman terapistlerin güveniyle sunulduğu; hedefe ulaşmayı sağlayan, huzurlu bir bedensel ve zihinsel SPA (Çayyolu) yenilenme merkezinde kendinizi tekrar yenileyip yaşamın tüm stresinden kendinizi biraz olsun uzaklaştırabilirsiniz. .

Kulüp ruhunu farklı, ayrıcalıklı ve özel aktivitelerle yaşatan, alternatiflerle zenginleştirilmiş eğlence ve organizasyonları güvenle sunan, kurumsal ve misafir odaklı bir hizmet anlayışıyla, keyifli ve eğlenceli bir kulüp.

Aileler spor yaparken, çocukların güvenli ve sevgi dolu bir ortamda, spor, sanat, eğlenceli partiler ve eğitici-öğretici oyunlarla hoşça vakit geçirecekleri bir çocuk kulübü sizin için düşünülmüş hoş bir ayrıntı.

Doğru ve eksiksiz bilgilendirme ile, potansiyel üyeleri kurumsal anlayışla yönlendiren, cesaretlendiren ve heveslendiren ancak zorlamayan üyelik hizmetleri yönetimi olarak, sizi en yakın şubemize davet ediyoru

FITNESS - CARDIO

Her seviyede kullanıcıya hitap eden son teknoloji fitness-cardio ekipmanlarıyla sporunuzu yaparken, kendi beğendiğiniz müziği dinler, en sevdiğiniz TV programlarını da kaçırmassınız.

GYM-ZONE

Spor için tatlı kaçamak...
Yoğun iş temposu arasında spor yapmaya ne dersiniz? Kısıtlı zamanı olanlar, hızlı ve etkili sporu GYM-ZONE'da tekrar keşfedin.

AEROBIC 3E! DURMA HAREKETE SEN DE KATIL!

Grup dersleri; artık daha etkili, daha enerjik ve daha eğlenceli...
Sportif Yaşam Kulübü Ankara'da ilk defa 3E konseptini üyeleriyle buluşturuyor. Kendi dalında profesyonel ve uzman eğitmenlerle, her zevke ve seviyeye hitap eden grup dersleri artık daha Etkili, daha Enerjik ve daha Eğlenceli...

- pilates
- yoga
- spinning
- pilates matwork miniball
- fitball
- total body
-kangoojumps

SERBEST AĞIRLIK (free weight zone)

Artık kendi gücünüzü gösterebilirsiniz...
Kas ve kemik dokunuzu güçlendirebileceğiniz; vücudun her kas grubuna yönelik, ağırlıklarla yapılan, direnç eğzersizleri için tasarlanmış bir serbest ağırlık bölümü.

PERSONAL TRAINING

Yalnızca ''size özel'' eğitmen!

Spordan, beslenmenize, hayat tarzınızdan, yaşam planlarınıza kadar herşeyi beraber belirleyeceğiniz, kendi dalında uzman sertifikalı, kişisel fitness danışmanları Sportif Yaşam Kulübünde...

HAVUZ

Sportif Yaşam Kulübünde size özel bir havuz...
8x22 uzunluğunda 1,80 derinliğinde hijyenik, özel ısıtmalı ve size özel dinlenme alanıyla, yüzerken suyun enerjisini tekrar hissedin.

SAUNA

Sıcağın rahatlatıcı etkisi...
Sıcak sauna taşlarının üzerine döktüğünüz su sayesinde oluşan sıcak hava dalgası cildinizdeki gözenekleri açar, cildinizin tekrar canlanmasına yardımcı olur.

BUHAR ODASI

Buharın eşsiz gücü...
Gün boyunca yorulan vücudunuzu dinlendirmek ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için, size özel dizayn edilmiş buhar odasında ihtiyaç duyduğunuz nemi tekrar kazansın.

SOYUNMA ODALARI

Ev rahatlığı...
En küçük detayların düşünülerek hazırlandığı, geniş iç hacimli dolapları, hijyenik duşları ve ferah ortamıyla evinizde yaşadığınız konforu Sportif Yaşam Kulübü'nde tekrar yaşayın...

ÇOÇUK KULÜBÜ

Siz spor yaparken çocuğunuza biz bakalım:)
Uzman eğitmenler eşliğinde, çocuklarınız hem eğlenip öğrenecekler hem de diğer arkadaşlarıyla keyifli oyunlar oynayıp onlarla arkadaş olacaklar.

Kullanım Saatleri:
Hafta içi: 14:00 - 22:00
Hafta sonu: 10:00-18:00
Çarşamba KAPALI

devamını oku...
Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Bagi's Plaza 43/1 Çukurambar-Ankara

Performance Training

Balgat

Performance Training olarak Çankaya Balgat'ta Ekim 2020 de hizmet vermeye başladık. 130 metrekare spor alanımız, kadın ve erkek soyunma odalarımız, pilates reformer stüdyomuz ve dinlenme odamızla toplam 250 metrekare alanda birebir kişiye özel antreman hizmeti sunuyoruz.
Kişinin sağlık ve fizyolojik durumu, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları ve psikolojik durumu dikkate alınarak; ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda egzersiz programları hazırlayıp birebir uygulatıyoruz. Programın düzenli ve doğru şekilde uygulanması verimlilik açısından çok önemli. Bu nedenle birebir antreman sistemiyle kişinin sadece vücuduna değil hayatına da dokunuyoruz.

Programlarınızı potansiyelinizin maksimum seviyede açığa çıkması için oluşturuyoruz. Sizi sakatlamadan sınırlarınızı zorlayıp tam verim almanızı sağlıyoruz.
Hedeflerinize bizimle birlikte doğru ve emin adımlarla yürümek için lütfen iletişime geçiniz 

Hizmetlerimiz;
Personal Training
Atletik performans
Kickboks- Boks
Pilates Reformer
devamını oku...
Adres: Balgat Mah. 1416. Sokak 3/B Balgat - Ankara

Light Up Pilates

Oran

Light Up Pilates Stüdyosu'nun kurucusu ve eğitmeni olan Gökçen S. Zahidullahoğlu, spor hayatına 14 yaşında TÜTAV (Türk Tanıtma Vakfı) bünyesinde halk dansları ile başladı. Burada modern dans eğitimleri de alarak altı yıl boyunca birçok ülkede Türkiye'yi temsil etti.

Üniversite öğrenimine devam ettiği sırada fitness sporuyla tanıştı, mezun olduktan sonra spor hayatına ve kariyerine bu dalda devam etti. Ardından Türkiye Jimnastik Federasyonu'ndan, step-aerobik branşında antrenörlük belgesini aldı.

Daha sonra, Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu'ndan sırasıyla 1. ve 2. Kademe antrenörlük belgelerini de alarak çalışma alanını genişletti. 10 yıldır uzmanlaştığı dallarda grup derslerinin yanı sıra kişiye özel dersler de vermektedir.

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan yenilikçi antrenman türlerinden pilates ve kinesis konusunda hem ulusal hem de uluslararası birçok seminere, sertifika programlarına ve workshop'a katılarak eğitimler aldı. Postür bozuklukları (skolyoz, kifoz, hiperlordoz vb.) analiz ve tedavisi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası egzersizler konusunda uzmanlaştı.

Eklem ve omurga rahatsızlıkları (bel-boyun) ile diz problemlerinin giderilmesi konusunda fiziksel problemleri olan kişilerle çalıştı.

Hamile ve yeni doğum yapanların yanısıra, osteoporoz ve obeziteye bağlı şikayetleri olan kişilerle de çalışarak bireylerde iyileşme süreçlerini hızlandırmaktadır.

Kariyerine Lightup Pilates Stüdyosu'nda devam etmektedir.devamını oku...
Adres: Esat Özoğuz Sokak No:5 Or-An-Ankara

Australia Sports Institute (ASI GYM)

Çankaya

Australia Sports Institute (ASI Gym) eğitmen yetiştiren bir eğitim kurumudur. İstanbul, İzmir ve Ankara'da hizmet vermektedir.

Salonumuzda Doç. Dr. Gökhan DELİCEOĞLU' nun gözetiminde, dalında uzman antrenörlerle ve profesyonel ekipmanlarla fonksiyonel antrenman, reformer pilates, kick boks ve masaj hizmeti verilmektedir.

Ankara'nın merkezinde, pandemi kurallarına uygun ve hijyenik bir ortamda spor yapmak istiyorsanız sizleri salonumaza bekliyoruz.

"Bireysel antrenman,spor yaşamı ve sosyal hayata sihirli dokunuşu gerçekleştiren sistematik bir devrimdir..."
devamını oku...
Adres: Büyük Esat Mah. Kahraman Kadın Sokak 15/A Çankaya - Ankara

The Straps Pilates

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Protokol Plaza 39 / 96 Çukurambar - Ankara

1on1 Personal Training

Çankaya

2016 yılından bu yana, sağlıklı yaşam, fitness, sporcu sağlığı ve sportif performans geliştirme konularında hizmet vermektedir. Eğitmenlerimiz tarafından size özel program belirleyip hangi egzersiz hangi metabolizmaya uygun, ne kadar, ne zaman, ne sıklıkta ve nasıl uygulatılmalı ve ne şekilde planlanmalı sorularına verilecek yanıtlara cevap arar ve en eğlenceli şekilde sizlere verir.

Reformer Pilates
Özel tasarlanan bir aletle uygulanan vücudun esnemesini, güçlenmesini, postür ve kaybettiniz enerjiyi size geri kazandıracak zinde kalmanızı sağlayacak egzersiz hareketleridir. Reformer pilates yer çekimi kuvveti etkisini azaltarak bu hareketleri çok daha rahat uygulamamızı sağlar.

HAMİLE PİLATESİ
Gebelik döneminde, vücutta gözle görülür duruş bozuklukları meydana gelir.Bu durum hamilelerde enerji seviyesinin düşmesine,kramp, solunum güçlüğü,kendini pskolojik olarak iyi hissetmeme ve ağrılara neden olur. hamilelik döneminde özel bir egzersiz zamanı yoktur. Gebelik bir hastalık süreci değildir. Her anne adayı uzman bir doktordan destek alarak egzersiz yapabilir. Egzersiz tamamen kişiye özeldir.

KUVVET VE KONDİSYON KOÇLUĞU
Profesyonel ve amatör sporcuların amaca yönelik performansını belirleyip hedef koymasına rehberlik eden, sporcunun fizyolojik olarak branşa yönelik eksiklerini en kısa sürede gideren ve performansını en üst seviyeye çıkartmayı amaçlayan departmanımızdır.

SAKATLIK TEŞHİSİ SONRASI TEDAVİ
Hekim tarafından yapılan muayene sonucunda sakatlık teşhisinin kesin ve doğru olması çok büyük önem taşımaktadır. Bu teşhise dayalı olarak kişiye özel uygulanacak antrenman programıyla tedavi süreci hızlanacak iyileşmeye giden yolda olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Profesyonel ve amatör sporcuların sakatlık sonrasında ilgili bölgeyi yeniden kuvvetlendirmek, eski formuna kavuşturmak kasların güçlendirilmesi, hareket yeteneğinin geri kazanılması ve sporcunun en kısa zamanda sportif yaşantısına dönmesi sağlanır.

PERFORMANS ÖLÇÜM VE DEĞERLENDİRME
Bilimsel Sportif Çalışmalarda, Sporcunun Antrenman Durumunu ve Gelişimini Anlamak ve Sporcuya Amaca Uygun Yüklenmeleri Vermek ve Antrenmanı Ekonomik Şekilde Düzenleyebilmek İçin yapılan performans değerlendirme yöntemidir.

DİYETİSYEN VE BESLENME DANIŞMANLIĞI
Sizin fiziksel, psikolojik ve sosyal özellikleriniz göz önünde bulundurularak, size özel beslenme programı düzenlenir. Düşük kas oranı olan bireylerin kas seviyesini yükseltmek, Kas seviyesi olması gereken düzeyde olan kişilerin seviyesinin korunmasını sağlamak ve yağ oranı fazla olan kişilerinde yağ oranını düşürmeye yönelik özel beslenme programı hazırlayan bölümdür.

TRX SUSPENSION
TRX Suspension size vücut ağırlığınızı direnç olarak kullanmanızı sağlayarak yüzlerce egzersiz olanağı sağlar.Vücut pozisyonunuzu değiştirerek kolaylıkla direnç ve şiddet ayarı yapabileceğiniz antrenman sistemidir.
devamını oku...
Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

Babor Sports Club

Çukurambar

Babor Sports Club - Çukurambar Spor Merkezi

Babor Club , yüzme havuzu, hamam, sauna, spor merkezi, fitnes, pilates, yoga, aerobic, zumba dans dersleri, kick box sıpa, güzellik salonu, cilt bakımı, zayıflama, el ve ayak bakımı, masaj çeşitleri, detoks, lazer epilasyon uygulamaları ve daha bir çok etkinlik ile siz değerli misafirlerimize hizmet vermektedir.

Çukurambar'da Ankara'da bulunan Babor Sports Club fitness salonu, pilates ve yüzme havuzu ile profesyonel bir spor merkezi hizmeti sunmaktadır.

Çukurambar spor merkezi arayan Ankaralı spor severleri Babor Sports Club'a bekliyoruz.
devamını oku...
Adres: 1470 sok. Gökteşehir sitesi No:2 Çukurambar-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

ROXX SPORTS

ROXX Sports alanında uzman antrenör kadrosu ile bugüne kadarki spor deneyimlerinizi sizlere unutturacak, farklı ve eğlenceli spor deneyimleri kazanacağınız yeni bir fırsat sunuyor. Klasikleşmiş spor antrenmanları yerine; fitness, kickboks, muaythaİ, reformer, crosfit, pilates, yoga gibi branşları keyifle yapabileceğiniz fonksiyonel antrenman çeşitleri ile birleştirdik.

Sporun sağlık kazandırmak için yapılması gerektiğinin bilinci unutulmadan amacınıza yönelik; kilo alma, kilo verme, sıkılaşma ve kas kütlesini artırma, bölgesel zayıflama gibi isteklerinizin yanında vücut kompozisyonunuz dikkate alınarak ihtiyacınız olan beslenme ve antrenman programlarınızı oluşturduğumuz bir spor kompleksi olarak sizlere hizmet vermekteyiz.

PANDEMİ SÜRECİNDE SPOR İLE İLGİLİ AKLINIZA TAKILAN TÜM SORULARI ORTADAN KALDIRIYORUZ.

İnsanlar eskiden spor salonlarının kalabalık olmasından, hijyenin yeterince sağlanamamasından ve sonuç alamamaktan şikayet ederlerdi. Şimdi ise dünya çapında yaşanan pandemi nedeni ile spor salonlarına gitmeye çekiniyorlar. Ancak personal training üzerine yoğunlaşmamız, randevu sistemi ile çalışmamız, hijyeni en üst seviyede sağlamamız, 2000m açık - 600 m kapalı spor alanımızın olması bu süreçte bizi ön plana çıkardı.

Roxx Sports olarak bu süreçte önce çalışanlarımız sonra üyelerimiz için ' yeni sağlık normlarını ' en üst seviyede benimsedik ve uyguladık. Tesis genelinde 10 ayrı yerde hijyen noktası oluşturduk, giriş ve çıkışlara sensörlü kapı ve dezenfektan paspasları yerleştirdik. Dersler çalışanlar ile üyeler arasında sosyal mesafe kuralları korunarak, maske ve eldiven kullanımına dikkat edilerek gerçekleştiriliyor. Üyelik ücretleri temassız ödeme ile sağlanarak olası risk durumlarını en aza indirgedik.
devamını oku...
Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Pelops Sports Club

Öveçler

FITNESS - CARDIO

Fitness bir çok egzersize dayalı bir spordur.Tek tek kasların çalıştırılması ile birlikte kardiyo vasküler çalışma da yapılmak sureti ile vücudun formda kalması sağlanır.

SERBEST AĞIRLIK

Üyelerimiz için hayallerindeki vücut yapısına ulaşmak hiç de zor değil. Özel tasarım ekipmanları bir araya getirdiğimiz serbest ağırlık bölümümüzde, eğitmenlerimiz eşliğinde kontrollü bir şekilde vücudunuzu istediğiniz yapıya ulaştırabilirsiniz.

Serbest ağırlık aletleri bir makineye bağlı olmadan, tamamen sizin kontrolünüzde olan dambıl ve halter gibi ağırlık aletleri için kullanılan genel bir tanımlamadır.

SPINNING

Spinning , sabit olarak özel tasarlanmış ve üzerinde aerobik egzersizlerinin rahatça yapılabildiği bir bisiklettir. Sizi motive eden bir müzik çalar ve eğitmen eşliğinde belirlenmiş tempolarda pedal çevirirsiniz.

PİLATES

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır.

PELOPSPA

PelopSpa, günün yorgunluğunu gidermek, kendinizi zinde ve enerjik hissetmek için, konforun yanı sıra uzman kadrosu ile vazgeçilmez alışkanlığınız olacak. Sağlıklı, genç ve güzel kalmak için özel terapi ünitelerimizin dingin, sessiz ve mistik ortamında spa keyfini yaşayacaksınız.

HAMAM

Yüzyıllarca Osmanlı ve Türk Kültürünün en önemli ve renkli öğelerinden biri olarak varlığını koruyan Türk Hamamı geleneksel dokusuna bağlı kalınarak sağlık ve rahatlağınız için tasarlanmıştır.

SQUASH

Hareketli, mücadele dolu ve stratejiye dayalı bir spor squash. Yüksek tempoda, saatte 900 kalori bile yakmanız mümkün. Siz de fizik gücünüzü beyin gücünüzle birleştirmek istiyorsanız tek ihtiyacınız bir top ve bir raket.

devamını oku...
Adres: Çetin Emeç Bulvarı 1238. cadde No:16 Yukarı Öveçler-Ankara

Big Team Personel Coaching

Cevizlidere

devamını oku... Adres: Cevizlidere Caddesi No:65/A Cevizlidere-Ankara

Fit Stop Personal Training & Pilates

Çankaya

Fit Stop Personal Training Studio - Balgat Ankara Spor Salonu

Personel Training nedir? - Fitstop Personal Training Studio

"Personel training (PT)" dilimizde daha çok "özel ders" anlamında kullanılmaktadır. İçerik olarak bire bir uzman Fitness Eğitmeni ile yapılan Gym & Cardio derslerini kapsar.

Sizin egzersizden beklentiniz ve ulaşmak istediğiniz hedeflere ve şu anki fizyolojik-psikolojik durumunuza göre planlanmış ders/derslerdir.

Personel Trainer'ın size özel bir program yapabilmesi için; sizin ile ilgili geniş ve doğru birçok bilgiye ihtiyaç duyar. Bu bilgiler ışığında sizin ne yapıp yapamayacağınızı bilerek şu andaki durumunuza uygun en iyi programı hazırlar ve sizinle birlikte uygular.

Personel Training'in en önemli özelliklerinden biri de planlanması ve uygulanması zor olan fonksiyonel egzersizleri, doğru ve güvenli yapabilme olanağı sunmasıdır. Fonksiyonel egzersizler birçok kas grubunuzu aynı anda ve doğru çalıştırabilmenizi sağlar. Bu özellik, hedeflerinize ulaşmanızda en önemli silahlarınızdan biri olacaktır.

Personel Trainer kimdir? - Fitstop Personal Training Studio

İyi bir "Personel Trainer" her şeyden önce konusunda gerekli eğitimleri almış ve tecrübe ederek kendini geliştirmiş "Master Trainer"dır.

Neden Personel Trainer ile çalışmalıyım?

  • Zaman kazandırır, hedeflerinize ulaşmanız konusunda egzersiz verimini artırır.
  • Hedeflerinize olan konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu en üst seviyede tutar.
  • Sizi olası yaralanmalardan korur, güvenli egzersiz ortamı sunar.
  • Hareketleri uygularken doğru ve yerinde "feedback" alarak, hareketleri doğru yapmanızı ve tekniğinizi geliştirmenizi sağlar.
  • Egzersiz sırasında aklınıza takılan sorulara anında cevap almanızı sağlar.
Fitstop Personal Training Studio olarak sizlere pt hizmetimizde yasam tarzınıza,beslenme alışkanlıklarınıza, vücut performans ve degerlerinize uygun bir antrenman ve beslenme danısmanlıgı vererek yasam kalitenizi arttırıyor, saglıklı ve fit bir görüntüye sahip olmanızı saglıyoruz.

Fitstop Personal Training Studio, Profesyonel egitmenlerimiz sizlerin vücut ölçümlerinizi (yag,kas,su oranları, kardiovasküler kapasite,postür analizi ve esneklik ölçümü) alarak sadece size özel yapacagı beslenme ve antrenman programlaması ve motivasyonu sizlerin daha güvenilir sonuca yönelik çalışmanızı saglamaktadır.


devamını oku...
Adres: Hoşdere cad. No:138/A Çankaya-Ankara


Bench Press Nedir?


Bench press hareketi, göğüs ve kol kaslarını çalıştıran bir egzersizdir. Bu nedenle vücut ve kas geliştirmek isteyenlerin sıklıkla yaptığı bir egzersizdir. Bench press, temel göğüs egzersizleri arasında yer almaktadır. Ağırlık çalışma programlarının hemen hepsinde yer alabilen bu egzersiz, göğüs ve arka kol kaslarını çalıştırarak güçlendirir.

Bench press hareketi, spor salonlarında bulunan ekipmanlarla yapılmaktadır. Sporcular sehpa adı verilen platforma sırt üstü uzanır ve göğüs hizasında duran halterleri kaldırıp indirerek bu hareketi tamamlar. Bench press tanımının Türkçe karşılığı kullanılmamaktadır. Bench kelimesi, sporcunun uzandığı sehpayı temsil eder. Press kelimesi ise tüm itiş hareketlerini kapsayan İngilizce bir terimdir. Yani bench press tanımı yapılan hareketi anlatan bir tanımdır.

Bench press egzersizi yapılırken amaç ağırlık çalışmak olduğu için devamlı artan bir halter ekipmanıyla yapılır. Fakat yeni başlayanlar ve daha hafif bir egzersiz yapmak isteyenler bu hareketi dumbell yardımıyla da yapabilir. Dumbellarla yapılan egzersize ise dumbell bench press adı verilmektedir. Yeni başlayanların bu egzersizi uygulamasının daha güvenli bir yöntemi de mevcuttur. Bench press machine adı verilen alet yardımıyla yapılan egzersizler daha kolay ve güvenli olmaktadır.

Bench Press Hangi Kasları Çalıştırır?


Bench press egzersizi bir ağırlık çalışma metodudur. Bu hareket yapılırken egzersiz için hazırlanmış sehpanın üzerine ayaklar her iki yanda olacak şekilde sırt üstü uzanılır. Sehpanın üzerinde bir halter bulunur. Bu halter, omuz hizasından daha geniş bir açıyla tutularak aşağıya kadar indirilir ve sonra tekrar kaldırılır.

Bu egzersizi yapmak için yeterince güçlenmiş olmanız gerekmektedir. Çalıştığınız ağırlığı kaldırabilecek kuvvette kaslara sahip değilseniz egzersiziniz yarım kalabilir. Bench press egzersizinde halteri kaldırmak için triceps, yani arka kol kası kullanılır. Bu nedenle yeteri gelişmişlikte bir triceps kasına sahip değilseniz bu hareketi yapmanız önerilmez. Aksi takdirde çok çabuk yorulacak ve egzersizi yarım bırakmak zorunda kalacaksınız. Bu da size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Bench press hareketi, omuz ve kol bölgesi kasları için oldukça faydalı bir harekettir. Bu egzersiz pectoralis majör, pectoralis minör, anterior deltoid ve triceps gibi ana kasları çalıştıran ve geliştiren bir egzersizdir. Aynı zamanda pek çok küçük kas grubunu da çalıştırır. Bench press hareketinin güçlendirdiği kaslar tüm itme ve güç aktivitelerini daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda güce dayalı sporlarda ihtiyacınız olan kasları da geliştirdiği için bu spor dallarında mücadele etmeniz açısından faydalı olacaktır.

Bench Press Platosunu Aşmanın Yolları


Bench press çalışan sporcular, zamanla daha güçlü olmak istemektedirler. Bu egzersiz kasları önemli oranda güçlendirdiği için sporcular her programda ağırlıkları biraz daha arttırırlar. Fakat bazen vücut bench press platosuna takılabilir. Bench press platosuna takılan sporcular ise spora olan ilgilerini kaybedebilirler. Oysa doğru yolları izleyerek bench press platosunu aşmak mümkündür. İşte bench press platosunu aşmanın yolları:

1.Beklentileriniz Gerçekçi Olsun

Bench press platosuna takıldığını düşünen sporcuların büyük çoğunluğu aslında bir yanılgıdadır. Kas geliştirmek zaman ve sabır isteyen bir iştir ve bu nedenle sporcular bu işe daha gerçekçi bakmalıdır. Çok kısa zaman içerisinde çok daha fazla ağırlık kaldıracağını düşünüp, kaldıramayınca da platoya takıldığını düşünen pek çok sporcu vardır.

Bench press egzersizinde platoya takıldığınızı düşünüyorsanız, belki de acele ediyorsunuzdur. Bench press egzersizinde yavaş ve emin adımlarla ilerlemek çok daha faydalıdır. Bu nedenle bir sonraki programda yapacağınız ağırlık artışı çok fazla olmamalıdır. Her çalışmanızda ağırlıklarınızı azar azar arttırarak kendinizi bu egzersizde en üst düzeye taşıyabilirsiniz.

2.Çalışmaya Bench Press'ten Başlayın

Bench press egzersizini programın orta ve son kısımlarında yapan sporcular, yeterli verimi alamadığı için platoya takılabilir. Araştırmalara göre spor programına ilk hangi hareketle başlarsanız, kendinizi en fazla o hareket üzerinde geliştirirsiniz. Bu nedenle spor programlarınızda ilk sıraya bench press egzersizini koyarak bench press platosunu aşabilirsiniz.

3.Doğru Teknikleri Uyguladığınıza Emin Olun

Bench press, basit bir hareket gibi düşünüldüğü için çoğu zaman bilinçsizce uygulanıyor. Fakat bu egzersiz, küçük detaylara dikkat edilmesi gereken bir egzersizdir. Bu nedenle teknik hakkında bir bilginiz yok ise profesyonel yardım almalısınız.

Bench press hareketini yaparken dirsek açınızı doğru ayarlayarak kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırmalısınız. Aynı zamanda bacaklarınızı yere sağlam basarak tüm vücudunuzu sıkı bir şekilde tutmalısınız. Ağırlığı aşağıya indirirken ellerinizle ters yönlere doğru baskı uygulamanız ise arka omuzlarınızı ve sırtınızı güçlendirecektir.

Yapılan en büyük hatalardan birisi de bileklerin pozisyonudur. Bench press yapılırken bilekler içe ya da dışa doğru bükülmemelidir. Bileklerin doğal pozisyonlarında durmaları gerekir. Halteri tutuş açınızı da vücudunuza göre doğru ayarlamalısınız. Kollarınız yere doğru dik bir şekilde durmalıdır. Ağırlığı kaldırırken ise patlama gücünüzü kullanmalısınız. Bu şekilde daha fazla kasını çalışacaktır.

4.Daha Fazla Bench Press Çalışın

Pek çok konuda gereğinden fazla çalışmak zararlı olsa da bu durum bench press için geçerli değildir. Kontrollü olarak çalıştığınız takdirde daha fazla çalışmak, çalışma gücünüzü arttıracaktır. Bench press platosuna takıldığınız zaman verim alamadığınızı düşünüp egzersizi azaltmanız yanlıştır. Programınızdaki bench press setlerini fazladan 1 set daha ekleyerek bench press platosunu aşabilirsiniz.

Bench press platosuna az çalıştığınız için takılabileceğiniz gibi fazla çalışmadan dolayı da takılabilirsiniz. Normal şartlarda göğüs kaslarını çalıştırma sayınız haftalık 200-220 tekrar arasında olmalıdır. Bu sayıyı çok fazla aşmak platoya takılmanıza sebep olabilir. Eğer zaten çok çalıştığınızı düşünüyorsanız bu çalışmalarınızı azaltabilirsiniz.

5.Programınıza Yardımcı Hareketler Ekleyin

Bench press çalışmak için güçlü kaslara ihtiyacınız vardır. Bu egzersizi yaparken kullandığınız kaslardan bir tanesi bile zayıf kalsa zorlanabilirsiniz. Bu nedenle programınıza yardımcı hareketleri de eklemelisiniz. Dumbell press, duraklamalı bench press, overhead press, grip bench press, pin press, triceps extensions gibi pek çok hareketi bench press platosunu aşmak için yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

6.Kalori Tüketiminizi Arttırın

Ağırlık çalışırken tükettiğiniz kalorilerden güç alırsınız. Başlangıçta vücudun ihtiyacı kadar kalori almanız yeterlidir. Fakat vücut güçlendikçe ihtiyaç duyduğu kalori miktarı da artar. Yeterli kalori almadığınız takdirde ise bench press dahil pek çok egzersiz konusunda platoya takılabilirsiniz. Bu nedenle beslenmenize her zaman dikkat etmelisiniz.

7.Ağırlığı Arttırın, Tekrarı Azaltın

Bench press uygulamalarında az ağırlıkla çok fazla tekrar yapmak gelişiminizi yavaşlatabilir. Başlangıçta faydalı olsa da ilerleyen dönemlerde bunu değiştirmelisiniz. Ağırlıklarınızı arttırın ve tekrar sayılarınızı azaltın. Setlerin arasındaki dinlenme sürenizi de arttırmanızda fayda var.8.Ağırlıkları Mikro Plakalarla Arttırın

Bench press platosuna takılan sporcular, ağırlık arttıramamaktadır. Örneğin 110 kiloda platoya takıldıysanız ağırlık arttırmak istediğiniz zaman 2,5 ya da 5 kilogramlık plakaları kullanmak durumunda kalabilirsiniz. 115 kilo kaldırmak platoya takılan bir sporcuya zor geleceği için bu arttırmayı yapamazsınız. Bu durumda mikro plaka denilen yarım kilogramlık plakalar sayesinde ağırlığı sadece 1 kilo arttırarak platoyu aşabilirsiniz.