Ankara Serbest Paraşüt

Serbest Paraşüt Ankara Spor Merkezleri

ANKARA SERBEST PARAŞÜT

Paraşütle atlama, adrenalin ve zevkin birleştiği ilgi çekici sporların başında gelir. Atlayan kadar izleyenleri de heyecanlandırır. Aynı zamanda askeri amaçlı olarak özel önem verilen bir konudur. Paraşütle atlama tarihsel açıdan çok eski dönemlere kadar uzanır. Yaklaşık 2000 sene önce ilk defa Çin'de uygulanmıştır. Ancak bugünkü anlamda bir atlayış sayılmadığından, paraşütçülüğü 18. asırdan başlatmak gerekir. 1797 senesinde belli irtifaya yükselmiş balondan kazasız bir atlama gerçekleştirilmiştir. <...
devamı...

Spor Merkezi Ara

Arama Sonuçları

Aradığınız kriterlerde sonuç bulunamamıştır. Lütfen tekrar arama yapınız.
Serbest Paraşüt Ankara Spor Merkezleri

ANKARA SERBEST PARAŞÜT

Paraşütle atlama, adrenalin ve zevkin birleştiği ilgi çekici sporların başında gelir. Atlayan kadar izleyenleri de heyecanlandırır. Aynı zamanda askeri amaçlı olarak özel önem verilen bir konudur. Paraşütle atlama tarihsel açıdan çok eski dönemlere kadar uzanır. Yaklaşık 2000 sene önce ilk defa Çin'de uygulanmıştır. Ancak bugünkü anlamda bir atlayış sayılmadığından, paraşütçülüğü 18. asırdan başlatmak gerekir. 1797 senesinde belli irtifaya yükselmiş balondan kazasız bir atlama gerçekleştirilmiştir.

İki dünya savaşında da başarıyla kullanılan paraşütler günümüzde birçok stiliyle birlikte havacılık sporlarında önemli bir yer edinmiştir. Gece atlayışı, yamaç paraşütü, serbest atlama gibi çeşitli tarzlarıyla paraşüt hayranları bu sporun heyecanında buluşur. Paraşütler ise temelde yuvarlak ve kanat formasyonlu olmak üzere iki çeşittir. Yuvarlak stilli olanlar daha elastiki olup kanatlı olanlara göre daha kolay yönlendirilir.

Kanat paraşütleri de bu açıdan kabiliyetli olup, daha yumuşak temiz inişler için elverişli paraşütlerdir. Paraşütle atlama içinde serbest stilse oldukça ilgi görmektedir. Serbest paraşüt temelde 3 parçadan ibarettir. Bunlar; paraşüt kanadı, harness veya kuşam ve yedek paraşüttür. Bunların dışında Rasıt adı verilen rehber paraşüt, Cyprus denilen otomatik açma, atlayış için takılan özel gözlük, atlayış başlığı, yükseklik ölçen altimetre de yer alır.

Bu stilde düşüş tamamen serbest şekildedir. Tek kural her atlayışta geçerli olan güvenlikle ilgili olanlardır. Belli bir irtifadan paraşütçü, tamamen serbest şekilde havada adrenalin eşliğinde süzülerek yere inişini yapar. Serbest paraşüt atlamasında artık yuvarlak tipler bırakılmıştır. Daha çok kanat paraşüt tipi tercih edilmektedir.

Yaklaşık 4000 fitten atlayış bile yapılabilmektedir. Ancak bu önemli atlayış için paraşütçü adaylarının profesyonel bir eğitimden geçmesi gerekir. Serbest paraşüt eğitiminde Ankara için ilgili spor salonu veya spor merkezi içerisinden kayıt yaptırılması mümkündür. Bu atlayışta uçaktan atlandıktan ilk yarım dakika içinde paraşüt açılmaz.

Daha sonra paraşüt açılır ve yüzeye inerken de yüzü koyuna yakın bir pozisyonda, yani karın kısmı yere bakacak şekilde havada süzülür. Ancak bu atlayışlar için boy ve kilo sınırlaması söz konusudur. 1.90 cm boyunda olmak ve 90 kg üzerinde olmamak gerekir. Sağlık açısından da ciddi problemi olmayan herkesin atlayabileceği bir spordur. Bu tarza bazı uzman çevreler skydiving'de demektedir.