SUSAM YAĞININ MUCİZEVİ ETKİLERİ

blog yazısı ekle !

SUSAM YAĞININ MUCİZEVİ ETKİLERİ

Susam yağının kullanımı çok eski zamanlara dayanır. Susam yağının sağlamış olduğu faydalar, susam tohumu ile eşittir. İşte susam yağının o mucizevi etkileri;

1- Susam yağının kemikleri sağlamlaştırdığı yapılan araştırmalar sonucunda netlik kazanmıştır. Bebeklere masaj yaparken de tercih edilen susam yağı, kemiklerin daha sağlam olması sağlar ve kemik erimesinin de önüne geçer. Kemik yapısında yer alan mineral yoğunluğunun artmasını sağlayan susam yağı, kemik kırılmalarının da önüne geçmektedir.

Ankara'da Fitness için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Fitness


2- Cilt bakımı yaparken kullanılan doğal maddeler arasında yer alan susam yağı, kuru özellikte olan ciltlerin nemlendirilmesinde tercih edilmektedir.

3- Susam yağının içerisinde yer alan Linoleik asit, Omega-6 içerir. Bu madde, kanın içerisinde yer alan kolestrol seviyesinin düşmesinde önemli bir rol oynar. Susam yağı sahip olduğu bu özellikler ile kalp ve damar sağlığınızı korumayı da başarmaktadır.

4- Düzenli ve sağlıklı bir beslenme için folik asitin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Hamile olan bayanlarda fetüsün sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Susam yağının içerisinde fazlasıyla bulunan folik asit, DNA sentezine sağladığı katkı ile de oldukça önemlidir.

5- Susam yağının bilinen bir diğer önemli özelliği ise ağız sağlığına iyi gelmesidir. Susam yağının içerisinde yer alan moleküller ağız sağlığı ve bakımı için kullanılmaktadır. Dişlerde plak oluşumunu engelleyen ve ağız içindeki zararlı bakterileri yok eden susam yağı, dişlerin beyazlatılmasında önemli etki sağlamaktadır. Susam yağı ile ağzınızı çalkalayarak siz de ağız sağlığınızı bu doğal yöntem ile koruyabilirsiniz.

6- Susam yağı, saç ve saç derisi sağlığı için de kullanılmaktadır. Yıpranmış ve kurumuş saçları canlandıran susam yağı, saçı nemlendirir ve canlandırır. Eğer saçlarınızda erken beyazlama sorunu varsa, bunu da susam yağı ile azaltabilmeniz mümkün. Özellikle koyu renk saçlara sahipseniz eğer susam yağı daha etkili olacaktır.

Birçok derde derman olan susam yağının sağladığı faydalar bunlarla sınırlı değil elbette. Sağlıktan güzelliğe kadar birçok konuda susam yağının etkileri farklı kişiler tarafından denenmiştir. Siz de doğal yollardan sağlığınızı korumak istiyorsanız eğer, mutlaka susam yağının bu mucizevi etkilerinden faydalanın.